ورزش جهان / شناسه خبر: 94013 / تاریخ انتشار : 1397/11/22 16:23
|

ابرهای سیاه بالای سر استمفوردربریج

مارک آگدن / رومن آبراموویچ دست کم دو بار تلاش کرد پپ گواردیولا را مجاب کند که مربی چلسی شود. به این ترتیب شکست شش بر صفر چلسی مقابل منچسترسیتی برای این میلیاردر روسی سنگین‌تر هم بود.

اما در همان حین که گواردیولا داشت چلسی را نابود می‌کرد و سنگین‌ترین شکست این تیم در تاریخ لیگ برتر را رقم می‌زد (چلسی در دوران قبل از لیگ برتر هم یک بار در سال 1991 مقابل ناتینگهام فارست هفت بر یک شکست خورده بود) آبراموویچ احتمالا داشت به این فکر می‌کرد که مربی فعلی چلسی، مائوریتزیو ساری 60 ساله ایتالیایی، تنها سایه‌ای کمرنگ از مربی سیتی است.

آبراموویچ در ماه‌های اخیر به دلیل آنکه نتوانسته ویزای انگلیس‌اش را تمدید کند، به انگلیس نرفته و از راه دور ریاست چلسی را به عهده دارد. عدم علاقه او به آنچه در زمین می‌گذرد باعث خواهد شد ساری فعلا شغلش را نگه دارد.

اما چلسی صبر زیادی برای مربیان ناکام ندارد و مربی فعلی هم پیش از آنکه تیمش مقابل سیتی در هم کوبیده شود، داشت روی یخی نازک قدم برمی‌داشت. پس از پایان بازی، ساری گفت که حتی نمی‌داند آینده‌اش چگونه خواهد بود و چه اتفاقاتی برایش رقم خواهد خورد. او گفت: «من نمی‌دانم. شما باید از باشگاه بپرسید. من نگران تیم و عملکردش هستم اما شغلم چه می‌شود؟ شما باید از باشگاه بپرسید.«

10 سال پیش در چنین روزهایی بود که لوییز فلیپه اسکولاری پس از تساوی بدون گل مقابل هال‌سیتی در استمفوردبریج از کار برکنار شد. چلسی در آن هنگام در رده چهارم جدول قرار داشت و پنج امتیاز بیشتر از آرسنال داشت اما مربی که در رزومه‌اش قهرمانی جام جهانی دیده می‌شد در 36 مسابقه با چلسی، شش بار شکست خورده بود و بازیکنانش دیگر به حرف‌هایش گوش نمی‌دادند.

ساری در 40 بازی با چلسی هشت شکست را تجربه کرده است و به نظر می‌رسد تیم فعلی چلسی هم به او گوش نمی‌دهد. به این ترتیب آبراموویچ تنها فردی است که می‌تواند بگوید ساری تا چه زمان مربی چلسی خواهد ماند. سبک ناب‌گرایانه ساری در فوتبال، با گل‌های فراوان، سرعت بالا و جاه‌طلبی بسیار، در ناپولی خوب جواب داده بود – هرچند که او به جام نرسید – اما این سبک نتوانسته در فوتبال انگلیس جواب دهد. او به چلسی آمد تا تیم را مانند سیتی گواردیولا چشمنواز سازد اما مشخص نیست او بتواند چنین کاری را انجام دهد. ساری البته دست کم حمایت گواردیولا را دارد.

مربی سیتی گفت: «من می‌دانم که او دقیقا چه کاری می‌خواهد انجام دهد. چنین فردی همیشه کمک می‌کند که فوتبال لیگ ما بهتر شود و او تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد. آنها ما را در استمفوردبریج بردند اما مردم درک نمی‌کنند این کار چقدر سخت است. سال اول من هم دشوار بود.«

مربی سیتی همچنین گفت که مربیان نیاز به فرصت دارند تا پیشرفت کنند: «ساری نیاز به زمان دارد و این بستگی به مالکان و مدیران چلسی دارد. تنها دلیل اینکه من به سیتی آمدم این بود که رییس و مدیران اینجا من را باور دارند و زمانی که می‌بازم، راجع به من فکر بدی نمی‌کنند. به همین دلیل است که در این باشگاه تا این حد راضی‌ام.«

نکته‌ای که گواردیولا به آن اشاره می‌کند، یعنی اهمیت حمایت شدن از سوی مدیران، شاید دلیل این باشد که او هرگز پیشنهاد مربیگری چلسی را نپذیرفت. او می‌دانست که تاریخ انقضا در استمفوردبریج بسیار زود به سر می‌رسد اما ساری هم لجوجانه اصرار می‌کند که فلسفه‌اش را تغییر نخواهد داد، آن هم فلسفه‌ای که به ‌روشنی جواب نمی‌دهد. سبک فوتبال ساری‌بال (Sarri-ball نام ساری به علاوه توپ) در بازی با سیتی بیشتر شبیه به Sorry-ball (ساری‌بال به معنای متاسف) بود.

 

---

سبک گواردیولا در سیتی به‌ حدی عالی جا افتاده که این تیم مانند ماشین بازی می‌کند و فوتبال درخشان آنها رقیبان را در هم می‌کوبد. درست است، او فرصتش را داشته و بیش از نیم میلیارد پوند هم صرف خرید بازیکنان جدید کرده تا سیتی را قوی کند، در حالی که ساری شش ماه است مربی چلسی شده و وارث تیمی است که بازیکنانش سازگار با سبک او نیستند اما مربیان باید انعطاف‌پذیر و عمل‌گرا باشند و مربی چلسی هیچ‌ کدام از این دو ویژگی را ندارد.

او پس از شکست تحقیرآمیز مقابل سیتی گفت: «امروز من فوتبال خودم را ندیدم. این سبک فوتبال در ابتدا جواب می‌داد اما حالا باید دریابیم که چرا جواب نمی‌دهد. ما باید این را درک کنیم و دلیل آن هم آسان نخواهد بوددر ابتدا، ما در خارج از خانه بهتر بازی می‌کردیم اما حالا در خانه بهتر بازی می‌کنیم، پس چیزی عوض شده است و من دلیلش را نمی‌توانم متوجه شوم. پس من باید در این زمینه کار کنم. هدف من این است که فوتبال من بازی شود اما در حال حاضر چنین چیزی را نمی‌بینیم.«

با توجه به اوضاع مربیان چلسی پیش از او، به نظر می‌رسد ساری فرصت آن را نخواهد داشت که بینش آرمان‌گرایانه خود را در چلسی پیاده کند، هرچند که او فرصت این را خواهد یافت که این شکست مقابل سیتی را در بازی دو هفته آینده دو تیم در فینال جام اتحادیه جبران کند.

قهرمانی در جام اتحادیه برای حفظ پست او کافی نخواهد بود. آبراموویچ به دنبال رسیدن به لیگ قهرمانان است و احتمال اینکه ساری تیمش را به لیگ قهرمانان برساند هر روز کمتر می‌شود. چلسی در جدول ششم است. آنها با تفاضل گل پایین‌تر از آرسنال هستند و یک امتیاز کمتر از منچستریونایتد، تیم چهارم جدول دارند.

یکشنبه روز خوبی برای هر دو باشگاه منچستری بود و سیتی توانست همچنان پایاپای لیورپول پیش برود. دومین هت‌تریک سرخیو آگوئرو در طول یک هفته توجه همه را جلب کرد و رحیم استرلینگ (دو گل) و ایلکای گوندوغان هم گل‌های دیگر را به ثمر رساندند. این عملکردی بود که هر کسی که طرفدار لیورپول باشد را می‌ترساند. این نشان داد که چرا سیتی بخت اول قهرمانی این فصل لیگ برتر است. مردان یورگن کلوپ باید در بازی بعدی‌شان در لیگ که دو هفته بعد در اولدترافورد برابر منچستریونایتد است، واکنش نشان دهند.

منبع: ESPN

 

captcha
تازه ها
بیشتر