ورزش ایران / شناسه خبر: 94601 / تاریخ انتشار : 1397/12/1 14:15
|

سردرگمی برای گزینش راه حل درمانی مرادی / سهراب دنبال نوشدارو

اگرچه زمان برای سهراب مرادی قهرمان المپیک 2016 وزنه‌برداری به سرعت درحال گذر است، اما ملی‌پوش 96 کیلویی کشورمان برای درمان قطعی کمرش با صبر وآرامش بدنبال پیدا کردن بهترین و سریعترین روش درمانی است.

رضا عباسپور: هفته گذشته خبر آسیب دیدگی شدید دیسک کمر سهراب مرادی ستاره 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران و امکان از دست رفتن المپیک 2020 بواسطه این درد غیر منتظره برای این وزنه‌بردارپرامید، بواقع شوک بزرگی را به اهالی وزنه‌برداری و ورزش کشور وارد کرد. زیرا حضور و درخشش سهراب مرادی به عنوان یکی از چهره‌های شاخص و مدعی وزنه‌برداری دنیا برای کسب نشان طلای المپیک در بازی‌های 2020توکیو، تقریبا برای کاروان ورزش ایران مسجل و قابل پیش بینی بود. اما این اتفاق غیر قاقبل پیش‌بینی آواری است که روی سر کاروان ورزش کشور به یکباره خراب شد. چون از دست رفتن فرصت حضور سهراب مرادی در بازی‌های المپیک آینده دقیقا برای کاروان ورزش و وزنه‌برداری ایران حکم از دست رفتن یک نشان ارزشمند و مسجل طلایی رنگ را دارد. مدالی که می‌تواند برای ما حتی از لحاظ رتبه و جایگاه بین‌المللی درمیان کشورهای شرکت کننده در این رویداد بزرگ حایز اهمیت فراوانی است.
اما او این روزها بواسطه حاد شدن مشکل دیسک کمرش، به شدت از لحاظ روحی و روانی تحت فشار قرار دارد، و تقریبا با توجه به نظرات تخصصی مختلف و متفاوتی که از اطباء مختلف دریافت می‌کند، شدیدا بین چند راهی تصمیم‌گیری برای درمان قطعی آسیب‌دیدگی خود قرار گرفته است. از یک سو برخی از پزشکان متخصصی که سهراب را در این مدت تحت درمان قرار دادند از جمله رییس و دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی کشور، صراحتا در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که سهراب مرادی چاره‌ای جز انجام عمل جراحی روی ناحیه آسیب دیده دیسک کمر خود ندارد.

دلیل آنها هم این بوده که او هر چقدر این عمل جراحی را به تعویق بیندازد مشکل و دردش حادتر از قبل می‌شود و به همین ترتیب طول درمان و شرایط جراحی او نیز در فرصت اندکی که تا شروع بازی‌های المپیک 2020 توکیو باقی مانده است نیز سخت تر از قبل می‌شود. اما از طرفی دیگر با توجه به پیشرفت تکنولوژی درمانی دیسک کمر و پروژه‌های درمانی شبیه به این، برخی از پزشکان متخصص بر این باورند که چون او برای ورزش ایران یک چهره شاخص و سرمایه ارزشمند در بازی‌های المپیک پیش رو به شمار می‌رود، انجام عمل جراحی روی دیسک کمر او کاری اشتباه و غلط است که قطعا ضمن اینکه احتمال دارد دست سهراب مرادی را از رسیدن به  دومین مدال المپیکی او و سومین المپیک تاریخ ورزش حرفه‌ای اش کوتاه ‌کند، یک مدال طلای مسجل و قطعی را نیز از کیسه کاروان ورزش کشور خارج می‌کند.

