فوتبال ایران / شناسه خبر: 94745 / تاریخ انتشار : 1397/12/3 19:48
|
به بهانه درخشش سردار آزمون با پیراهن زنیت

لیگ اروپا، محفل جداافتاده‌ها

لیگ اروپا، محفل جداافتاده‌ها

آرمن ساروخانیان / بازی‌های پنجشنبه شب لیگ اروپا برای تماشاگران ایرانی لذت ویژه‌ای داشت. سردار آزمون که تازه به زنیت پیوسته، ستاره تیمش شد و با دو گل و یک پاس گل تیمش را به دور بعد فرستاد. او در نظرسنجی سایت یوفا هم به عنوان بهترین بازیکن هفته انتخاب شد؛ عنوانی که به پاس درخشش مقابل فنرباغچه لایقش بود.

لیگ اروپا در قاره سبز زیر سایه لیگ قهرمانان قرار دارد. سه‌شنبه و چهارشنبه شب نوبت درخشش غول‌هاست. باشگاه‌های چندستاره، فوق‌ستاره‌ها و مربیان تراز اول. وقتی غوغای لیگ قهرمانان فرو می‌نشیند، نوبت لیگ اروپاست که باشگاه‌ها، مربیان و بازیکنان بخت‌شان را برای درخشش و رسیدن به صحنه بزرگتر انتخاب کنند. در گذشته لیگ اروپا (همان جام یوفا) ویترینی برای رسیدن به تیم‌های بزرگتر و لیگ قهرمانان بود. مورینیو اولین بار با قهرمانی جام یوفا با پورتو به شهرت رسید. اونای امری به لطف قهرمانی با سویا در همین مسابقات توانست به نیمکت پاری‌سن‌ژرمن برسد. لوکا یوویچ، مهاجم صرب آینتراخت که پنجشنبه شب زهرش را به شاختار ریخت، در فصل جاری بوندس‌لیگا و لیگ اروپا به قدری گل زده که می‌توان پیش‌بینی کرد خیلی زود پیراهن یک تیم بزرگ را به تن خواهد کرد. با قانون جدید یوفا، لیگ اروپا دیگر به لیگ قهرمانان متصل شده و پاداش قهرمانی در این مسابقات سهمیه بازی در میان بزرگان است.

---

لیگ اروپا تنها شامل آنها نیست که به امید رسیدن به لیگ قهرمانان تلاش می‌کنند. گروهی از نقش‌آفرینان کسانی هستند که قبلا در بالاترین سطح بوده‌اند و به دلایل مختلف به رده پایین‌تر لغزیده‌اند. تیم‌هایی مثل آرسنال و چلسی بهای افت سال‌های اخیر را می‌پردازند و به جای بازی در نوکمپ و آلیانس آرنا مجبورند در ورزشگاه‌های کوچک شرق اروپا به میدان بروند. بازیکنانی هم هستند که به آنچه لیاقتش را داشتند، نرسیدند. نابغه‌ای مثل حاتم بن‌عرفا که پنجشنبه شب با پیراهن رن مقابل بتیس بازی کرد و تیمش را به دور بعد رساند، با رفتاری حرفه‌ای‌تر می‌توانست در باشگاه‌های بزرگ اروپایی بازی کند.  

سردار آزمون هم از آنهاست که جایش در لیگ قهرمانان خالی است. سه سال پیش او با پیراهن روستوف در لیگ قهرمانان دروازه بایرن مونیخ و اتلیتکو مادرید را باز کرد. پیش‌بینی می‌شد که این گل‌های دیدنی در بالاترین سطح فوتبال اروپا پای مهاجم تیم ملی را به تیمی بزرگ باز کند، ولی آزمون آب‌تنی در دریاچه لیگ روسیه را به شنا در دریای فوتبال اروپا ترجیح داد.

جنس سردار از این نظر با لیگ اروپا جور است. او یکی از آنهایی است که به جای صحنه درخشان سه‌شنبه و چهارشنبه شب لیگ قهرمانان، در ویترین کوچکتر لیگ اروپا حضور دارد. شاید مهمترین دلیلی که اجازه نداده سردار به حقش برسد، انتخاب‌های محافظه‌کارانه بوده، ولی امیدواریم دو گل پنجشنبه شب به او یادآوری کند که باید به افق بلندتری فکر کند. به یک تیم بزرگتر. به لیگ قهرمانان.

 

captcha
تازه ها
بیشتر