ورزش ایران / شناسه خبر: 94429 / تاریخ انتشار : 1397/11/29 15:42
|
کادرفنی وزنه برداری به دنبال حفظ سهمیه المپیکی مرادی

سهراب در جام فجر فقط وزن کشی می‌کند

کادرفنی تیم ملی وزنهبرداری برای اینکه امتیاز حضور سهراب مرادی در تورنمنت گزینشی جام فجر حفظ شود فقط نام او را برای وزن‌کشی در دسته 96 کیلوگرم این دوره از رقابت‌ها در ترکیب اصلی تیم ثبت می‌کنند.

رضا عباسپور - کادرفنی تیم ملی وزنه برداری برای اینکه امتیاز حضور سهراب مرادی در تورنمنت گزینشی جام فجر حفظ شود فقط نام او را برای وزن‌کشی در دسته 96 کیلوگرم این دوره از رقابت‌ها در ترکیب اصلی تیم ثبت می‌کنند. چندی پیش در عین ناباوری مشخص شد که کمر سهراب مرادی ستاره 96 کیلویی وزنه‌برداری ایران به شدت دچار آسیب ‌دیدگی شده است. به طوری که پزشکان متخصص خیلی جدی او را از تمرین با وزنه و وارد کردن فشار بیش از اندازه روی محل آسیب دیده کمرش منع کرده‌اند. برهمین اساس چون سهراب مرادی بدون تردید یکی از شاخص‌ترین چهره‌های وزنه‌برداری ایران و دنیا در دو سه سال اخیر بوده و یکی از شانس های مسلم کسب مدال طلای بازی‌های المپیک 2020 توکیو به شمار می‌رود، کادرفنی و تیم پزشکی که این وزنه‌بردار را تحت درمان قرار دادند، به خاطر حساسیت و مهم بودن شرایط آمادگی سهراب مرادی در مسیر المپیک مجبورند با ظرافت بیشتری برای آینده حرفه‌ای این وزنه‌بردار تصمیم‌ بگیرند.

به هر حال فعلا مسئله مهم این است که سهراب مرادی از ناحیه کمر دچار مصدومیت شده است، اما برای اینکه  او یکی از گزینه‌های اصلی فدراسیون و کادرفنی وزنه‌برداری ایران برای کسب مدال در بازی‌های المپیک توکیو به شمار می‌رود، تیم پزشکی، کادرفنی و مسوولان فدراسیون چاره‌ای ندارند تا ضمن مداوای سریع و بازگرداندنش به شرایط ایده‌ال تمرینی، فضایی را برای مرادی ایجاد کنند که او براساس قوانین جدید جهانی (حضور هر وزنه‌بردار مدعی در 6 مسابقه گزینشی المپیک) شانس کسب سهمیه حضور در بازی‌های المپیک را از دست ندهد. برهمین اساس به نظر می‌رسد که کادرفنی دنبال این موضوع است تا با وزن کشی از سهراب مرادی درتورنمنت بین‌المللی جام فجر تهران که گزینشی المپیک ۲۰۲۰ نیز به حساب می‌آید حداقل فرصت حضور این وزنه‌بردار در یک مسابقه گزینشی دیگر را از دست نداده و روی کاغذ سهراب مرادی را برای المپیکی شدن و عبور از شش مرحله گزینشی المپیک حفظ کند. بنابراین برنامه فعلی کادرفنی تیم ملی وزنه برداری این است که این وزنه بردار در جام فجر شرکت کند و بعد از وزن کشی در مسابقات وزنه نزند.

بنابر اعلام کادرفنی تیم ملی وزنه‌برداری سهراب مرادی در مسابقات جام فجر وزن کشی می‌کند اما روی تخته نمی‌رود. در این صورت فقط او می‌تواند با ثبت نامش در لیست ملی‌پوشان تیم ملی وزنه‌برداری ایران که برای این رویداد بین‌المللی آزمایش دوپینگ دادند صاحب امتیاز حضور در دومین مسابقه گزینشی المپیک شود. البته فدراسیون جهانی در قوانین جدید خود برای اعطای سهمیه ورودی به وزنه‌برداران حاضر در المپیک آتی اعلام کرده که هر وزنه‌بردار سوای اعلام آمادگی خود برای شرکت در 6 مسابقه گزینشی المپیک و دادن آزمایش دوپینگ، باید حداقل از 4 مسابقه گزینشی امتیاز مورد نیاز و حد نصاب برای حضور در المپیک 2020 را کسب کنند. با این حساب سهراب مرادی می‌تواند در جام فجر و احتمالا رقابت‌های آسیایی 2019 چین به همین شکل فقط در مسابقات حضور داشته باشد و تست دوپینگ بدهد تا برای او به عنوان گزینشی المپیک ثبت شود. بعد از آن قطعا سهراب مرادی اگر بدنبال المپیکی شدن است باید در سه مسابقه بعدی گزینشی خود صاحب بالاترین امتیاز در دسته وزنی 96 کیلوگرم شود. در غیر اینصورت او برای المپیکی شدن با مشکل امتیازی مواجه می‌شود.

اولین گزینشی سهراب مرادی مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بود که در آن مسابقات او مدال طلا گرفت و رکوردهای دنیا را جابجاکرد.ملی‌پوش 96 کیلویی کشورمان در حال حاضر ابتدا بهترین روش در کمترین زمان ممکن برای درمان خود است . بعد از آن نیز قطعا باید طوری مهیا شود که در زمان باقیمانده خودش را به رقبای قدرتمند داخلی و بین‌المللی برساند.

هر وزنه‌بردار برای حضور در المپیک علاوه بر اینکه باید ۶ مسابقه گزینشی المپیک را پشت سر بگذارد در واقع می بایست وزنه برداران  آماده دادن تست دوپینگ در این رقابتها باشند. سهراب مرادی با احتساب جام فجر دومین مسابقه گزینشی خود را هم پشت سر می‌گذارد و بعد از آن مطمئنا برای مسابقات آسیایی چین نیز همین برنامه را در دستور کار دارد. ایلیا ایلین وزنه‌بردار شاخص قزاقستان نیز مثل سهراب مرادی در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ و قطر کاپ نیز وزن‌کشی کرد اما مسابقه نداد تا او هم دو گزینشی المپیک را پشت سر گذاشته باشد.

4/2 

captcha
تازه ها
بیشتر