ورزش ایران / شناسه خبر: 94330 / تاریخ انتشار : 1397/11/27 18:50
|
بانوان بسیاری به صورت پنهانی در حال تمرین بوکس هستند

بوکس زنان، از زیر زمین به روی زمین می‌آید

به گفته عضو شورای فنی فدراسیون بوکس اولین مسابقه کشوری بوکس زنان در گرو موافقت وزارت ورزش است.

مهمترین خبر هفته برای ورزش ایران از بوکس بیرون آمد. طبق اعلام اتحادیه جهانی بوکس زنان بوکسور از این پس اجازه خواهند داشت در مسابقات بین‌المللی با حجاب شرکت کنند. هیات اجرایی اتحادیه جهانی بوکس اعلام کرد این تصمیم به خاطر دلایل مذهبی و با تغییر یونیفورم ورزشکاران اتخاذ شده است. به دنبال تغییرات ایجاد شده در حجاب، اتحادیه جهانی بوکس اجازه حضور در مسابقات را به زنان مسلمان خواهد داد. این پوشش اسلامی در رشته‌های دیگر از جمله تکواندو، کاراته، ووشو، شمشیربازی، والیبال و بسکتبال نیز مورد تایید قرار گرفته است. تصویب حجاب برای بوکس زنان خبر خوبی برای بوکس ایران است که مدتهاست برای راه اندازی بوکس زنان تلاش می کند و با تصویب پوشش زنان مسلمان مسیر پیش رو هموار خواهد شد.

محمد ستارپور قهرمان سابق بوکس ایران، عضو شورای فنی فدراسیون بوکس و رئیس هیات بوکس استان تهران درباره این اتفاق جالب و راه اندازی رسمی بوکس زنان صحبت کرده. رشته ای که تا امروز زیر زمین دنبال می شد و حالا قرار است با برداشته شدن موانع به روی زمین بیاید.

 

تایید فعالیت زنان مسلمان با حجاب توسط فدراسیون جهانی بوکس، خبر بسیار جالب و هیجان انگیزی بود...

خوشبختانه بوکس بانوان در کشور ما چه در بحث مربیگری و چه در بحث ورزشکاری متقاضی زیادی دارد. از نظر پتانسیل شرایط خوبی داریم و بانوان ما اگر بهتر از مردان نباشند بدتر هم نیستند، هرچند که من مطمئنم بانوان ما می‌توانند در عرصه‌های بین‌المللی بوکس مدال آور باشند چون جسارت کافی را دارند.

 

با توجه به این اتفاق همه منتظرند که فعالیت بوکس زنان در ایران رسمی شود؟

در حال حاضر با پیگیری‌های فدراسیون بوکس و خصوصا حسین ثوری رئیس وقت فدراسیون، مجوز فعالیت بانوان بوکسور مسلمان صادر شده اما برای شروع به کار بانوان ایرانی باید وزارت ورزش مجوز صادر کند. من امیدوارم وزیر ورزش و جوانان آقای سلطانی‌فر به بانوان علاقمند این رشته توجه کند تا شاهد موفقیت بیشتر بانوان این سرزمین باشیم.

 

در صورت موافقت وزارت ورزش با فعالیت بوکس زنان، زیر ساخت‌های لازم در کشور و خصوصا تهران وجود دارد؟

همانگونه که در سایر رشته‌های رزمی مانند ووشو و تکواندو برای فعالیت بانوان زیرساخت چندان متفاوتی وجود ندارد، می‌توان به شروع فعالیت بوکس نیز امیدوار بود، هرچند که مسلما با پیش رفتن این موضوع می‌توان نقاط ضعف را برطرف کرد. همچنین من باید بگویم که در صورت موافقت وزارت ورزش، ما در کمترین زمان ممکن و در کمتر از دو تا سه ماه می‌توانیم نخستین مسابقه بوکس بانوان در کشور را برگزار کنیم. دلیل این صحبتم این است که بانوان بسیاری به صورت پنهانی در حال تمرین بوکس بوده و به این رشته علاقه دارند که ما آن‌ها را شناسایی کرده‌ایم. همه این استعدادها منتظر فرصت مناسبی هستند تا خود را در کشور و میادین بین‌المللی نشان داده و برای ایران افتخارآفرینی کنند.

 

با وجود اینهمه علاقمند و مشتاق چرا تا کنون خبری از بوکس زنان نبود و این بخش راه‌اندازی نشده است؟

اصلی‌ترین دلیل این موضوع عدم پیگیری بود. هر چند که حاج ناطق‌نوری تلاش‌ها و زحمات بسیار زیادی را برای بوکس ایران کشید ولی، در چند سال اخیر ریاستش فعالیت چندان خوبی در راستای موفقیت بوکس صورت نگرفت. خوشحالم که پیگیری‌های ثوری جواب داد و حالا شرایط برای شروع فعالیت بانوان در بوکس فراهم شده است. امیدوارم وزارت ورزش حمایت لازم را انجام دهد.

 

اما با وجود رفتن ناطق و حضور ثوریف بسیاری به عملکرد رئیس جدید نقدهای جدی دارند؟

تعداد اندکی می‌خواهند روند رو به رشد فعلی بوکس را متوقف کنند. با همه نقاط ضعفی که وجود دارد، حسین ثوری واقعاً برای بوکس کار می‌کند و دستاوردهای خوبی را در این یک سال داشته که من به عنوان یک قهرمان سابق بوکس در آسیا و ایران این موضوع را می‌بینم. متأسفانه تعداد اندکی هستند که با توجه به کم کاری‌های صورت گرفته در بوکس می‌خواهند خود را بزرگ کنند و از نبود افراد بزرگ و پیشکسوتانی چون رضا صمدی سو استفاده می‌کنند. امیدوارم این سنگ اندازی‌ها تمام شود تا با اتحاد همه اهالی بوکس، این رشته به موفقیت برسد.

12

captcha
تازه ها
بیشتر