ورزش ایران / شناسه خبر: 94830 / تاریخ انتشار : 1397/12/5 16:15
|
بعد از مدتی غیبت و دوری از تمرینات تیم ملی وزنه‌برداری

علی‌حسینی در اردبیل دست به وزنه شد

سعید علی حسینی ملی پوش فوق سنگین کشورمان بعد از مدتی غیبت و دوری از تمرینات چند روزی است که در زادگاهش اردبیل دوباره دست به وزنه شده است.

رضا عباسپور:غیبت سوال برانگیز و عجیب  سعید علی حسینی فوق سنگین عنواندار و ارزشمند وزنه‌برداری ایران بعد از کسب مدال نقره در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی به واقع تا به امروز که بیش از یکسال از آن زمان می‌گذرد، تقریبا به اتفاقی غیر قابل پیش‌بینی و حاشیه‌ساز برای تیم ملی وزنه‌برداری و این وزنه‌بردار تبدیل شده بود. غیبتی غیر قابل توجیه که البته هیچ یک از اعضاء کادرفنی و مسئولین فدراسیون نیز از چندو چون آن خبری نداشتند. اما اینطور که مشخص است گویا علی حسینی به زادگاهش بازگشته و با شرایطی جدید در اردبیل تمریناتش را مجددا آغاز کرده است.

البته داستان غیبت‌های عجیب و غریب سعید علی‌حسینی خیلی هم موضوع غیر قابل فهم و دست نیافتنی برای فدراسیون نشین‌ها و کادرفنی تیم ملی وزنه‌بردار بزرگسالان نبود که آنها با مصاحبه‌های چالشی خود اینگونه فضای رسانه‌ای را نسبت به حضور نداشتن سعید علی‌حسینی و غیبتش در اردوهای تیم ملی را به وجود آوردند. زیرا بعد از بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی کاملا از حواشی اردوی آماده‌سازی تیم ملی، صحبت‌های چالشی و نسبتا تند سرمربی تیم ملی وزنه برداری و نیز برخی موارد حاشیه‌ای پشت پرده مشخص و واضح بود که بعد از خداحافظی بهداد سلیمی، شاید برخی دوست نداشتند که سعید علی‌حسینی تبدیل شود به مرد شماره یک دسته فوق سنگین وزنه‌برداری ایران. زیرا با توجه به خداحافظی بهداد از دنیای قهرمانی و شرایط بسیار خوب رکوردی سعید علی‌حسینی در دسته وزنی جدید (109+ کیلوگرم) خیلی دور از انتظار نبود که سعید علی‌حسینی را در این دسته وزنی ملی‌پوش شماره یک تیم ملی وزنه‌برداری ایران برای حضور در رقابت‌های گزینشی المپیک، رقابت‌های جهانی 2019 و در نهایت یکی از دو نماینده وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو دانست. با این حساب اما گویا بودند افرادی که خیلی تمایلی به وقوع این اتفاق و تعبیر آن با کسب مدال‌هایی خوش رنگ در رقابت‌های جهانی 2019 تایلند و بازی‌های المپیک 2020 توکیو نداشتند. به همین دلیل نیز با توجه به موانعی که پیش پای ملی‌پوش عنواندار و فوق سنگین کشورمان در اردوی تیم ملی گذاشته می‌شد، سعید گویا تصمیم گرفت فکری اساسی برای آینده ورزشی خود با این شرایط دشوار و موانع موجود کند. احتمالا نیز همین موضوع باعث شد تا علی‌حسینی حتی با توجه به وضعیت حاکم بر اردوهای تیم ملی تصمیم بگیرد حتی به رغم دعوت رسمی به اردوهای آماده‌سازی تیم ملی وزنه‌برداری خودش را به هر شکلی شده از چشم مخاطبانش دور نگه داشته و در مسیر وزنه‌برداری تا زمانیکه با خودش سر یکسری دغدغه‌های شخصی کنار نیامده آفتابی نشود.

سعید علی‌حسینی سوای مصدومیت‌های جدی که بعد از بازگشت مجدد به دنیای وزنه‌برداری بر بدن او وارد شده است، در خصوص مشکلاتی که بعد از بازگشت مجددش به اردوی آماده‌سازی تیم ملی تجربه کرده است خیلی تو دار بود و خیلی در این گونه موارد سر به گلایه برنداشت و با کسی به گلایه سخن نگفت. اما از نوع رفتار و واکنش‌های سعید مشخص و واضح بود که این وزنه‌بردار عنواندار قطعا بخاطر اعتراض به یکسری مشکلات تصمیم گرفته روزه تحریم و نیامدن به تمرینات تیم ملی را به عنوان یک روش ایدئولوژی برای مسیر پیش روی خود انتخاب کند! همین هم موجب شد تا گمانه‌زنی‌ها و مباحث کارشناسی متفاوتی در مورد این وزنه‌بردار گفته و شنیده شود.

به هر حال اما سعید علی‌حسینی سرمایه ناب وزنه‌برداری ایران به شمار می‌رود. وزنه‌برداری توانمند و پرانرژی که همین یکی دوسال گذشته در دوره محرومیت او، حسرت داشتنش را در دل داشتیم. اما حالا که این وزنه‌بردار را صحیح ، سلامت و روپا برای کسب مدال‌های خوش رنگ در دنیای وزنه‌برداری داریم چرا باید با دست خودمان و تنها بخاطر برخی مشکلات پشت پرده با این وزنه‌بردار توانمند و خوش تکنیک رفتاری تلخ داشته باشیم؟ در نهایت نیز بدون اینکه به دردلش گوش بدهیم در مورد او یکطرفه قضاوت کنیم؟

مجموع علی‌حسینی در اندونزی بیشتر از نقره المپیک ریو

حقیقت مطلب این است که سعید علی‌حسینی خودش هم خوب می‌داند که حتی با وجود حضور وزنه‌بردار گردن کلفت و قدرتمندی مثل تالاخادزه گرجستانی در دسته فوق سنگین و خیز او برای کسب دومین مدال طلایی رنگش در دسته فوق سنگین بازی‌های المپیک 2020 توکیو، او برای رسیدن به مدال طلای المپیک مسیری دشوار و پر پیچ و خم پیش رو دارد و کسب مدال طلا در المپیک آینده کار بسیار سختی برای او و همتایانش در این وزن به شمار می‌رود. البته آمار بازی‌های المپیک دوره قبل یعنی بازی های 2016 ریو این راه برای سعید علی‌حسینی نسبت به بقیه هم‌قطارانش در دسته وزنی 109+ کیلوگرم سهل‌تر به نظر می‌رسد. زیرا با نیم نگاهی به آخرین رکوردهای ثبت شده توسط سعید در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی (۲۰۸ یک ضرب، ۲۴۸ دوضرب و مجموع ۴۵۶کیلوگرم ) و مقایسه آن با رکوردهای یکضرب، دوضرب و مجموع ثبت شده در بازی‌های المپیک 2016 ریو(یکضرب 210، دوضرب 241 و مجموع 451 کیلوگرم) توسط نایب قهرمان  المپیک، مشخص می‌شود که سعید علی‌حسینی حتی با همین رکورد مجموعی که برای خود در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی ثبت کرد، می‌تواند حداقل اگر شرایط طلایی شدن را با توجه به حضور (لاشا تالاخادزه) وزنه‌بردار قدرتمند گرجستانی‌ها ندارد، صاحب مدال نقره یا برنز بازی‌های المپیک 2020 توکیو شود.

نام علی‌حسینی جزو فهرست ۲۰ نفره آسیایی

به نظر می‌رسد مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا آخرین فرصت علی‌حسینی برای بازگشت به کورس رقابت و آغاز رقابتش برای کسب سهمیه حضور در المپیک ۲۰۲۰ توکیو باشد.غیبت سعید علی‌حسینی در دور جدید تمرینات تیم ملی، تقریبا شائبه خداحافظی‌ او از دنیای قهرمانی را پررنگ‌تر از قبل کرده بود.

علی‌حسینی پس از عدم حضور در رقابت‌های جهانی عشق آباد و در پی آن غیبت در قطر کاپ و کاپ پادشاهی تایلند، بخاطر بی‌تمرینی و غیبت در اردوهای آماده‌سازی تیم ملی قرار نیست در جام فجر هم وزنه بزند و با این حساب تا امروز او که یکی از امید‌های اصلی وزنه‌برداری برای کسب مدال در بازی‌های المپیک 2020 توکیو به شمار می‌رود، برخلاف دیگر مدعیان تیم ملی در هیچ یک از رقابت‌های گزینشی حضور پیدا نکرده است. طبق قوانین جدید فدراسیون جهانی (IWF) هر وزنه برداری که سهمیه المپیک را می‌خواهد باید در ٦ میدان گزینشی حاضر شود.اما بازهم به رغم اینکه سعید در دو مرحله قبلی اردوها حاضر نشده است، اینطور شنیده می‌شود که کادرفنی تیم ملی نام او را در لیست اولیه و 20 نفره مسابقات آسیایی 2019 چین قرار دادند.

سعید به اردوی تیم ملی برمی‌گردد

در شرایطی که براساس مصاحبه‌های منتشر شده از سوی مسئولان و دست اندرکاران فنی تیم ملی وزنه‌برداری اینطور به نظر می‌رسد که آنها تا به امروز خبری از شرایط فعلی سعید علی‌حسینی فوق سنگین عنواندار کشورمان ندارند، برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که سعید علی‌حسینی بعد از دور نسبتا طولانی با تمرینات وزنه و اردوی آماده‌سازی تیم ملی، مجددا در زادگاهش اردبیل دست به وزنه شده و تمریناتش را با شرایط جدید و فضایی متفاوت با آنچه قبل  و بعد از بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی داشت مجددا برای بازگشت به شرایط ایده‌ال و حضور در اردوی آماده‌سازی تیم ملی آغاز کرده است. سعید گویا در اردبیل با هدایت پدرش عزیز علی‌حسینی برنامه‌های تمرینی خود را دوباره از سر گرفته و برای بازگشت به شرایط استاندارد قبلی با انگیزه بیشتر تلاش می‌کند. حالا جالب است که چطور می‌شود او در اردبیل تمریناتش را آغاز کرده است اما هنوز نه کادرفنی از دست به وزنه شدن او اطلاع دارد و نه مسئولان فدراسیون!

5- 1

captcha
تازه ها
بیشتر