یادداشت / شناسه خبر: 94929 / تاریخ انتشار : 1397/12/6 20:02
|
اتهامات امروز و حرف‌های فراموش‌شده از سال ۹۵

مستندات، گمشده‌ی بزرگ جدل‌ها

بازهم معلوم نمی‌شود که آیا چنین تبانی بزرگی در جریان است یا تمام این حرف‌ها برای دریافت فرصت‌های تازه و اثر گذاشتن روی داوری‌هاست؟ هیچ‌کس نمی‌داند. این‌بار هم منتظر می‌مانیم.

اتهاماتی که محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتورسازی درباره فساد و تبانی در فوتبال مطرح کرده، اتهامات بزرگ و اعجاب‌آوری است اما در فوتبال ایران بارها چنین اتهاماتی به سادگی مطرح شده و بعد فراموش شده‌اند. مالک باشگاه تراکتورسازی که همزمان مالکیت باشگاه ماشین‌سازی را نیز در یک لیگ برعهده دارد، گفته: «آهای آقای تاج! آهای آقای وزیر ورزش! پیاده شوید با هم برویم! شما نمی‌توانید تنهایی بروید. شما نماینده این مردم هستید. شما نماینده تمام تیم‌ها هستید. نماینده تیم‌های خاص نیستید. من یک بار خدمت شما عرض کرده بودم که این بساط را اصلاح کنید. ما هزینه نمی‌کنیم که شما از هزینه‌های ما سوءاستفاده کنید و به نفع دو سه تیم خاص تمام بازی‌ها را در بیاورید! اگر می‌خواهند محروم یا محکومم کنند، من آماده‌ام. هر کاری دل‌شان می‌خواهد با من بکنند، مشکلی ندارم. ولی در این فوتبال ما هزینه نمی‌کنیم که برخی سودشان را ببرند.»

اما این حرف‌ها تازه نیست. برگردیم به سال ۹۵. علی دایی، سرمربی نفت تهران و میگوئل تکیسیرا، دستیار قلعه‌نویی در تراکتورسازی تبریز در دو گفت و گو با خبرنگاران تشکیلات فوتبال ایران را به اعمال نظر به سود یک تیم لیگ برتری (پرسپولیس) متهم کردند. دایی حتی گفته بود که می‌خواستند استقلال را قهرمان جام حذفی کنند. مربی وقت تراکتور حرف‌هایش را بعد از قضاوت بد وحید کاظمی و اخراج کاپیتان این تیم به زبان آورد و علی دایی هم که از داوری‌ها و تصمیمات و البته تنبیه انضباطی خود راضی نبود در نشست مطبوعاتی پیش از بازی با استقلال خوزستان اعتراض خود را با صدای بلند به گوش فدراسیون رساند. بعد از مصاحبه‌های دایی و تکیسیرا، سازمان لیگ برتر مدارک اظهارات این دو را به رییس کمیته اخلاق ارسال کرد تا این دو مربی مدارک خود را برای اثبات ادعایشان به کمیته اخلاق تحویل بدهند.
علی دایی در مصاحبه‌اش گفته بود: «خیلی‌ها می‌خواستند پرسپولیس را در لیگ قهرمان کنند و استقلال را در جام حذفی اما همه نقشه‌های آنها به هم خورد. اگر نگاه کنید در بازی‌های اخیر اشتباهات داوری همیشه به ضرر ما بوده. بی‌دلیل به ضرر ما خطا و پنالتی می‌گیرند و پنالتی‌هایی که باید به نفع ما گرفته شود، گرفته نمی‌شود. در بازی با استقلال یک جور اشتباه شد و در بازی ما در اصفهان مقابل سپاهان هم طور دیگر. من بازی استقلال خوزستان با سپاهان را تماشا می‌کردم و دیدم که پورموسوی تا محوطه جریمه داخل زمین شد، حالا من می‌خواهم این سوال را مطرح کنم که آیا محرومیتی که برای من اعمال شد عادلانه بوده یا خیر. نمی‌دانم کمیته داوران با چه فکر و تدبیری یک کمک داور خوزستانی را برای بازی ما مقابل استقلال خوزستان می‌گذارد که بعد با اشاره رسانه‌ها آن را تغییر می‌دهد.»
میگوئل تکیسیرا نیز در نشست خبری بعد از بازی با ماشین‌سازی انتقادات تندی را به زبان آورده بود: «نمی‌توانم زیاد راجع به بازی صحبت کنم. تیم ما خوب بود اما اشتباهات زیادی هم داشت. امروز همه حقایق مشخص شد و وقتی یکی از اشخاص بزرگ فدراسیون تصمیم می‌گیرد که جام را به یک تیم بدهند، در آوردن بازی برای‌مان سخت شد و امروز فهمیدیم که همه چیز از قبل برنامه‌ریزی شده بود. داور بازی از ابتدای مسابقه بازیکنان ما را که از قبل کارت زرد داشتند، هدف گرفته بود و روی اعصاب آنها کار می‌کرد. تماشاگران سایر تیم‌ها نیز بی‌اخلاقی می‌کنند، ولی نمی‌دانم چرا فقط تماشاگران ما را محروم می‌کنند؟ به من گفته‌اند که دست‌های پشت پرده نمی‌گذارند تراکتور نتیجه بگیرد و خیلی سخت است که به قهرمانی برسیم.»
علی دایی به یک نقشه و تبانی اشاره کرده بود، به اینکه می‌خواستند استقلال و پرسپولیس را قهرمان کنند. او اشتباهات داوری را در راستای همین خواست و همین تبانی می‌دید و محرومیت‌های انضباطی‌اش را نیز در همین راستا. چینش داوری را نیز زیر سوال می‌برد و مجموعه اینها یعنی یک تبانی بزرگ و دست بردن در نتایج بازی‌ها. در فدراسیون فوتبال واکنش به این حرف‌ها چه بود؟ اگر علی دایی مطلع بود که می‌خواستند پرسپولیس قهرمان لیگ و استقلال قهرمان جام حذفی شود، چرا فدراسیون فوتبال با بررسی صحت چنین ادعای بزرگی وارد یک پرونده بزرگ تبانی نشد؟ اگر حرف‌های دایی بیراه بود و چنین خواست و چنین تبانی بزرگی در کار نبود، چرا علی دایی آن حرف‌ها را زد و هیچ اتفاقی رخ نداد؟ درباره مربی وقت تراکتورسازی که ادعاهای مشابهی در سال ۹۵ داشت، چنین پرسش‌هایی مصداق داشت.
اما حالا ۲ سال بعد، مالک باشگاه تراکتورسازی حرف‌هایی از همین دست را به زبان آورده است. بازهم این حرف‌ها فراموش خواهند شد؟ بازهم معلوم نمی‌شود که آیا چنین تبانی بزرگی در جریان است یا تمام این حرف‌ها برای دریافت فرصت‌های تازه و اثر گذاشتن روی داوری‌هاست؟ هیچ‌کس نمی‌داند. این‌بار هم منتظر می‌مانیم. آیا مستندات گمشده‌ای در این بحث‌ها و جدل‌ها نیست؟

captcha
تازه ها
بیشتر