فوتبال ایران / شناسه خبر: 94519 / تاریخ انتشار : 1397/11/30 17:17
|
میزبان تغییر نکند، تیم ایران انصراف می‌دهد

چشمان تیم فوتبال زنان ایران به رای فیفا

اگرچه تیم فوتبال زنان ایران در تورنمنت چهارجانبه هند، عملکرد خوبی نداشت و در هر 3 بازی خود شکست خورد اما با انگیزه زیادی کارش را دنبال می‌کرد تا برای مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک 2020 توکیو آماده شود. قرعه‌کشی این رقابت‌ها زمانی که تیم ایران در هند حضور داشت، انجام شد. قرعه‌کشی و تیم‌هایی که در گروه ایران قرار گرفتند، باعث خوشحالی اعضای تیم شد چون می‌دانستند در گروه نسبتا خوبی قرار گرفتند اما میزبانی فلسطین، شرایط را تغییر داد. چراکه در گذرنامه ایرانی‌ها آمده که سفر به فلسطین اشغالی ممنوع است و همین مساله باعث شد حالا ایرانی‌ها به دنبال تغییر میزبان باشند. مساله‌ای که اگرچه کنفدراسیون فوتبال آسیا با آن کنار می‌آید اما فیفا که برگزارکننده رقابت‌های مقدماتی المپیک است، معلوم نیست چه برخوردی با آن خواهد داشت.

 

دقیقا یک هفته قبل بود که قرعه‌کشی مرحله دوم مسابقات فوتبال بانوان مقدماتی المپیک 2020 توکیو در مالزی انجام شد و تیم ایران در گروه C رقابت‌ها، کنار چین تایپه، فیلیپن و فلسطین قرار گرفت. این قرعه‌کشی به نظر خیلی‌ها خوب و راضی‌کننده بود. اینکه تیم ایران در گروه نسبتا آسانی قرار گرفت می‌توانست امیدوارکننده باشد. هر چند که این تیم در تورنمنت چهارجانبه هند نتوانست هیچ امتیازی کسب کند و در مقابل هر 3 حریف خود شکست خورد.

با این حال، تیم فوتبال زنان ایران امیدوار بود در ادامه بتوانند بهتر کار کنند تا از این رقابت‌ها بتوانند سربلند بیرون بیایند. شاگردان مریم آزمون بهتر از قبل، تمرینات را شروع کردند تا فروردین ماه مقابل حریفان خود به میدان بروند اما یک اتفاق همه این برنامه‌ها را بهم زد. آن هم چیزی نبود جز میزبانی فلسطین برای گروه C. یعنی اینکه مسابقات گروهی که تیم ایران هم در آن قرار دارد، قرار است در فلسطین برگزار شود. مساله‌ای که شاید در روز قرعه‌کشی کمتر کسی به آن توجه کرد اما کمی بعد و ظاهرا زمانی که قرار بود کارهای لازم برای اعزام تیم انجام شود، متوجه شدند چنین سفری در کار نخواهد بود. دلیل آن هم چیزی نیست جز تذکری در صفحه آخر گذرنامه همه ایرانی‌ها، اینکه «سفر به فلسطین اشغالی ممنوع می‌باشد».

با این شرایط تیم فوتبال زنان ایران، دچار یک مشکل جدی شد. البته با توجه به همین تذکری که در گذرنامه ایرانی‌ها آمده، قبلا و برای مسابقات زیر 19 سال دختران فوتبال آسیا در سال 2014، این مساله به گزارش کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) رسید که با توجه به آن، میزبان تغییر کرد و رقابت‌ها در سریلانکا برگزار شد اما این بار شرایط کمی متفاوت است. دلیل آن هم چیزی نیست جز اینکه فیفا تصیمیم گیرنده نهایی است.

در واقع قبلا کنفدراسیون فوتبال آسیا، موضوع را بررسی کرد و میزبان را تغییر داد اما رقابت‌های انتخابی المپیک توکیو زیر نظر فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) برگزار می‌شود که باید دید این نهاد بین‌المللی چه برخوردی با مشکل پیش آمده، دارد. مسئولان فدراسیون فوتبال امیدوار هستند که فیفا هم مثل ای‌اف‌سی همکاری لازم را با ایران داشته باشد اما فعلا هیچ چیز به طور قطع مشخص نیست.

مهدیه میرمحمدخانی مدیر بین‌الملل کمیته بانوان که این روزها در حال نامه‌نگاری برای حل مشکل است، در مصاحبه با ایسنا می‌گوید: «۲۰ بهمن نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر میزبانی ۳ کشور ویتنام، ازبکستان و فلسطین دریافت کردیم که میزبان دور دوم بازی‌های المپیک هستند. ۵ دقیقه بعد با ارسال نامه‌ای به AFC اعلام کردیم که اتباع ایرانی نمی‌توانند با پاسپورت ایرانی وارد خاک فلسطین شوند. کنفدراسیون فوتبال آسیا، اعلام کرد این بازی‌ها زیر نظر فیفا برگزار می‌شود، باید فدراسیون جهانی فوتبال از این موضوع اطلاع کامل داشته باشد. بلافاصله با ارسال نامه‌ای به خانم فاطما سامورا دبیرکل فیفا اعلام کردیم تیم ایران چه شرایطی داشته و تمام مکاتبات و صفحه آخر پاسپورت ایران را هم ارسال کردیم تا هر چه زودتر این مشکل مرتفع شود. ۲۵ بهمن از سوی فیفا به ما نامه‌ای ارسال و از توضیحاتی که ارائه کردیم، تشکر و اعلام کردند به استحضار دبیرکل فیفا می‌رسانیم تا تصمیمات نهایی در این خصوص گرفته شود. در واقع ما منتظر پاسخ کمیته مسابقات فیفا باید باشیم تا بدانیم وضعیت تیم ملی فوتبال بانوان به چه گونه خواهد شد.»

---

با این شرایط، حالا باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی می‌افتد. 2 اتفاق در این زمینه پیش‌بینی می‌شود. اولین پیش‌بینی و البته خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی این است که فیفا به خاطر مشکل پیش‌آمده، میزبان را تغییر دهد یا قرعه‌کشی را دوباره برگزار کند که در این صورت تیم ایران می‌تواند در رقابت‌ها شرکت کند. پیش‌بینی دوم که چندان جالب نیست هم این است که فیفا از تیم ایران می‌خواهد طبق همین شرایط، در مسابقات شرکت کنند. با این شرایط، به نظر می‌رسد تیم ایران از حضور در رقابت‌ها انصراف دهد و به فلسطین نرود. در این صورت، ممکن است برای تیم ایران مشکلات و محرومیت هم به وجود بیاید که باید دید در نهایت چه اتفاقی می‌افتد. به هر حال در صورتی که میزبان تغییر نکند، تصمیم قطعی، حضور نیافتن در مسابقات است که در مورد آن صحبت هم شده بود. حسین عبدی مشاور فنی تیم فوتبال زنان ایران می‌گوید: «آن گونه که شنیده‌ام این نامه‌نگاری‌ها از قبل انجام شده و بعد از قرعه‌کشی مرحله دوم دوباره این نامه‌نگاری انجام پیگیری شده. این استراتژی ملی ما است که یا باید میزبانی تغییر کند و یا نمی‌توانیم در مسابقات شرکت کنیم. دلیل آن هم این است که در پاسپورت ما نوشته شده که رفتن به فلسطین اشغالی ممنوع است چون مرزهای آنجا را اسرائیل کنترل می‌کند. به همین دلیل نه می‌خواهیم و نه می‌توانیم در فلسطین اشغالی حضور داشته باشیم.»

این اتفاقات، حالا باعث شد تیم فوتبال زنان ایران در بلاتکلیفی به سر ببرد. با این شرایط همه نگاه‌ها به فیفا است تا به نامه ایران پاسخ بدهد. پاسخی مثبت برای اینکه تیم ایران بتواند در رقابت‌ها شرکت و شانس خود را برای رسیدن به المپیک 2020 توکیو آزمایش کند.

9-1

captcha
تازه ها
بیشتر