تیم ملی ایران / شناسه خبر: 94138 / تاریخ انتشار : 1397/11/24 15:35
|
بازی با نام‌های بزرگ و در نهایت انتخاب ایوانکوویچ

پلن جدید فدراسیون برای پایان فصل: برانکو سرمربی، نکو دستیار اول

اگر دیدید در پایان لیگ هجدهم، برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی شد و نکونام نیز به عنوان مربی همکاری با او را آغاز کرد چندان تعجب نکنید. شایعه‌ای که از تمام شایعه‌های قبلی به واقعیت نزدیکتر است.

برانکو و نکونام در تیم ملی همکار می‌شوند؟

امیر اسدی / جدایی کارلوس کی‌روش از تیم ملی ایران و حضور او روی نیمکت کلمبیا، دست فدراسیون فوتبال را برای انتخاب مربی جدید در حنا گذاشته. نه خبری از گزینه‌ی جدید است و نه بحثی پیرامون نحوه‌ی تصمیم‌گیری و چگونگی این انتخاب بزرگ. انتخاب جانشین کی‌روش فقط با انتشار 2، 3 شایعه، هفته‌ها را گذرانده. اولی اسامی دهان‌پرکنی چون مورینیو، زیدان و کلینزمن که بیشتر شبیه یک شوخی بود تا واقعیت، دومی حضور یک مربی موقت و سومی مذاکره با برت فن‌مارویک و الکساندر نوری.

در این چند هفته، البته شایعه‌های دیگری نیز به گوش رسیده. شایعه‌هایی چون حضور برانکو ایوانکوویچ و علی دایی روی نیمکت تیم ملی. بحث دایی اما جدی‌تر از برانکو هم بوده، بخصوص بعد از صحبتی که کی‌روش انجام داد و مدعی شد میراث خود در تیم ملی را به علی دایی می‌سپارد. دایی هم قبل از بازی مقابل پنجاب هند، وقتی با سوال خبرنگاری درباره‌ی احتمال حضور روی نیمکت تیم ملی مواجه شده، کمی طفره رفت و گفت: «تمرکز من فعلا روی بازی سایپا مقابل پنجاب است و علاقه‌ای ندارم فعلا در این رابطه حرفی بزنم.»

فدراسیون فوتبال اما تا این لحظه، با علی دایی مذاکره نکرده اما انگار برنامه‌های مفصلی برای حضور برانکو دارد. برانکو  فعلا در آب‌نمک خوابیده‌ تا نام‌های بزرگ رسانه‌ای شوند، مذاکره با آنها بدون نتیجه به پایان برسد و بعد نوبت او شود. اتفاقی که بارها تجربه‌اش کرده‌ایم. بازی با نام‌های بزرگ و سپس رسیدن به اسامی تکراری. این نام‌های بزرگ با کلینزمن، زیدان و مورینیو آغاز شده و احتمالا در ماه‌های آینده به برانکو ایوانکوویچ می‌رسد.

---

تیم ملی ایران فروردین‌ 98 احتمالاً 2 بازی تدارکاتی برگزار می‌کند. محل اردوی تیم ملی مشخص نشده ولی شاید بازیکنان راهی چین شوند و در تورنمنتی چهارجانبه شرکت کنند. فدراسیون فوتبال فرصت چندانی برای انتخاب سرمربی جدید ندارد و به همین خاطر احتمالاً یک مربی موقت روی نیمکت می‌نشاند تا پس از آن با تفکر بیشتری سرمربی جدید را انتخاب کند. جواد نکونام به احتمال فراوان سرمربی موقت ایران می‌شود، چرا که رابطه‌ی خوبی با بازیکنان تیم ملی دارد. او در خونه به خونه و نساجی هم نشان داد اصول کار مربیگری را بلد است. از سویی سال‌ها بازی و مربیگری در تیم ملی و کار با همین بازیکنان می‌تواند کمک زیادی به انتخاب نکونام کند.

جواد نکونام بعد از جدایی از نساجی و به سرانجام نرسیدن حضورش در پیکان، پیشنهادی از شاهین بوشهر دریافت کرد اما پاسخ منفی داد. چون شنیده بود که شاید به تیم ملی برود و کارش را به عنوان مربی موقت آغاز کند. همین بهانه‌ای شد تا نکو به بوشهر نرود و البته سایر پیشنهادهای لیگ یکی‌اش را بررسی نکند. با این حساب می‌توان به حضور نکونام در تیم ملی و به عنوان سرمربی موقت اطمینان کرد. بخصوص که او هم با تاج میانه‌ی خوبی دارد و هم با بازیکنان.

---

فدراسیون فوتبال همچنین قصد دارد از نکونام به عنوان دستیار اول مربی خارجی استفاده کند که در سال آینده به تیم ملی می‌آید. فدراسیون بعد از تحقیق درباره‌ی قیمت چند مربی متوجه شده کی‌روش برای تیم ملی چندان هم گران نبوده است. بخصوص که در خارج از ایران هم مربیان خوب حاضر نیستند حتی با رقمی نزدیک به مبلغ قرارداد کی‌روش کار خود را انجام بدهند. به عنوان نمونه، مربیان درجه‌ یک فوتبال جهان برای حضور در تیم ملی، مبلغی بالاتر از رقم قراردادشان در اروپا طلب می‌کنند که تنها دلیل آن، سختی کار در ایران است.  

بنابراین شرایط کمی پیچیده شده و فدراسیون فوتبال قصد دارد پلن جدیدی را آزمایش کند. برنامه‌ای با حضور برانکو ایوانکوویچ به عنوان سرمربی و جواد نکونام در قامت دستیار اول. بر این اساس برانکو بعد از پایان لیگ به تیم ملی می‌رود تا کارش را آغاز کند. شاید بپرسید چرا در انتهای فصل. چون فدراسیون فوتبال منتظر است قرارداد این فصل برانکو ایوانکوویچ با پرسپولیس به پایان برسد و بعد تصمیم نهایی را درباره حضور او روی نیمکت ایران بگیرد. در صورتی که این اتفاق رخ بدهد، برانکو سرمربی می‌شود و جواد نکونام هم به عنوان دستیار اول روی نیمکت تیم ملی می‌نشیند.

---

 

برانکو و نکونام ارتباط نزدیکی با هم دارند. این رابطه از سال 2000 و وقتی بلاژویچ همراه با برانکو روی نیمکت تیم ملی نشستند آغاز شده و تا امروز هم ادامه پیدا کرده. حتی رابطه‌ی این دو آنقدر حسنه است که جواد نکونام در اردوی امارات- وقتی مربی تیم ملی و دستیار کی‌روش بود- حاضر نشد اقدام‌های برانکو را زیر سوال ببرد و مصاحبه‌ای بر علیه او و حمایت از کی‌روش انجام بدهد. به اینها سابقه‌ی رویارویی نساجی و پرسپولیس در لیگ هجدهم و خوش و بش عجیب این دو را هم باید اضافه کنیم تا به ارتباط نزدیک‌شان پی ببریم.

زوج برانکو- نکونام، فعلا مد نظر فدراسیون فوتبال قرار دارد. اتفاقی که هنوز رسانه‌ای نشده و شاید تنها دلیل آن، تمرکز پرسپولیس برای قهرمانی در لیگ و موفقیت در آسیاست. اگر دیدید در پایان فصل، برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی شد و نکونام نیز به عنوان مربی همکاری با او را آغاز کرد چندان تعجب نکنید. شایعه‌ای که از تمام شایعه‌های قبلی به واقعیت نزدیکتر است.

 

3-یک

captcha
تازه ها
بیشتر