برهمین اساس، به نظر ریسک کمتر در این پروژه این است که سهراب بجای عمل جراحی، با توسل به علم و دانش جدید درمانی روز دنیا بواسطه آب درمانی و فیزیوتراپی و مواردی مشابه به این درد کمرش را درمان کند و با آمادگی دوباره روی تخته مسابقه برگردد.    حال و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته با توجه به بررسی‌های اخیر اینطور به نظر می‌رسد مصدومیت کمر سهراب مرادی بدون نیاز به عمل جراحی بهبود پیدا کند. هر چند این نوع درمان قطعا نیازمند هزینه‌های سنگین مالی و توجه ویژه دستگاه‌های ورزشی کشور مثل کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش است. زیرا اگر برای آنها مدال طلای المپیکی سهراب مرادی ارزشمند است قطعا آنها برای رساندن این وزنه‌بردار ارزشمند ابتدا به گزینشی‌های المپیک، سپس حضور و درخشش در بازی‌های 2020 توکیو چاره‌ای جز هزینه کردن و رسیدگی به شرایط حاد فعلی این وزنه‌بردار ندارند.
به هر حال ابتدا بلافاصله بعد از اعلام خبر مصدومیت سهراب اینگونه از شنیده‌ها برداشت می‌شد که بهتر است برای بهبودی این مصدومیت، هر چه زودترملی پوش 96 کیلویی کشورمان از ناحیه کمر تحت عمل جراحی قرار گیرد. اما حالا بعد از مدتی استراحت و کارهای درمانی تیم جدید پزشکی که مسئول مطالعه بر روی شرایط مرادی است، گویا کم کم تیم پزشکی  دارند به این نتیجه می‌رسند که ممکن است مرادی بتواند این مصدومیت را با استراحت، آب درمانی و کارهای فیزیوتراپی پشت سر بگذارد.
به همین دلیل گویا قرار است مرادی هفته پیش رو را هم به استراحت مطلق بپردازد و در این هفته مجددا با MRI چند بعدی جدید، شرایطش مورد بررسی دوباره قرار گیرد. بعد از آن در اواسط هفته پیش رو قرار است کمیته پزشکی مجددا تشکیل جلسه داده و نظر نهایی‌اش را در این خصوص اعلام کنند. این در حالی است که یکی از پزشکان متخصص توصیه کرده است می‌توان مصدومیت سهراب را بدون نیاز به عمل جراحی، درمان کرد. با این شرایط احتمال حضور مرادی در مسابقات قهرمانی آسیا 50 - 50 خواهد بود، اما به نظر می‌رسد کادرفنی روی مرادی ریسک نکند تا هر چه زودتر به بهبودی کامل برسد.
البته از سویی دیگر این احتمال می‌رود که اگر سهراب مرادی به همین منوال کار درمانی‌اش را با فیزیو تراپی و آب درمانی و مواردی شبیه به این ادامه دهد ولی با گذشته زمان بهبودی برای این وزنه‌بردار حاصل نشود، او ضمن از دست دادن زمان ایده‌ال برای بدست آوردن سلامت کامل خود و بازگشت به تمرین، حتی ممکن است دچار آسیب دیدگی های جدی‌تری از لحاظ روحی شود. زیرا وزنه‌برداری برخلاف رشته‌های دیگر، رشته‌ ورزشی بسیار سنگینی است که ورزشکاران در آن فقط با آهن و پولاد بی‌روح و بی‌زبان سرو کار دارند. بنابراین رفتن زیر وزنه‌های چند صد کیلویی با شرایط روحی و آسیبی که سهراب مرادی دیده با این وضعیت مبهم خیلی کار ساده‌ای نیست. پس اگر مسئولان ورزش کشور واقعا بدنبال پیدا کردن یک روش کارآمد برای بهبودی سریع و کامل سهراب مرادی هستند باید علاوه بر پزشکان داخلی و سیستم پزشکی ورزشی کشور، با تیم‌های متخصص پزشکی خارج از ایران نیز در این رابطه ارتباط گرفته و به هر قیمتی که شده شرایط مبهم این وزنه‌بردار شاخص و امیدوار وزنه‌برداری ایران در بازی‌های پیش رو را بهبود ببخشند.

5- 1

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر