جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 93662 / تاریخ انتشار : 1397/11/13 19:11
|
سیاسی‌ترین جام ملت‌های تاریخ

عداوتی که به مستطیل سبز رسید؛ سانسور قهرمان

عربستان و امارات به عنوان متحدان جدی تمام تلاش خود را برای مقابله با قطر انجام داده و می دهند و این داستان در جام ملت ها و پس از قهرمانی قطر نمودی عینی داشت.

این سیاسی ترین جام ملت های تاریخ بود. جامی که به طور کل زیر سایه تخاصم عرب های حاشیه خلیج فارس با یکدیگر قرار داشت. روابط سیاسی دو کشور امارات و قطر پس از سال ها همجواری و نزدیکی با دخالت عربستان به تیرگی شدید گراییده و آنها کاملا از هم فاصله گرفته اند؛ اگرچه با توجه به روابط طولانی میان مردم دو کشور در بین عموم مردم نفرت یا مشکل دو طرفه ای وجود ندارد.

خصومت‌ورزی سعودی‌ها و اماراتی‌ها با قطر در فاز ورزش هم تشدید شده و از دل سیاست به مستطیل سبز رسیده.‌ ریاض و ابوظبی که به‌همراه منامه و قاهره از پنجم ژوئن 2017 روابط خود با قطر را به‌بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع و تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر را مسدود کردند، در بعد رسانه‌ای هم بر هجمه خود به قطر افزوده‌اند که اوج آن رقابت‌های جام ملت‌های 2019 آسیا در امارات بود که عمق کینه و خصومت خود را با نادیده گرفتن موفقیت تاریخی فوتبال قطر و زیر سؤال بردن آن نشان دادند.

در حال حاضر دو کشور عربستان و امارات به عنوان متحدان جدی تمام تلاش خود را برای مقابله با قطر انجام داده و می دهند و این تنش ها به احتمال زیاد در رقابت های این فصل لیگ قهرمانان آسیا هم ادامه خواهد داشت؛ مسئله ای که باعث می شود قهرمانی قطر در این تورنمنت ارزشی دو چندان پیدا کند؛ آنها در خاک امارات با پیروزی مقابل عربستان و امارات عربی متحده کار بسیار بزرگی صورت دادند.

رویکرد عجیب رسانه‌های اماراتی و سعودی در پوشش مسابقه فینال جام ملت‌های آسیا و خودداری از اشاره به نام قهرمان این بازی‌ها یعنی قطر از عمق کینه‌توزی و خصومت‌ورزی این سعودی‌ها و اماراتی‌ها نسبت به همسایه عرب خود حکایت می‌کند.

پس از قهرمانی قطر با پیروزی 3 بر 1 مقابل ژاپن در فینال آسیا 2019 روزنامه های چاپ دبی و ابوظبی واکنش هایی شگفت انگیزه به این قهرمانی داشته اند که نشانگر عصبانیت مقامات دولتی امارات از قهرمانی قطر در خاک این کشور است.

روزنامه البیان امارات برای اینکه اشاره‌ای به قهرمانی فوتبال قطر نکند، به‌جای اعلام قهرمانی تیم قطر، این‌گونه تیتر زد: «ژاپن فینال را باخت» البیان تیتر اصلی خود برای قهرمانی قطر را به ناکامی ژاپن اختصاص داده  و در تیتر این گزارش کوتاه اسمی از قطر نیاورده تا به این ترتیب بی طرفی کامل خود را نشان دهد!

آنها همچنین در خبری دیگر برای زیر سوال بردن قطر در جام ملت ها توئیت یک مقام رژیم اشغالگر قدس و تبریک آنها به قطر را برجسته کرده و تیتر زده اند: «اسرائیل قهرمانی قطر را تبریک گفت» در این مطلب به پیام تبریک سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به فوتبال قطر اشاره شده و آمده: این پیام نشان دهنده روابط نزدیک قطری ها با اسرائیل است؛ قسمتی دیگر از سریال ارتباطات نزدیک و دوستانه قطر با اسرائیل! این پیام نشان دهنده ارتباط نزدیک دو کشور در حوزه های گوناگون است.

