ورزش ایران / شناسه خبر: 93843 / تاریخ انتشار : 1397/11/16 18:52
|

20 ماه سخت در مسیر المپیک توکیو 

محسن وظیفه - بعد از دو سال و نیم تیم ملی کشتی فرنگی با هدایت محمد بنا راهی یک تورنمنت مهم بین المللی در ترکیه شد. محمد بنا که بعد از المپیک ریو از کشتی فرنگی کناره‌گیری کرده بود، بعد از تغییر و تحولات فدراسیون کشتی دوباره به تیم ملی برگشت و در اولین گام هم در مسابقات بین المللی وهبی امره در کنار تیم قرار گرفت. اولین تورنمنتی که ترکیبی کاملا متفاوت و چهره‌ای دگرگون شده از تیم ملی کشتی فرنگی ایران را به نمایش گذاشت. تیمی جدید و جوان که با هدایت محمد بنا نتیجه قابل قبولی را هم کسب کرد و با هفت مدال در ده وزن به ایران برگشت. نتیجه‌ای امیدوار کننده که می‌تواند راه روشن و مشخصی را مقابل محمد بنا و همکارانش قرار بدهد تا برای سال‌های آینده قدم‌های استوار و محکمی را بردارند. بعد از این مسابقات سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره نتایج وهبی امره و همچنین وضعیت روز کشتی حرف زد و البته یک حرف مهم درباره تغییر قانون وزن کشی که معتقد است کشتی را زجر آور کرده است. 

 

---

 آقای بنا شما بعد از دو سال و نیم دوباره به کنار تشک کشتی رفتید!
خدا را شکر همه چیز عالی و زیبا بود. تیم بسیار خوبی داشتیم و نتیجه خوبی را هم کسب کردیم.
 

مسابقات هم ظاهرا از سطح خوبی برخوردار بود.
مسابقات جام وهبی امره ترکیه همیشه از تورنمنت‌های خوب بوده اما واقعیت این است که ما برای برد و باخت به این مسابقات نرفتیم بلکه هدف فقط شناخت از تیم و شرایط کشتی‌گیران بود. بنابراین در مسابقات اینچنینی نه خیلی بردها برایم مهم است و نه خیلی باخت‌ها نا امیدم می‌کند. دنبال بررسی کردن وضعیت تیم بودم که به خوبی این کار انجام شد. حالا خدا را شکر که با نتیجه عالی هم همراه شد.
 

بعد از نزدیک به 3 سال کنار کشتی ایستادن آن ‌هم با این همه تغییرات جذابیت داشت؟
متاسفانه کشتی بسیار زجرآور شده است. البته همیشه کشتی با زجر و سختی همراه بوده اما تغییرات ایجاد شده در قانون وزن‌کشی شرایط را بسیار سخت کرده و باید مشکلات بسیار زیادی را تحمل کرد. وزن‌کشی در دو روز واقعا عذاب‌آور است. اگر چه کشتی‌گیران ما اضافه وزن نداشتند و ما راحت توانستیم به سر وزن برسیم اما هر سه یا چهار روزی که مسابقات برگزار می‌شود هم کشتی‌گیران و هم مربیان و یا حتی عوامل اجرایی از 5 صبح درگیر مراسم وزن‌کشی و شروع مسابقات هستند. این وضعیت بسیار خسته کننده و دشوار هست.
 

امکان تغییر مجدد در این رویه وجود ندارد؟
خیلی نگران شرایط نیستم. اگر تغییر صورت بگیرد شاید برای مجموعه کشتی بهتر باشد اما بعید است اتحادیه جهانی در کوتاه مدت دنبال چنین برنامه‌ای باشد.
 

تغییر قوانین در کشتی فرنگی را چطور ارزیابی کردید؟ خیلی‌ها معتقدند که کار برای کشتی ایران بسیار سخت شده است.
از زمانی که برگشتم بارها شنیدم و دیدم که همه درباره تغییرات قوانین کشتی صحبت می‌کنند و هر کدام هم شرایطی را مطرح می‌کردند که اوضاع چنین و چنان شده اما وقتی مسابقات را از نزدیک و در جام وهبی امره دیدم خیلی خوب متوجه شدم که شرایط خوبی داریم و می‌توانیم به موفقیت برسیم. فقط باید خوب فکر و تمرین کنیم.
 

تیم جوانی را به ترکیه اعزام کردید اما در نخستین تورنمنت نتایج خوبی را کسب کردند.
بسیاری از کشتی‌گیران اعزامی به وهبی امره جوان بودند. خیلی از آنها را ترک‌ها و یا سایر کشورهای شرکت کننده نمی‌شناختند. تنها کشتی‌گیر مطرح تیم سعید عبدولی بود که خیلی زود با رای داوران بازنده شد اما بعد از آن دیدند که تیم ما چهار مدال طلا گرفت و خود ترک‌ها سه طلا گرفتند. این یعنی اینکه ما سرمایه بسیار خوبی را داریم و می‌توانیم با قدرت برای مسابقات آینده مهیا شویم.
 

شما همیشه به جوان‌ها خیلی خوب اعتماد کردید و البته در گذشته هم جواب گرفتید.
کار کردن روی جوان‌ها این خوبی‌ها را دارد که هر چه به آنها اعلام می‌کنید مو به مو اجرا می‌کنند. حتی یک درصد هم اضافه کاری ندارند و دقیق گفته‌های مربیان را پیاده می‌کنند. در ترکیه هم در کنار تشک هر چیزی گفتیم آنها اجرا کردند و کاملا از همه تیم راضی هستم.
 

فکر می‌کنید باز هم بتوان از همین جوان‌ها، امثال سوریان و نوروزی را ساخت؟
چرا که نه؟ جوان‌های خوب و شایسته‌ای داریم. افرادی که می‌توان روی ستاره شدن آنها حساب باز کرد. کاملا از شرایط راضی هستم. نمی‌خواهم از کسی تعریف کنم که بقیه جا بمانند اما حامد تاب را تا قبل از این جام کسی نمی‌شناخت اما او می‌تواند یک امید نوروزی باشد. کاش ممکن بود فیلم کشتی‌های او را در ترکیه همه ببینند. امین کاویانی نژاد را هم به یاد داشته باشید او می‌تواند یک حمید سوریان جدید باشد. محمد هادی ساروی یک 87  کیلوگرم قدرتمند است و یا پویا ناصرپور بسیار قدرتمند و خوب کشتی می‌گیرد.

 
---

 

و مهم‌ترین شکست شما در این مسابقات نصیب سعید عبدولی شد.
نگران شکست او نیستم. اول اینکه داوران خیلی نقش داشتند و دوم اینکه باخت سعید عبدولی به سود خودش می‌شود و حتما از این شکست پیروزی می‌سازد. او حالا می‌داند کجای کار هست و چه باید کند. خودش هم این را بعد از پایان مسابقه می‌گفت.
 

شما در لندن موفقیت بزرگی را رقم زدید و حالا همه همین توقع را دارند اما ظاهرا ابزار به اندازه کافی موجود نباشد؟
برای المپیک لندن چهار سال زمان عالی در اختیار داشتیم و پله پله پیش رفتیم تا به اوج رسیدیم. یک مدیر خوب به نام یزدانی خرم و چهار سال زمان مناسب برای کار کردن. این همه هم مشکلات اقتصادی نداشتیم اما الان کمی مشکلات داریم اما به لحاظ نیرو خیلی شرایط خوبی داریم و به هیچ عنوان کشتی‌گیر خوب کم نداریم.
 

کمی هم درباره فوتبال حرف بزنیم.
قبلا نظرم را نوشتم و حرف هم زدم. به شخص و رشته‌ای کار ندارم اما باید به فکر کنار زدن تبعیض‌ها باشند. فقط همین. در این 20 ماه و یا حالا که کمتر از 20 ماه  تا المپیک زمان داریم فقط و فقط به موفقیت در المپیک فکر می‌کنم. چطور برای مسابقات گزینشی قهرمانی جهان در قزاقستان مهیا شویم و بعد چطور برای المپیک ریو آماده شویم، اینها مهم‌ترین هدفم هستند. در واقع این موضوع تمام فکر و ذکرم را به خودش جلب کرده است.
 

 

برای جانشینی کی‌روش هم نام‌های بزرگ مطرح شده است.
چرا همیشه دنبال نام هستیم؟ مگر مربی قطر را کسی می‌شناخت؟ باید به دنبال برنامه رفت و دید که چه کسی ما را زودتر و بهتر به موفقیت می‌رساند. صرف اینکه کلی هزینه شود برای یک اسم بزرگ و بعد هم با شکست برود ما را به جایی نمی‌رساند.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر