فوتبال ایران / شناسه خبر: 93799 / تاریخ انتشار : 1397/11/16 14:46
|

یک دهه تقابل یحیی با پرسپولیس / جام‌هایی که از دست رفت

در ۴ تقابل آخر یحیی و پرسپولیس در لیگ برتر، او برنده نبوده. آخرین پیروزی‌ یحیی به عنوان سرمربی به لیگ پانزدهم و بازی رفت با ذوب‌آهن برمی‌گردد که آن بازی را ذوبی‌ها با پنالتی دقایق پایان بردند.

اولین باری‌ که یحیی گل‌محمدی به عنوان سرمربی مقابل پرسپولیسی‌ها قرار گرفت، به بازی برگشت صبا مقابل پرسپولیس در هفته‌ی ما قبل پایانی لیگ هفتم برمی‌گردد. آن روزها هدایت پرسپولیس بر عهده‌ی افشین قطبی بود و آن‌ها برای قهرمان شدن، نیاز مبرمی به پیروزی در آن بازی داشتند. یحیی هم چند هفته‌ای می‌شد که به عنوان مربی- بازیکن هدایت تیم صبا را برعهده گرفته بود و در سن 37 سالگی برای اولین بار رویارویی با پرسپولیس را در سمت سرمربی تجربه می‌کرد. گل‌محمدی البته پیش از آن با پیراهن فولاد و صبا به عنوان بازیکن با تیم محبوبش سرشاخ شده بود. در نهایت در بازی پرسپولیس و صبا قرمزها 4 بر یک برنده شدند تا یحیی خاطره‌ای تلخ از اولین تقابل با پرسپولیس به عنوان سرمربی داشته باشد.

این مربی جوان در ادامه اما نتایج بهتری مقابل تیم سابقش گرفت. یحیی پس از بازنشستگی به ترتیب سرمربی تربیت یزد و نساجی شد. گل‌محمدی در لیگ دوازدهم دوباره هدایت صبا را بر عهده گرفت و به لیگ برتر برگشت. صبایی‌ها با هدایت یحیی در آن سال با نتیجه‌ی 2 بر صفر از سد پرسپولیس مانوئل ژوزه گذشتند و یحیی در همان فصل از صبا به پرسپولیس آمد. ابتدا به عنوان مربی در این تیم کار خودش را آغاز کرد و بعد از چند هفته که مانوئل ژوزه از باشگاه پرسپولیس رفت، سرمربی شد. عمر سرمربیگری یحیی در پرسپولیس اما کمتر از یک فصل بود و بعد از آنکه فینال جام حذفی را در ورزشگاه آزادی و در ضربات پنالتی به سپاهان باخت، کارش در پرسپولیس به پایان رسید.

یحیی گل‌محمدی بعد از برای لیگ سیزدهم به نفت تهران رفت. اولین تقابل او با پرسپولیس بعد از رفتنش با پیروزی یک بر صفر نفتی‌ها در هفته‌ی ششم همراه بود. پرسپولیسی‌ها در سالی که یحیی در نفت حضور داشت، نتوانستند این تیم را در دو بازی‌ای که با آن‌ها در لیگ برتر انجام دادند، ببرند. در تاریخ رقابت‌های لیگ برتر تا به الان، یحیی‌ گل‌محمدی 11 بار به عنوان سرمربی مقابل پرسپولیس قرار گرفته که 4 برد به دست آورده و 5 بار هم پرسپولیسی‌ها موفق شده‌اند مقابل او به پیروزی برسند. در تقابل‌های یحیی مقابل پرسپولیس 2 بازی هم مساوی تمام شده است.

در لیگ پانزدهم یحیی گل‌محمدی که سرمربی ذوب‌آهن بود، قهرمانی را از پرسپولیسی‌ها گرفت. آن فصل یحیی در 2 بازی رفت و برگشت 4 امتیاز از پرسپولیس گرفت و پرسپولیسی‌ها فقط یک امتیاز از تیم او گرفتند. از طرفی ذوب‌آهنی‌ها در دو بازی رفت و برگشت در آن فصل به استقلال خوزستان باختند و باخت هفته‌ی آخر آن‌ها مقابل استقلال خوزستان موجب اعتراض هواداران پرسپولیس شد که با تفاضل گل کمتر نسبت به استقلال خوزستان، تیم‌شان نایب قهرمان لیگ برتر شده بود. آن فصل اگر پرسپولیسی‌ها در بازی رفت در ورزشگاه آزادی مقابل ذوب‌آهن تن به شکست نداده بودند، اولین قهرمانی خود با برانکو ایوانکوویچ در لیگ برتر را یک فصل زودتر به دست می‌آوردند.

یحیی گل‌محمدی در جام حذفی هم 2 بار پرسپولیسی‌ها را حذف کرده و مانع از قهرمانی این تیم شده است. تیم او ذوب‌آهن، یک بار در ورزشگاه آزادی و در مرحله نیمه‌نهایی فصل 94-93 با گل دقایق پایانی کارلوس سانتوس 2 بر یک پرسپولیس را شکست داد و مانع از رسیدن آن‌ها به فینال شد. یحیی یک بار هم در مرحله‌ی یک چهارم نهایی فصل95-94 همراه با ذوبی‌ها 2 بر صفر پرسپولیس را حذف کرد.

در 11 تقابل یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس در لیگ برتر، پرسپولیسی‌ها بیشتر گل زده‌اند. سهم قرمزهای پایتخت‌نشین مقابل تیم‌های گل‌محمدی 13 گل بوده که به طور میانگین در هر بازی مقابل تیم‌های یحیی 1.18 گل زده‌ داشته‌اند. تیم‌های یحیی گل‌محمدی هم 10 بار موفق شده‌اند به پرسپولیسی‌ها گل بزنند که 3 گل کمتر از گل زده‌ی پرسپولیسی‌ها به آن‌ها بوده است. در تقابل‌های یحیی با پرسپولیس تیم‌های او به طور میانگین 0.90 گل زده در هر بازی داشته‌اند.

در 4 تقابل آخر یحیی گل‌محمدی و پرسپولیس در لیگ برتر، او در کسب پیروزی ناکام بوده. آخرین پیروزی‌ یحیی به عنوان سرمربی به لیگ پانزدهم و بازی رفت پرسپولیس و ذوب‌آهن برمی‌گردد که آن بازی را ذوبی‌ها با پنالتی بحث‌برانگیز دقایق پایانی، با نتیجه ۲ بر یک از پرسپولیس بردند.

 

2 – 670

 

captcha
تازه ها
بیشتر