فوتبال ایران / شناسه خبر: 94703 / تاریخ انتشار : 1397/12/3 16:33
|
اعتصاب‌های بی‌نتیجه در فوتبال ایران

اعتراض سایپایی‌ها، منجر به استعفای مدیرعامل شد

اعتصاب‌ها معمولا در فوتبال ایران نتیجه خاصی نداشته و خیلی زود و بدون اینکه مشکل حل شود، شکسته می‌شد. این بار هم بازیکنان سایپا دست به اعتصاب زدند و به دلیل اینکه مشکلات مالی زیاد و البته نبود امکانات سخت‌افزاری مثل زمین تمرین ثابت و باکیفیت و البته مشکل در سفر به محل برگزاری مسابقات، تصمیم گرفتند تمرین نکنند. اعتصاب سایپایی‌ها از پنجشنبه شروع شد و در روز جمعه ادامه پیدا کرد. همین اتفاق باعث شد رضا درویش مدیرعامل باشگاه سایپا تصمیم به استعفا بگیرد اما باید دید این استعفا می‌تواند مشکلات مالی را حل کند یا نه. اگرچه بعید است با این استعفا مشکلات حل شود اما کاملا مشخص است که اعتصاب هم راه به جایی نمی‌برد و در نهایت سایپا مقابل تراکتورسازی به میدان خواهد رفت.

 

قهرمانی استقلال خوزستان در لیگ پانزدهم، ثابت کرد که نبود مشکلات مالی می‌تواند در موفقیت یک تیم تاثیر زیادی بگذارد. نکته جالب در مورد استقلال خوزستان این بود که این تیم به لحاظ بودجه‌ای از همه تیم‌های مدعی قهرمانی، پایین‌تر بود اما با توجه به اینکه پرداختی‌ها به موقع بود، همه بازیکنان خیال‌شان راحت بود که مشکلی پیدا نخواهند کرد. همین نظم در پرداختی‌ها باعث شد استقلال خوزستان با کمترین بودجه به قهرمانی برسد. در میان تیم‌های لیگ برتری، همیشه سایپا، ذوب‌آهن، سپاهان و فولاد خوزستان هم به منظم بودن در پرداختی‌ها معروف بودند اما در یکی، 2 فصل اخیر، شرایط سایپا با همیشه فرق کرد.

این تیم با وجود اینکه همیشه جزو کم‌حاشیه‌ترین و منظم‌ترین تیم‌های لیگ برتر بود، در 2 فصل اخیر با مشکلات مالی زیادی مواجه شد. البته حضور علی دایی در سایپا باعث شد خیال بازیکنان تا حدودی بابت حل مشکلات راحت باشد. چراکه دایی با مسئولان بارها با مسئولان باشگاه صحبت کرد و از آنها قول گرفت که مشکلات را حل کنند که رضا درویش مدیرعامل باشگاه سایپا هم تلاش خود را در این زمینه انجام داد اما نتوانست همه مطالبات اعضای تیم را بپردازد.

با این شرایط، علی دایی در تعطیلی نیم فصل سری به کارخانه سایپا زد و با کارگران این گروه خودروسازی صحبت کرد که متوجه شد اوضاع شرکت هم خوب نیست. به خاطر این مساله هم علی دایی، اردوی نیم فصل تیمش در ترکیه را کنسل کرد و حتی بازیکنی جدیدی جذب نکرد تا مشکلات تیم بیشتر نشود. با این شرایط، کاملا مشخص بود که سایپا در لیگ قهرمانان آسیا نمی‌تواند موفق باشد. این تیم در پلی‌آف اول مقابل پنجاب هند توانست به پیروزی 4 بر صفر برسد و به مرحله بعد برود اما در پلی‌آف دوم مقابل الریان قطر با اینکه یک بر صفر جلو بود، 3 گل خورد تا بازنده میدان لقب بگیرد و از حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا باز بماند.

این شکست، ناراحتی‌های زیادی برای بازیکنان سایپا به دنبال داشت. اول اینکه می‌دانستند دیگر نمی‌توانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند که این مساله برایشان سخت بود. چراکه آنها روی خودنمایی در این مسابقات و بیشتر دیده شدن، حساب باز کرده بودند اما با شکست در پلی‌آف، نمی‌توانستند به هدف‌شان برسند. ناراحتی از این مساله باعث شد به مشکلات دیگر هم بیشتر فکر کنند که مهمترین آن بی‌پولی باشگاه در آستانه سال نو است. بازیکنان سایپا که این فصل تلاش زیادی برای موفقیت تیم انجام دادند وقتی دیدند این موفقیت چندان موردتوجه قرار نمی‌گیرد، تصمیم به اعتصاب و اعتراض گرفتند. آنها پنجشنبه طبق برنامه در محل تمرین حضور پیدا کردند اما به دلیل اینکه باشگاه به تعهدات خود عمل نکرد، حاضر نشدند تمرین کنند. علی دایی هم که دیگر کاری از دستش برای بازیکنان برنمی‌آمد، نتوانست آنها را متقاعد کند که تمرین کنند تا مشکلات حل شود.

اعتصاب بازیکنان سایپا در روز دوم هم ادامه پیدا کرد که این مساله منجر به استعفای رضا درویش از مدیریت باشگاه سایپا شد. گفته می‌شود درویش به دلیل اعتراض بازیکنان به خاطر مشکلات مالی، سخت‌افزاری مثل نداشتن زمین تمرین ثابت و باکیفیت و همچنین مشکل سفر که نتوانست آنها را برطرف کند، مجبور شد استعفا بدهد. با این استعفا به نظر می‌رسد شرایط سایپا سخت‌تر از قبل شود چراکه درویش تا با توجه به ارتباطاتی که داشت، توانست تا حدودی به تیم پول برساند اما با رفتن درویش بعید است مشکلات حل شود. مگر اینکه مدیری بیاید که در جذب اسپانسر موفق‌تر عمل کند و خیلی زود به تیم پول برساند.

به هر حال سایپا که یکشنبه میزبان تراکتورسازی تبریز است، فعلا شرایط خوبی ندارد و معلوم نیست این اعتصاب تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد. البته تا الان تجربه نشان داده، این اعتصاب‌ها نتیجه‌ای ندارد و راه به جایی نمی‌برد چون در نهایت تیم موردنظر طبق برنامه در بازی‌های خود حضور پیدا می‌کند اما شاید این اتفاق باعث شود، دیگر کسی به نتیجه به دست آمده ایراد نگیرد.

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر