جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 94100 / تاریخ انتشار : 1397/11/23 18:26
|
سرنوشت سرمربیان آسیایی بعد از جام ملت‌ها

امارات برای مربیان خوش‌یمن نبود!

کنار رفتن نیمی از 24 مربی حاضر در جام به دلیل اخراج و عدم تمدید قرارداد می‌تواند واقعیت های بسیاری را علنی کند.

سرنوشت سرمربیان آسیایی بعد از جام ملت‌ها

کمتر از دو هفته از قهرمانی رویایی قطر در جام ملت های 2019 آسیا می گذرد اما در همین روزهای کوتاه سرنوشتی متفاوت برای مردان شماره یک نیمکت رهبری 24 کشور حاضر در جام هفدهم رقم خورده است.

بعد از این مدت می توان گفت از میان تمام چهره های سرشناس حاضر روی نیمکت مربیگری در جام هفدهم ملت های آسیا تاکنون تنها کارلوس کی روش پرتغالی بود که با اتمام قراردادش در ایران عاقبت به خیر شد تا هدایت کلمبیا در آمریکای جنوبی را برعهده بگیرد. سایر چهره های سرشناس که در این جام حضور داشتند یا خانه نشین شدند یا بازنشسته تا حضور در امارات برای آنها چندان خوش یمن نبوده باشد. کنار رفتن نیمی از 24 مربی حاضر در جام به دلیل اخراج و عدم تمدید قرارداد می‌تواند واقعیت های بسیاری را علنی کند، اتفاقی که ثابت می کند تیم‌ها برای مقدماتی جام جهانی پیش رو همگی با استراتژی‌های متفاوت راهی مسابقات خواهند شد.

 

1- کارلوس کی روش (ایران)

بعد از هشت سال حضور روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران، پرونده حضور او در کشورمان بسته شد تا کارلوس‌ کی‌روش  سر از آمریکای جنوبی در آورد. او به کلمبیایی رفت که زمزمه‌های پیوستنش به آن از مدت‌ها پیش شنیده می‌شد. گرچه کی‌روش موفق نشد طلسم 43 سال قهرمانی ایران در آسیا را بشکند اما کلمبیایی‌ها امیدوارند که با او در کوپا آمریکا 2019 بدرخشند.

---

2- آلبرتو زاکه رونی (امارات)

روباه پیر ایتالیایی ها با حیله‌ای خود تنها توانست میزبان جام ملت ها را به نیمه نهایی برساند. شکست برابر قطر در سیاسی ترین نیمه نهایی تاریخ جام ملت‌ها برای زاک گران قیمت در حاشیه خلیج فارس پایانی تلخ رقم زد تا او بلافاصله در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی جدایی‌اش از این تیم را رسمی کند. زاکه رونی که قراردادش طولانی مدت بود ترجیح داد از کشوری که بازیکنانش تا ظهر می خوابند و صبحانه نمی خورد، خداحافظی کند.

 3- مارچلو لیپی (چین)

گران ترین مربی شاغل در فوتبال آسیا نتوانست اژدهای سرخ را از خواب زمستانی بیدار کند. لیپی که سال های درخشانی در رده باشگاهی با گوانگ ژو اورگراند داشت، در رده ملی با وجود دستمزد هنگفت 13 میلیون یورویی در سال، نتوانست انقلابی ایجاد کند. شکست دردناک 3-0 پیرمردهای چینی مقابل ایران در یک چهارم نهایی، زمینه را برای آغاز دوران بازنشستگی آقای جنتلمن ایتالیایی ها فراهم کرد.

4- اسون گوران اریکسون(فیلیپین)

پیرمرد سوئدی خیلی امیدوار بود بتواند با تیم چند ملیتی فیلیپین نگاه‌ها را به خود و شاگردانش معطوف کند اما حذف از مرحله گروهی رویاهای اسوان گوران اریکسون را نقش برآب کرد. مربی سابق تیم ملی انگلیس و باشگاه‌های مطرح اروپایی که قراردادش تا پایان جام ملت‌ها اعتبار داشت هنوز تمدید نشده است. آخرین اخبار از فدراسیون فوتبال فیلیپین حکایت از این دارد که ممکن است اریکسون در سمتی دیگر به جز سرمربیگری تیم ملی به همکاری خود با این کشور ادامه بدهد.

5- میلووان رایو‌واچ (تایلند)

شکست سنگین در بازی با هند در شب اول مرحله گروهی حکم اخراج را برای میلووان رایوواچ صادر کرد تا مربی بومی جانشین مرد صرب با میراث او دست به کار بزرگی بزند و تا یک هشتم نهایی صعود کند. رایوواچ با انقلابی که در حضور سه ساله خود در فوتبال تایلند ایجاد کرد اما به عنوان اولین اخراجی جام، با چشمانی اشک بار امارات را ترک کرد.

6-  فیلیکس سانچس (قطر)

خوشبین‌ترین طرفدار قطر هم فکر نمی‌کرد میزبان آینده جام جهانی بتواند اولین قهرمانی تاریخ این کشور در آسیا را در خاک دشمن دیپلماتیک خود جشن بگیرد اما این اتفاق بزرگ با هنر مربی اسپانیایی و دستیارانش رقم خورد. فیلیکس سانچس به عنوان کاشف لیونل مسی و نسل طلایی بارسلونا در آکادمی لاماسیا از 15 سال قبل وارد اسپایر شد و نسلی را برای قطر ساخت که اولین هنر خود را در جام ملت ها به رخ همگان کشید. این مربی اسپانیایی قطعا در کوپا آمریکا هم هدایت عنابی‌ها را برعهده خواهد داشت اما بعد از آن باید جای خود را به یک مرد سرشناس تر بدهد تا قطر را برای جام کنفدراسیون‌ها و جام جهانی در سال های 2021 و 2022 آماده کند.

7- سرکو کاتانچ (عراق)

مربی سابق امارات و تیم ملی اسلوونی در حالی با عراق در مرحله یک هشتم نهایی کنار رفت که طرفداران عراقی امیدوار بودند کاتانچ بتواند با بهترین نسل فوتبال این کشور تا نیمه نهایی بالا برود و خاطرات دوره قبل را تکرار کند. کاتانچ تا جام جهانی 2022 با عراق قرارداد دارد اما شایعات پیرامون قطع همکاری با مرد اسلوونیایی هر روز داغ تر از روز قبل می شود چون روسای فدراسیون فوتبال عراق نیز جایگاهی متزلزل دارند.

8- استفان کونستانتین (هند)

کونستانتین انگلیسی و 56 ساله با رساندن هند به مرحله نهایی جام ملت‌ها آن هم بعد از نیم قرن امیدوار بود با پرطرفدارترین مهمان حاضر در امارات تا مراحل بالایی صعود کند. برد پر گل برابر تایلند این امیدها را افزایش داد اما شروع رویایی، پایانی تلخ با حذف در لحظات پایانی مرحله گروهی توام شد تا مربی انگلیسی بعد از چهار سال از هند جدا شود و به جزیره بازگردد.

9-  گراهام آرنولد (استرالیا)

وقتی گراهام آرنولد در اکتبر 2018 قبل از جام جهانی به عنوان جانشین فان مارویک هلندی انتخاب شد موجی از نگرانی طرفداران این کشور را در برگرفت. آرنولد که تمام ستاره های خود را به امارات آورده بود با شکست برابر میزبان از رسیدن به نیمه نهایی بازماند تا رسانه های استرالیا از برکناری او خبر بدهند گرچه تا این لحظه هیچ خبر موثقی در ارتباط با قطع همکاری او منتشر نشده است.

10-  ویتال بورکلمنس (اردن)

اردن با این مربی بلژیکی آرزوهای بسیاری در سر داشت به خصوص بعد از صدرنشینی در مرحله گروهی و صعود به جمع 16 تیم برتر رقابت ها. در مصاف با ویتنام در یک هشتم نهایی بورکلمانس و شاگردانش با شوک بزرگی روبرو شدند تا وداعی تلخ از جام داشته باشند اما با این وجود فدراسیون اردن بلافاصله قرارداد مربی بلژیکی را تمدید کرد تا ویتال ماموریت نیمه تمام خود را با رساندن این تیم به جام جهانی 2022 به پایان برساند.

11-  برند اشتانگه (سوریه)

سوریه با ستاره‌هایی که در اختیار داشت می توانست یکی از تیم‌های حاضر در مراحل نهایی باشد اما برند اشتانگه 70 ساله با افکار عجیب خود این تیم را از رسیدن به هدفش دور کرد. حتی برکناری اشتانگه بعد از شکست برابر اردن هم نتوانست مرهمی باشد بر زخم های عمیقی که مرد آلمانی به پیکر سوریه زده بود. بسیاری از اهالی فوتبال در دنیای عرب از اشتانگه به عنوان بدترین مربی حاضر در جام ملت های آسیا نام بردند.

12-  میروسلاو سوکوپ (بحرین)

سوکوپ با همان نظم و دیسیپلین خاص همیشگی توانست بحرین را به عنوان تیم دوم گروه اول رقابت ها به مرحله بعد برساند اما در مصاف با استرالیا کاری از پیش نبرد تا بحرین هم به جمع تیم هایی اضافه شود که خیلی زود امارات را ترک کرد. چند روز بعد از این اتفاق سوکوپ رسما از بحرین کنار گذاشته شد تا نام او نیز به جمع اخراجی‌ها اضافه شود.

13-  پائولو بنتو (کره‌جنوبی)

درست مثل ایران طلسم ناکامی های ببرهای شرق طولانی‌تر شد. پائولو بنتو در اولین تجربه بزرگ مربیگری در قاره کهن نتوانست با در اختیار داشتن ستاره‌ای همچون سون هیونگ مین انتظارات را برآورده کند چون کره با شکست برابر قطر از رسیدن به نیمه نهایی بازماند. با وجود این ناکامی فدراسیون کره جنوبی با حمایت از مربی پرتغالی تاکید کرد بنتو تا جام جهانی 2022 سرمربی این کشور باقی خواهد ماند.

14- آلکساندر کرستین (قرقیزستان)

قرقیزستان تنها مربی دو شغله جام ملت‌ها را در اختیار داشت. آلکساندر کرستین از 21 اکتبر 2014 به طور هم زمان هدایت باشگاه دوردی‌بیشکک و تیم ملی قرقیزستان را بر عهده داشت. نمایش فوق العاده برابر امارات در یک هشتم نهایی برای قرقیزها کم از قهرمانی نداشت تا جایی که رئیس جمهور این کشور در بازگشت کاروان تیم به بیشکک نشان لیاقت به مربی روس داد تا ماندن او در سمتش برای سال های پیش رو قطعی به نظر برسد.

15-  هانگ ‌سئوپارک (ویتنام)

بدون شک ویتنامی ها در سال های پیش رو یکی از غول‌های فوتبالی در شرق قاره کهن خواهند بود. نمایشی که ارتش سرخ(لقب ویتنام) با مربی گمنام کره‌ای در امارات ارائه دادند زنگ خطر را برای همه مدعیان به صدا در آورده است. هانگ سئو پارک با چهار سال تجربه کار کردن در فوتبال ویتنام حالا در آستانه تمدید قرارداد تا جام جهانی 2022 قرار گرفته تا ویتنام را به اولین جام جهانی تاریخ خود رهنمون کند.

16- یان کوشیان(یمن)

با حمایت های مالی سعودی‌ها با قراردادی شش ماهه هدایت عجیب ترین مهمان جام ملت‌ها را برعهده گرفت. کوشیان اسلوواک اصلا نتوانست انتظارات یمنی‌ها را برآورده کند که چندان غیرطبیعی هم نبود. کشوری که نه رقابت های باشگاهی داشت نه بازیکنانش آرامش داشتند که بخواهند خودی نشان بدهند در مرحله گروهی به کیسه گل رقبا تبدیل شدند تا سه تیم از این گروه جواز صعود به مرحله بعد را بگیرند. کوشیان بعد از جام ملت ها یمن را ترک و به کشورش بازگشت.

17-  میودراگ رادولوویچ (لبنان)

مرد 51 ساله اهل مونته نگرو توانست انقلاب بزرگی در رده ملی برای لبنانی ها ایجاد کند اما نتوانست آرزوی این کشور در صعود از مرحله گروهی را برآورده کند. او همچنان حمایت فوتبالی‌های لبنان را پشت سر خود می بیند و باید او را همچنان سرمربی لبنان بدانیم.

18-  خوان‌آنتونیوپیتزی (عربستان)

برتری مقابل مصر در جام جهانی باعث شد تا پیتزی محبوبیت خاصی میان سعودی ها به دست بیاورد اما در جام ملت‌ها ابتدا شکست برابر قطر با دو گل و سپس ناکامی در عبور از سد سامورایی‌ها پایانی تلخ برای این مربی آرژانتینی – اسپانیایی رقم زد. خود پیتزی با اشاره به این که قراردادش تمام شده است از جدایی خود پرده برداشت ضمن این که عربستانی ها نیز تمایلی به ادامه همکاری با او نشان ندادند.

---

19- هاجیمه موریاسو (ژاپن)

نمایشی که این تیم ارائه داد با انتقادات فراوانی روبرو شد اما استراتژی مرموز ژاپن باعث شد آنها قدم به قدم پیش رفته در نهایت با شکست ایران به فینال آسیا برسند. هاجیمه موریاسو در فینال اسیر بازی خوب قطر شد تا دستانش از جام کوتاه بماند. حالا رسانه‌های این کشور مدام از احتمال حضور یک مربی سرشناس (شما بخوانید آرسن ونگر) روی نیمکت سامورایی‌ها برای جام جهانی 2022 خبر می دهند.

20 -  پیم وربیک (عمان)

بعد از دو سال نشستن روی نیمکت عمان توانست با تیمی شایسته و قابل احترام به یک هشتم نهایی صعود کند. رویارویی با ایران در این مرحله بزرگ ترین کابوس برای همکار سابق افشین قطبی در کره جنوبی رقم زد چون وربیک با شکست 2-0 مقابل کی روش و شاگردانش از جام وداع کرد. قرارداد مربی هلندی با عمانی ها به پایان رسید تا این روزها صحبت از حضور مربی هلندی در باشگاه العین امارات به گوش برسد.

21-  هکتور کوپر (ازبکستان)

مربی 63 ساله‌ آرژانتینی  بعد از حضور در فوتبال اروپا و مصر، دومین تجربه مربیگری در فوتبال آسیا بعد از هدایت الوصل امارات را با ازبک ها به ثبت رساند. هکتور کوپر که در بدو ورود به تاشکند سونامی بزرگی در فهرست نفرات خود ایجاد و نسل طلایی دو دهه قبل را کنار گذاشت قراردادش تا سال 2022 پابرجاست و ازبک ها امیدوار هستند با این مربی باهوش و صاحب سبک بتوانند اولین جام جهانی تاریخ خود را تجربه کنند.

22-  یازگولی گوجاگلدی اف (ترکمنستان)

یازگولی 42 ساله برای دومین بار هدایت تیم ملی ترکمنستان را بر عهده گرفت. او حدفاصل سال‌های 2010 تا 2014 هم روی نیمکت این تیم نشست و سپس مربیگری در باشگاه آلتین‌آسیر را تجربه کرد. ترکمنستان از یازگولی انتظار چندانی برای موفقیت در جام ملت‌ها نداشت از همین رو بعید به نظر می رسد او سمت خود را از دست بدهد. ترکمن ها امیدوار هستند با این مربی نتایج خوبی در مقدماتی جام جهانی بگیرند.

23-  یونگ‌جون‌کیم (کره‌شمالی)

کره شمالی با جوان‌ترین مربی حاضر در جام بدترین نتایج ممکن را کسب کرد تا در بازگشت به پیونگ یانگ کیم یونگ جون از سمتش برکنار شود. مربی 35 ساله‌ تا همین چند سال قبل برای تیم ملی کره‌شمالی بازی می‌کرد. یونگ‌جون ‌بدون تجربه مربیگری، اول نوامبر 2018 به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و از این تجربه تلخ با سرافکندگی خارج شد تا بلافاصله برکنار شود.

24- نورالدین علی (فلسطین)

مربی 46 ساله و بومی که فلسطینی‌ها امید زیادی به او دوخته بودند با وجود این که انتظارات را برآورده نکرد همچنان در سمت خود ابقا شده است. حضور در جام ملت‌ها برای این مربی و شاگردانش تجربه‌ای بزرگ و گرانبها بود به این امید که بتوانند از درس‌های گرفته شده در مقدماتی جام جهانی 2022 بهره بگیرند.

 

 

 

2000 - 2

 

captcha
تازه ها
بیشتر