فوتبال ایران / شناسه خبر: 93701 / تاریخ انتشار : 1397/11/14 17:16
|
جام ملت‌ها هم تمام شد اما بازنشستگان هنوز نرفتند

پایان مماشات نهادهای نظارتی با فدراسیون فوتبال

زمان آن رسیده که مهدی تاج همان‌طور که وعده داده بود، مجمع سالانه فدراسیون فوتبال را برگزار کند و درباره بازنشستگان فدراسیون تصمیم روشنی بگیرد.

پایان جام ملت‌های آسیا به معنای پایان تمام مماشات‌هایی است که تا این لحظه با مدیران فدراسیون فوتبال شده است تا قانون منع به کارگیری بازنشستگان در این نهاد به طور تمام و کمال اجرا نشود. حالا زمان آن است که مهدی تاج همان‌طور که وعده داده بود، مجمع سالانه فدراسیون فوتبال را برگزار کند و درباره بازنشستگان فدراسیون تصمیم روشنی بگیرد. همان مجمعی که قرار بود 19 دی‌ماه برگزار شود و به طور عجیبی با صدور یک بیانیه لغو شد تا بلاتکلیفی بازنشستگان فدراسیون فوتبال همچنان ادامه داشته باشد.

یک روز قبل از برگزاری مجمع بود که فدراسیون فوتبال، با انتشار اطلاعیه‌ای از لغو مجمع سالانه خبر داد و دلیل لغو این مجمع را هم ملاحظه شرکت تیم ملی فوتبال در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و ضرورت تمرکز همه جانبه بر موفقیت تیم ملی دانست. دلیل تصمیم تاج برای لغو مجمع کاملاً روشن بود. قرار بود در این مجمع درباره اعضای بازنشسته فدراسیون تصمیم گرفته شود که لغو شد تا این تصمیم‌گیری و برگزاری مجمع به زمان دیگری موکول شود.

مهدی تاج گرچه در آخرین روزها توانسته بود با استناد به قانون 60، صندلی ریاست خود را حفظ کند اما همان زمان هم وزارت ورزش به صراحت بیان کرد که تنها مهدی تاج می‌تواند بماند و سایر اعضای بازنشسته فدراسیون باید بروند. با این حساب بعد از تاریخ 15 آذر ماه، فعالیت علی کفاشیان، حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، فریدون اصفهانیان و کاظم طالقانی، به عنوان اعضای بازنشسته هیئت رئیسه و محمدرضا ساکت به عنوان دبیرکل فدراسیون هیچ وجاهت قانونی ندارد.

---

البته که خبرهایی درباره استعفای افرادی چون محمدرضا ساکت به گوش می‌رسید اما مسابقات جام ملت‌ها و حضور پررنگ محمدرضا ساکت در کنار تیم ملی در طول برگزاری مسابقات، نشان از این داشت که این استعفاها آن‌چنان هم جدی نبوده است.

ضمن اینکه حساسیت‌ رقابت‌ها برای تیم ملی و لزوم دور ماندن فوتبال از حواشی، مسوولان اجرایی را مجاب می‌کرد تا برای مقابله با بازنشستگان متخطی، تا پایان رقابت‌های جام ملت‌های آسیا دست نگه دارند.

حالا هم جام ملت‌ها به پایان رسیده و هم تیم ملی از دوران حساس خود عبور کرده و دیگر بهانه‌ای برای تعلل در تصمیم‌گیری درباره بازنشستگان فدراسیون فوتبال وجود ندارد. این بار اما بحث انتخاب سرمربی و جانشین برای کی‌روش همه توجه‌ها را از ماجرای بازنشستگان و برگزاری مجمع پرت کرده تا کمتر کسی به یاد آورد که تا همین حالا هم دو ماه از آخرین موعد استعفای بازنشستگان گذشته و هنوز جانشینی برای‌شان انتخاب نشده است.

در واقع تا همین لحظه هم بیش از آنچه باید با فدراسیون فوتبال مماشات شده و به همین دلیل است که مسوولان نظارتی و سازمان بازرسی کل کشور، به طور جدی پیگیر بررسی مجدد اجرای این قانون در فدراسیون‌ها و هیأت‌های ورزشی هستند و از آنجا که تنها فدراسیون فوتبال این قانون را اجرا نکرده است، باید تا روزهای آینده تکلیف برگزاری مجمع را مشخص کند و ترکیب اعضای این فدراسیون با توجه به قانون منع به کارگیری بازنشستگان اصلاح شود.

تعیین زودترین تاریخ ممکن برای برگزاری مجمع سالانه فدراسیون اما گویا آخرین اولویت فدراسیون فوتبال است. نه صحبتی از آن به میان می‌آید و نه ظاهراً تصمیمی برای تعیین تاریخش وجود دارد.

مهدی تاج از ابتدای طرح اجرای این قانون، روش‌های متعددی را برای بقای خود و دوستانش امتحان کرده است. از زمزمه‌هایی که درباره افزایش درصد جانبازی‌اش مطرح می‌شد تا ماجرای مذاکرات او با رییس فیفا و افزایش احتمال تعلیق فوتبال ایران در صورت برکناری‌اش، همه از جنجال‌هایی بوده که رییس فدراسیون فوتبال برای فرار از اجرای قانون و ماندن در پست ریاست به کار گرفت تا در نهایت قانون 60، او را به هدفش رساند.

تاج هنوز از تلاش ننشسته و درصدد است که بتواند دوستانش در هیأت رییسه را هم با توسل به راه‌های مختلف ابقا کند. گرچه قانون تا کنون هیچ راهی برای ابقای اعضای بازنشسته فدراسیون، پیش روی آقای رییس قرار نداده است اما این‌طور که از اتفاقات اخیر فدراسیون فوتبال برمی‌آید، مقاومت برابر اجرای این قانون ادامه دارد و باید دید نهادهای نظارتی چه تصمیمی برای بازنشسته‌های فدراسیون خواهند گرفت؟

 

 

 

11 - 670

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر