ورزش ایران / شناسه خبر: 94662 / تاریخ انتشار : 1397/12/2 11:09
|
پنجره ششم انتخابی جام جهانی بسکتبال

ایران - ژاپن: شکست سامورایی‌ها برای صعود قطعی بکستبال

شکست ژاپن برای قطعی شدن صعود بسکتبال ایران

پنجره ششم رقابت‌های انتخابی جام جهانی بسکتبال از عصر امروز آغاز می‌شود. پنجره‌ای که بالاخره نماینده‌های نهایی قاره کهن در جام جهانی را مشخص خواهد کرد. تیم ایران هم اگرچه تا حدود زیادی تکلیف صعودش مشخص شده اما برای صد درصد کردن صعود، باید یکی دو دیدار خانگی‌اش در این مرحله را با پیروزی پشت سر بگذارد. دیدارهایی که اولی همین امروز برابر ژاپن خواهد بود و دیگری روز یکشنبه برابر استرالیا. تیم ایران اگر یکی از دو دیدار را با پیروزی پشت سر بگذارد، صعودش قطعی می‌شود اگرچه بدون برد هم اتفاق‌های عجیب و غریبی باید بیفتد تا آسمانخراش‌های ایرانی، جهانی نشوند.

آخرین مصاف تیم‌های بسکتبال ایران و ژاپن در دور رفت همین مسابقات بود که با برتری ژاپن به پایان رسید. تیم ایران در آن مسابقه نه حامد حدادی را در اختیار داشت و نه صمد و ارسلان کاظمی را. ژاپنی‌ها هم که در خانه بازی می‌کردند توانستند به راحتی از سد تیم ایران بگذرند.

آمار: اولین برد ژاپن پس از 13 سال

بردی که ژاپن در پنجره چهارم برابر ایران به دست آورد، سیزده سال پس از آخرین پیروزی آنها برابر ایران به دست آمد. ژاپنی‌ها آخرین بار در سال 2005 تیم ایران را 72 بر 61 شکست دادند و با عنوان پنجمی وارد رقابت‌های جهانی 2006 شدند که خودشان میزبانی رقابت‌ها را برعهده داشتند. تقابل بعدی دو تیم چهار سال بعد و در سال 2009 همزمان با دومین قهرمانی ایران در آسیا انجام شد.  دو تیم در این بازی‌ها به میدان رفتند که ایران 101 بر 71 به برتری رسید. در آن سال ژاپن 9 پله پایین‌تر از ایران و در رده دهم آسیا ایستاد. در بازی‌های آسیایی 2010 هم این دو تیم به مصاف هم رفتند و ایران با شکست ژاپن در بازی رده‌‌بندی روی سکوی سوم ایستاد و به مدال برنز رسید. دو تیم برای جدال بعدی پنج سال منتظر ماندند. تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های 2015 دو بار با ژاپن بازی کرد. ابتدا 86 بر 48 به برتری رسید و سپس در بازی رده‌‌بندی 68 بر 63 این تیم را شکست داد.

یک سال بعد در فیبا آسیا چلنج تهران، تیم دگرگون شده ایران یک بار دیگر برنده میدان شد و 68 بر 57 ژاپن را مغلوب کرد. در کاپ آسیا 2017 تیم ایران بعد از استرالیا دوم شد اما ژاپنی‌ها در مکان نهم ایستادند. در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا هم دو تیم برابر هم به میدان رفتند که ایران با اختلاف فاحش و نتیجه 93 بر 67 ژاپن را شکست داد.

تیم دگرگون شده ژاپن در آخرین رویارویی خود با ایران بعد از بازی‌های آسیایی و در پنجره چهارم فیبا در توکیو موفق شد بعد از 13 سال، 70 بر 56 مقابل تیم ملی ایران به برتری برسد. این تیم در این رقابت‌ها با استفاده از دو بازیکن دورگه توانست بردهای خوبی به دست بیاورد که دو تا از آنها برابر ایران و استرالیا بود. تنها شکست کانگوروها در پنجره‌های انتخابی برابر همین تیم ژاپن ثبت شد.

