ورزش جهان / شناسه خبر: 93718 / تاریخ انتشار : 1397/11/14 19:39
|
آسیا در تسخیر سودان!

از معز تا مابیل، آواره‌هایی که ستاره شدند

دو ستاره غریبه از کشور سودان چهره‌های متفاوت و ستاره‌های جام ملت‌های آسیا بودند.

آیسان سعیدی: جام ملت های آسیا در امارات ورای همه زیبایی ها و جذابیت ها، جامی برای معرفی چهره های جدید بود. ستاره هایی که این بار نه درخشش و ملیت آنها بلکه زادگاهشان وجه تمایز آنها به شمار می رفت. ستاره هایی دومیلیتی که دست سرنوشت آنها را به سرزمینی دیگر وصل کرده بود تا با پیراهنی بدرخشند که ریشه های آنها در خود ندارد. ستاره هایی غریبه از دیاری دیگر که حالا فوتبال آنها را با دنیای دیگری پیوند داده. معجزه توپ گرد که در دل خود به صلح و جهان بدون مرز نیز اعتقاد دارد و همین سبب شده تا حضور غریبه ها در مستطیل سبز بیشتر از همیشه به چشم بیاید.

قطر قهرمان شایسته جام ملت ها به نوعی پرچمدار این پروژه بود که با حضور ستاره هایی از سرار دنیا تیم چند میلیتی محسوب می شد. معز علی ستاره جام از سودان، پدرو میگل از اسپانیا، عمر مادیبو از سنگال و حتی بسام الراوی از عراق مهمترین وارداتی های قطر بودند که البته نمایشی چشم نواز در ترکیب عنابی ها داشتند و از عوامل قهرمانی آنها محسوب می شدند. این پدیده اما در تیم های دیگری نیز وجود داشت. اگرچه هیچ تیمی به کمیت و کیفیت قطر نبود اما حضور وارداتی های غریبه شاید مهمترین وجه تمایز جام هفدهم با سایر ادوار به شمار می رفت.

استرالیا قهرمان دوره قبل یکی از تیم هایی بود که از حضور یک لژیونر استفاده می کرد. مهمترین آنها البته دنیل ارزانی ستاره ایزرانی تبار به شمار می رفت که با بدشانسی و به دلیل مصدومیت امارات 2019 را از دست داداما استرالیا به دلیل اقلیم مهاجرت پذیرش همیشه از این دست ستاره های وارداتی در ترکیب خود داشته. مهمترین لژیونر آنها در این جام از سودان می آمد. یک ستاره سیه چرده که انحصار سفیدپوست های کک مکی را در استرالیا شکست و به نوعی یک چهره خاص و ویژه در جمع کانگوروها به شمار می رفت. ستاره ای که حضورش سبب شد تا سودان دو نماینده در جام ملت های آسیا داشته باشد؛ معز علی در قطر و البته آور مابیل در استرالیا.

آور مابیل از والدینی اهل سودان جنوبی و در کاکوما در کنیا متولد شد. او تا 11 سالگی به همراه پدر و مادرش در کمپ پناهندگان در کنیا زندگی می کرد تا اینکه در سال 2006 به استرالیا نقل مکان کردند. ستاره سودانی دوران کودکی سختی داشت و در روز فقط یک وعده غذایی داشتند. پدر و مادر او به خاطر جنگ داخلی در کشورشان از این کشور فرار کردند. با این حال فوتبال زندگی او و خانواده‌اش را تغییر داد. او از 5 سالگی در اردوگاه پناهندگان فوتبال را شروع کرد. مابیل در این رابطه می گوید: کار دیگری نمی شد کرد، ضربه زدن به توپ در اردوگاه تنها کاری بود که می توانستیم انجام بدهیم.

او اما در استرالیا زود پیشرفت کرد و در هفده سالگی به تیم آدلاید یونایتد پیوست. سرعت و تکنیک بالای او خیلی زود مابیل را که در جوانی از مدافعان مطرح لیگ برتر استرالیا عبور می کرد در این کشور مطرح کرد. او در تیم های ملی زیر 19 سال استرالیا هم بازی کرد و بعد از درخشش در بازی های باشگاهی توسط گراهام آرنولد به تیم ملی دعوت شد. مابیل اولین بازی اش را در سال 2018 و برابر تیم ملی کویت برگزار کرد. او در این بازی به جای متیو لکی به بازی آمد و اولین گل ملی اش را هم در دقیقه 88 به ثمر رساند. او شادی این گل را با توماس دنگ دوست کنیایی اش در اردوگاه پناهندگان که در تیم ملی استرالیا حضور دارد، تقسیم کرد. مابیل علاقه زیادی به منچستریونایتد دارد و عنوان کرده قهرمانی‌های این تیم تحت هدایت فرگوسن و فوتبال بازی کردن خارج از کمپ با دیگر کودکان باعث شد تا دوران سخت زندگی او به دست فراموشی سپرده شود.

آور مابیل شماره 9  و وینگر تکنیکی تیم ملی استرالیا در این جام یک مهره فیکس در ترکیب کانگورها بود و هر گاه که گراهام آرنولد به او اعتماد کرد، نمایش خوبی داشت؛ به ویژه بازی دوم استرالیا در مرحله گروهی برابر فلسطین که مابیل دومین گل تیمش را به ثمر رساند. او در برابر اردن هم یکی از بهترین های تیمش بود هرچند نتوانست مانع از شکست ساکروس در اولین بازی شود.

تعداد بازی های آور مابیل 23 ساله هنوز در ترکیب استرالیا دو رقمی نشده به ویژه اینکه استرالیا خیلی زود از گردونه رقابت ها خداحافظی کرد و حتی به جمع 4 تیم پایانی نیز نرسید. با این وجود این استارت امیدوارکننده از مابیل در ترکیب کانگوروها او را در ردیف ستاره های آتی و آینده فوتبال استرالیا قرار داده؛ ستاره ای که در آینده بیشتر از او خواهیم شنید. در حالی که بازیکنانی چون یدیناک و کیهیل  از تیم ملی استرالیا کنار رفتند، مابیل سیه چرده سودانی امید آینده استرالیا به شمار می رود.

 

---

 

Zoom

سوگ مابیل

جام ملت های آسیا برای آور مابیل یک تجربه تلخ بود و او علاوه بر حذف زودهنگام به همراه کانگورها از گردونه رقابت ها در زندگی شخصی اش نیز یک تراژدی غمبار را تجربه کرد. در حالی که آور مابیل در امارات حضور داشت،  خواهر او در یک تصادف رانندگی در شهر آدلاید کشته شد. بر مبیل 19 ساله در خودرویی در منطقه شمالی آدلاید، کنترل خود را از دست داد و وارد فنس ها شد. این خودرو 4 سرنشین داشت که یکی از آنها خواهر آور مابیل بود که کشته شد اما دیگر سه سرنشین دچار جراحت سطحی شده اند و مشکل خاصی برایشان به وجود نیامده است. شخصی که راننده خودرو بود و او نیز 19 سال داشت، به رانندگی خطرناک متهم شده است. قرار است راننده خودرو در دادگاه حاضر شود تا در مورد این سانحه پاسخ دهد. خانواده مابیل نیز به شدت تحت تاثیر این اتفاق تلخ قرار گرفته اند. دختر عموی بر در این رابطه گفت: ما به عنوان خانواده و دوستان بر مابیل، واقعا ناراحت هستیم. بر دختر بسیار خوبی بود  و یک زن جوان که آینده فوق العاده ای پیش رویش بود.

12

captcha
تازه ها
بیشتر