این در حالی است که اخبار موثق اما غیررسمی از نزدیک شدن ارتباطات عربستان و امارات با رژیم اشغالگر قدس در حوزه های گوناگون و برگزاری نشست های مخفیانه با حضور نمایندگان 3 کشور حکایت دارد و اینگونه بازی های رسانه ای در مسیر کمرنگ کردن ارزش قهرمانی قطر صورت می گیرد.

دیگر روزنامه های امارات نظیر الاتحاد با چاپ تصویری از لحظه تنها گل سامورایی ها به اشتباهات ژاپن پرداخته که سبب شکست این تیم برابر قطر شد و تیتر زد: «اشتباهات ژاپن را از رسیدن به جام بازداشت»

دیگر روزنامه ورزشی یعنی الخلیج اگرچه در تیتر اول خود را به قهرمانی قطر اختصاص داده و با تیتر «قطر قهرمان آسیا شد» به پیروزی کشور همسایه واکنش نشان داده ولی در روتیتر مطلب و همچنین متن این خبر به بهترین آمار تیم ملی فوتبال امارات در تاریخ رقابت ها اشاره کرده.

نکته جالب اینکه در پیج های اینستاگرامی فوتبال امارات هم اثر چندانی از قهرمانی قطر وجود ندارد و شاید اگر امارات میزبان این تورنمنت نبود، آنها در همین حد نازل هم به قهرمانی تیم رقیب در کشورشان نمی پرداختند.

رسانه‌های سعودی هم همسو با اماراتی ها رویکرد خصمانه خود در پوشش خبر قهرمانی فوتبال قطر را نشان دادند. عکاظ در توهین به مردم قطر نوشت: «بازیکنان چندملیتی، قطر را قهرمان آسیا کردند»

روزنامه الوطن هم خبر قهرمانی فوتبال قطر را سانسور کرد و به تیتری از ژاپن بسنده کرد: «ژاپن در فینال آسیا شکست خورد»

---

 

 

Zoom1

شبکه‌های اجتماعی علیه سانسور

رویکرد رسانه های اماراتی و عربستانی در قبال قهرمانی قطر با انتقاد گسترده فعالان فضای مجازی روبه‌رو شده است. فعالان رسانه‌ای رویکرد خصمانه رسانه‌های اماراتی و سعودی را «سقوط اخلاقی و رسانه‌ای، سقوط تمام ارزش‌ها و عرف بین‌المللی» خوانده‌اند، آنها از اهانت آشکار اماراتی‌ها به ملت قطر با چندملیتی خواندن تیم ملی کشورشان هم انتقاد کرده‌اند.

یک کاربر عرب با تمسخر قراردادن رویکرد خصمانه رسانه‌های اماراتی این‌گونه نوشته است: یعنی ملت امارات باید در گوگل سرچ کنند که قهرمان جام ملت‌ها کدام تیم است؟

کاربر دیگری با تمسخر قرار دادن روزنامه های اماراتی نوشته است: ژاپن فینال آسیا را باخت. باید سؤال کرد؛ در مقابل چه تیمی باخت و کدام تیم برنده شد؟

 

Zoom2

طعم قهرمانی در خاک تحریم‌کنندگان

برخلاف رویکرد خصمانه رسانه های اماراتی و عربستانی، قهرمانی قطر در جام ملت‌های آسیا واکنش قابل توجهی در رسانه‌های معتبر جهان داشته است.

شبکه CNN در گزارشی درباره دیدار فینال رقابت‌های جام ملت‌ها نوشت: قطری‌ها بهترین لحظات تاریخ خود را با پیروزی مقابل ژاپن در فینال آسیا جشن گرفتند و در جو اختلافات منطقه‌ای یک قهرمانی بی‌سابقه را تجربه کردند. این بهترین و شیرین‌‌ترین پیروزی برای فوتبال قطر بود. قهرمانی در خاک کشوری که یکی از تحریم‌کنندگان برای قطر محسوب می‌شد، طعم دیگری داشت.

سایت دا ناسیونال نیز در این خصوص نوشت: عنابی‌ها در قلب امارات تاج‌گذاری کردند، آنهم با پیروزی مقابل ژاپن که صاحب چهار عنوان قهرمانی در آسیا بود.

12

captcha
تازه ها
بیشتر