به این ترتیب ژاپن از سال 2005 تا کنون، تنها یک بار توانسته ایران را شکست دهد و آن هم همین بازی گذشته بود. با این حال آیا باید تیم ایران برای بازی پیش رو هم از این تیم واهمه داشته باشد؟

 غیبت مهره‌های کلیدی ژاپن

تیمی که در توکیو برابر ایران به پیروزی رسید، دو ستاره داشت. روی هاشیمورا و یوتا واتانابه بهترین بازیکنان ژاپن در آن مسابقه بودند که ایران را 70 بر 56 شکست دادند. این دو بازیکن در آن بازی در به ترتیب 25 و 18 امتیاز به دست آوردند، ولی هیچکدام از آنها به تهران سفر نکرده‌اند. این بازیکنان در لیگ‌های آمریکا بازی می‌کنند و برای بازی در پنجره ششم برابر ایران و استرالیا به تهران سفر نکرده‌اند.

با این حال ژاپن در تهران تیم بی‌ستاره‌‌ای نیست. آنها در بازی قبلی با ایران سنتر دورگه خود را در اختیار نداشتند اما در این مسابقه او آمده تا جور دو بازیکن دیگر را بکشد. نیکلاس فازکاس در 4 بازی برای ژاپن به میدان رفته و به طور متوسط 3/29 امتیاز و 12 ریباند در آمارش ثبت شده. این بازیکن 210 سانتیمتری و 33 ساله در دیدار رفت برابر ایران غایب بود و ایرا براون به جایش بازی کرد.

---

 وضعیت نه چندان خوب میهمان

دو تیم ایران و ژاپن پیش از آغاز پنجره ششم، دو دیدار تدارکاتی انجام دادند. ایران دو بار به مصاف اردن رفت و ژاپن هم دو دیدار دوستانه در بیروت برابر لبنان انجام داد. شاگردان شاهین‌طبع در این دو مسابقه برابر میهمان خود به برتری رسیدند اما ژاپنی‌ها در هر مسابقه برابر لبنان بازنده بودند. باخت‌هایی که نشان می‌دهد وضعیت چشم بادامی‌ها در آستانه بازی با ایران چندان خوب نیست و در روزهای خوبشان به سر نمی‌برند. با این حال ژاپنی‌ها با روند کم نوسان و یکنواخت‌شان در بازی، همواره حریف خطرناکی به حساب می‌آیند که حتی یک کوارتر بد در بازی هم می‌تواند پیروزی را به آنها بدهد.

چشم امید ایران  به جمشیدی، یخچالی و میرزایی

آخرین برد ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی برابر فیلیپین رقم خورد. دیدار حساسی که به نوعی حکم مرگ و زندگی را داشت. ایران بدون ستاره‌هایی نظیر صمد و حامد و البته شرایطی مشابه امروز در آن به میدان رفت اما توانست با درخشش بازیکنانی نظیر جمشیدی و یخچالی بازی را ببرد تا فاصله‌ای میلیمتری با صعود پیدا کند.

در این مسابقه هم به طور قطع بخش اعظم نگاه‌ها به دستان این دو بازیکن خواهد بود. جمشیدی در دیدار برابر فیلیپین 25 امتیاز به دست آورد و یخچالی هم بیش از 20 امتیاز گرفت تا بهترین‌های ایران باشند.

در کنار این دو بازیکن، تیم ایران در این مسابقه به میثم میرزایی هم امید زیادی دارد تا بتواند تا حد ممکن جلوی امتیازگیری ستاره ژاپنی‌ها یعنی فازکاس را در زیر سبد بگیرد.

رونمایی از مایک رستمپور

روز گذشته مهران شاهین‌طبع بالاخره اسامی نفرات منتخبش برای این مسابقه را اعلام کرد. او پیش از این گفته بود که 15 بازیکن را برای این دو بازی در اردو نگه می‌دارد و برای هر بازی لیست 12 نفره‌اش را اعلام می‌کند. به همین ترتیب او روز گذشته اسامی 12 نفر منتخبش برای بازی با ژاپن را اعلام کرد.

در لیست او نام نوید نیکتاش و مایک رستم‌پور هم دیده می‌شود. دو بازیکنی که در حضور یا عدم حضور آنها در لیست نهایی تردید وجود داشت و رسانه‌ها تا آخرین لحظه‌ها پیگیر حضورشان بودند اما در نهایت هر دو در لیست 12 نفره قرار گرفتند و به احتمال فراوان در این مسابقه به میدان می‌روند.

اسامی نهایی تیم ایران  برای دیدار با ژاپن: سجاد مشایخی،  آرن داودی، حامد حسین‌زاده ، بهنام یخچالی،  نوید نیکتاش،  محمد جمشیدی،  روزبه ارغوان،   محمد حسن‌زاده،  آرمان زنگنه،  میثم میرزایی،  کیوان ریائی،  مایک رستم‌پور

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر