فوتبال ایران / شناسه خبر: 94765 / تاریخ انتشار : 1397/12/4 15:39
|

بازیکنان سایپا در چند روز اخیر به دلیل اینکه باشگاه به تعهداتش عمل نکرد، به محل تمرین رفتند اما اعتصاب کردند و تمرین نکردند. این مساله باعث شد رضا درویش از مدیریت باشگاه سایپا استعفا دهد. علی دایی سرمربی سایپا با انتقاد از مدیران کارخانه سایپا گفت مدیرعامل باشگاه به دلیل حمایت نشدن، استعفا کرده. دایی که تیمی ناآماده را باید مقابل تراکتور به میدان بفرستد، درباره بازی با این تیم تبریزی می‌گوید: «نمی‌توانم چیز خاصی بگویم چون چهار روز است تمرین نکرده‌ایم. وقتی بازیکنانم تمرین نکرده‌اند نمی‌توانم چیزی درباره بازی بگویم. به خاطر شرایط بوجود آمده در مورد تیمم هیچ حرفی ندارم بزنم چراکه تمرین درست و حسابی نداشتیم. خودتان بهتر می‌دانید با چه تیمی بازی داریم و تراکتورسازی چه شرایطی دارد. آنها هواداران زیادی دارند و این فصل هم هزینه زیادی برای جذب بازیکن و مربی انجام داده‌اند. تراکتورسازی برای آسیایی شدن می‌جنگد و الان هم موقعیت خوبی است که مقابل ما امتیاز کسب کند اما مطمئن باشید بازیکنان من با انگیزه بالا و فکر بردن به میدان خواهند رفت و هرچه از دستشان برآید انجام می‌دهند.»

دایی در رابطه با اینکه چرا تیم‌هایی مثل سایپا، راه‌آهن و صبا با مشکلات مالی روبه‌رو شدند، توضیح می‌دهد: «دلیلش سیستم نادرستی است که در همه اداره‌ها و ارگان‌ها برقرار است. هر تیمی که می‌خواهد به لیگ برتر، دسته اول و دسته دوم بیاید سازمان لیگ باید از آنها تضمین بگیرد. وقتی تضمین گرفته نشود این اتفاقات می‌افتد. متأسفانه به خاطر ندانم کاری، خیلی از تیم‌هایمان نابود شدند. این مساله به مدیریت کلی حاکم بر فوتبال کشورمان برمی‌گردد. فوتبال چون در چشم است مشکلات آن را می‌بینیم اما خیلی چیزها را ما می‌بینیم که شما آن را نمی‌بینید.»

سرمربی سایپا درباره اظهارات رضا درویش مدیرعامل باشگاه که گفته تنها امید این تیم به علی دایی است، می‌گوید: «لطف ایشان بوده که چنین حرفی زده اما به تنهایی نمی‌توان کاری کرد. یک دست صدا ندارد. ما کار گروهی انجام می‌دهیم نه انفرادی، اگر ورزشکار انفرادی بودم می‌دانستم چطور به تنهایی تمرین کنم اما فوتبال قضیه متفاوتی دارد. خنده‌ام می‌گیرد که باشگاه سایپا 80 کارمند دارد و هر مدیری که آمده آدم‌هایش را آورده. مگر می‌شود کارخانه بزرگ سایپا در یک سال و نیم 4 یا 5 مدیرعامل عوض کند؟ طبیعی است که هرکسی می‌آید دلش بخواهد با آدم‌های خودش کار کند. 80 و اندی حقوق بگیر به عنوان کارمند در باشگاه سایپا حضور دارند؛ مگر سایپا چقدر ورزشکار دارد؟ فکر کنم با این شرایط به ازای هر ورزشکار، دو کارمند داشته باشد. چرا باید به 80-90 نفر حقوق بدهید؛ می‌توان با 5 نفر باشگاه را اداره کرد. ما در خیلی از جاهای دنیا بوده‌ایم و دیده‌ایم چطور باشگاه را اداره می‌کنند. متأسفانه هر کسی که به باشگاه آمده آدم‌های خودش را آورده. شاید از صحبت‌های من ناراحت شوند اما کارخانه سایپا 5 هزار نیرو اضافی دارد. سایت را 15 دقیقه باز می‌کنند و چندصد میلیارد ماشین فروخته می‌شود آن‌وقت چطور ممکن است کارخانه نتواند به باشگاه دو میلیارد تومان بدهد؟ این موضوع خنده‌دار است. شب عید و یک ماه دیگر باید 20 درصد قراردادها را بدهند. مدیرعامل باشگاه تنها کاری که می‌توانست انجام دهد استعفا بود. این مشکلات پدر تیم ما را درآورده. زمین تمرین‌مان 4-5 مرتبه عوض شده. مگر می‌شود در یک سال چند بار زمین تمرین را عوض کنیم؟ ما مانند بی‌خانمان‌ها از این زمین به آن زمین می‌رویم و تمرین می‌کنیم.»

علی دایی در مورد اینکه چرا با حضور شما در سایپا مشکلات مالی این تیم آغاز شد، توضیح می‌دهد: «خیلی از بدهکاری‌های باشگاه برای سال‌های قبل است. همینطور بازیکن گرفتند و رفته‌اند. شما بررسی کنید چقدر طلبکار دارید. به بازیکن چک یا قول ماشین دادند که هیچ کدام عملی نشده. بازیکن هم تا حدی توان دارد. جالب است که به بازیکن می‌گویند اول چک را بده تا بعد ماشین را بدهیم. 80 و اندی نفر در باشگاه سایپا کار می‌کنند که فکر کنم 50 درصد آنها دلشان با تیم نیست. من می‌دانستم تا یک ساعت قبل از پروازمان به قطر پول آژانس نداده بودند و هر لحظه امکان لغو پروازمان بود. در فرودگاه 4 هزار و 500 دلار نداشتند که به بازیکنان بدهند. هر نفر غیر از داشتن بلیت هواپیما و رزرو هتل 1500 دلار باید داشته باشد. خنده‌دار است این مبلغ را نداشتند. نمی‌خواهم وارد ریز مسائل شوم اما جای افت دارد که آدم این مسائل را ببیند و صحبتی نکند.»

دایی در رابطه با اینکه ظاهرا مدیران کارخانه سایپا از بازی مقابل نماینده هند دوست نداشتند سایپا به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند، می‌گوید: «الان آنها راحت هستند چون دیگر کار خاصی ندارند که دنبال ویزا باشند. به غیر از چند نفر انگشت‌شمار که همیشه کنار تیم بودند، ما فرد دیگری را کنار تیم ندیده‌ایم جز اینکه چوب لای چرخ بگذارند. مگر می‌شود برای فوتبال، والیبال، واترپلو و یکی، دو رشته که همه آنها را جمع کنیم تعدادشان به 70 نفر نمی‌رسد 80 -90 نفر کارمند وجود داشته باشد؟ هر کسی از شرکت‌ها و اداره‌ها به خارج از کشور می‌رود از جمله صدا و سیما و خبرنگاران حق مأموریت می‌گیرند؛ اولین بار بود که یک ریال قطری ندیدم که بدهند. بعد از ما می‌خواهند حریف‌مان را ببریم و بالا بیاییم. با چه چیزی ببریم؟ اگر الریان را شکست می‌دادیم حق و ناحق می‌شد. بازیکن 12 هزار دلاری را در زمین گذاشتم تا بازیکنان دو و نیم میلیون دلاری آنها را بگیرد. دو و نیم میلیون دلار چند برابر 12 هزار دلار است؟ با این حال باز هم می‌توانستیم ببریم چون بچه‌های ما باشرف بودند اما نمی‌توانیم تیممان را با آنها مقایسه کنیم. بیست و چند سال پیش در السد بازی می‌کردم آنها یک استادیوم کهنه داشتند که همان جا تمرین می‌کردیم و همان جا بازی‌هایمان را انجام می‌دادیم. الان ببینید 7 یا 8 زمین تمرین آنچنانی دارند. کشوری که نه آب دارد نه خاک، ببینید چه عظمتی پیدا کرده. پولی که دارند را به خوبی مدیریت می‌کنند. ما در این چند سال چه کار کردیم؟ کجا را اضافه کردیم به غیر از یکسری استادیوم‌ها که همه هم شکل هستند و من را یاد شوروی سابق می‌اندازد. به عنوان مثال در جاهایی استادیوم ساختند مثل سیستان و بلوچستان که نه فوتبال دارد و نه مشخص است که به ورزش علاقه دارند یا نه. هزینه نگهداری این استادیوم‌ها را می‌توانند صرف ورزشگاه‌های نیمه‌کاره کنند.»

سرمربی سایپا با اشاره به خانه‌هایی که توسط او و دوستانش در کرمانشاه با کمک‌های مردمی ساخته شد، ادامه می‌دهد: «مشکلات ما فقط در فوتبال نیست بلکه کل جامعه ما مشکلات زیادی دارند اما چون مسائل و مشکلاتی که در فوتبال است مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد اینها دیده می‌شوند در حالی که فوتبال بخش کوچکی از جامعه بوده و مشکلات کل کشور را فرا گرفته. من کرمانشاه را مثال می‌زنم. گروه ما این همه هزینه را با کمک مردم تقبل و آن روستا را بازسازی کردند که البته دیگر نمی‌شود به آنجا دِه گفت بلکه گروه ما یک شهرک آنجا ساخته. آیا واقعا کسی در ایران بوده که چنین کاری کرده باشد؟ ما با کمک مردم این کار را کردیم و واقعا مردم کشورما آدم‌های بزرگی هستند. قطعا نمی‌توانستیم بدون کمک آنها کاری کنیم.ما به قول خودشان این همه مشکل برای بازسازی روستای کرمانشاه ایجاد کردیم و به خیلی از مسائل پرداختند اما الان به مردم نمی‌گویند چه کارهایی آنجا انجام شده. آن وقت زیرنویس می‌کنند فلانی به دادسرا احضار شد. یکی از دوستانم می‌گفت اخیرا در خبرها گفتند ساخت خانه در یکی از روستاهای سرپل‌ذهاب تمام شد اما نگفتند چه کسی و چه کسانی این کار را کردند ولی وقتی آگاهی و دادسرا ما را احضار کردند آن را زیرنویس کردند. اینها مشکلات بود و تأکید می‌کنم که خیلی مشکلات داریم.»

علی دایی در مورد شکسته شدن رکورد گلزنی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا توسط سردار آزمون هم می‌گوید: «سردار بازیکن بزرگی است و من برای او آرزوی موفقیت می‌کنم. رکورد برای شکسته شدن است و هیچ رکوردی تا ابد نمی‌ماند. سردار خیلی بیشتر از اینها می‌تواند موفق باشد به شرطی که شما اصحاب رسانه و آنهایی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند او را به شکل خوبی حمایت و هدایت کنند. سردار مسیر خوبی انتخاب کرده و امیدوارم این مسیر را ادامه دهد.»

9

captcha
تازه ها
بیشتر