فوتبال ایران / شناسه خبر: 93643 / تاریخ انتشار : 1397/11/13 16:33
|
نقل و انتقالات این بار کم سر و صدا بود

شماره یک نجات‌بخش سراغ دارید؟

چند سال پیش قانون منع حضور دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر فوتبال ایران باعث شد شاهد درخشش یک سری دروازه‌بان جدید از جمله حامد لک، رشید مظاهری و علیرضا بیرانوند باشیم. با این قانون، شرایط دروازه‌بانی ایران بهتر شد اما اعتراض به آن باعث شد خیلی زود این قانون حذف شود. بعد از آن، یک سری دروازه‌بان خارجی به ایران آمدند که یکی از آنها فرناندو دخسوس در استقلال خوزستان بود که خیلی خوب درخشید اما بعد از آن، دیگر خبر چندانی از درخشش دروازه‌بان‌های خارجی نشد. به این ترتیب تیم‌ها روی دروازه‌بان‌های ایرانی حساب ویژه‌ای باز کردند اما افت برخی از آنها از جمله شهاب گردان و چند دروازه‌بان دیگر و البته اینکه دیگر خبری از درخشش دروازه‌بان‌های جدید نبود، باعث شد حالا با شرایط ویژه‌ای مواجه شویم. شرایطی مثل قحطی دروازه‌بان ششدانگ در فوتبال ایران.

 

نقل و انتقالات زمستانی این بار شرایط عجیب و غریبی داشت. دیگر خبری از بمب‌های پر سر و صدا نبود و حتی تیم‌هایی مثل تراکتورسازی تبریز که علاقه زیادی به بمت ترکاندن داشتند این بار چندان موفق نبودند. تراکتور خیلی تلاش کرد با آوردن رضا قوچان‌نژاد، مثل ابتدای فصل بمب بزرگی بترکاند اما قوچان‌نژاد راهی استرالیا شد تا در تیم سیدنی بازی کند. با این شرایط نقل و انتقالات با کمترین سر و صدا به پایان رسید.

نکته مهمی که از این نقل و انتقالات باقی ماند، بحث مشکل مشترک یک سری تیم است که برطرف نشد. مشکل دروازه‌بانی که اگرچه یک سری تیم‌ها خیال‌شان از آن کاملا راحت است اما تیم‌های دیگری هم هستند که همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع شرایط برای برخی تیم‌ها به صورتی شده که انگار قحطی دروازه‌بان آمده. این در حالی است که دیگر بحث ممنوعیت دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر ایران وجود ندارد.

البته ممنوعیت دروازه‌بان خارجی باعث شد شاهد درخشش یک سری دروازه‌بان مثل رشید مظاهری، علیرضا بیرانوند، حامد لک و... باشیم اما با وجود این نفرات و البته دروازه‌بان‌های جدید، چند تیم هستند که مشکل زیادی در این رابطه دارند. اگر استقلال، پارس جنوبی جم و تراکتورسازی تبریز که هر کدام 2 دروازه‌بان ششدانگ در اختیار دارند را کنار بگذاریم، می‌بینیم اکثر تیم‌ها برای دروازه خود مشکل دارند.

مثلا فولاد خوزستان که این فصل به دنبال جذب یک دروازه‌بان ششدانگ بود اما نتوانست در این زمینه کاری کند. نکته جالب این است که از هفته‌های ابتدایی فصل تا الان خبرهای زیادی در مورد دروازه‌بان جدید فولاد خوزستان به گوش می‌رسد اما تا الان هیچ اتفاقی در این مورد نیفتاد. سایپا که این فصل یکی از نمایندگان ایران در آسیا است، تقریبا با مشکل فولاد مواجه شده. سایپا محمدرضا اخباری را در ابتدای فصل از دست داد و روی حامد فلاح‌زاده حساب ویژه‌ای باز کرد اما او در بازی مقابل پیکان خیلی بد نشان داد تا محمدحسین اکبرمنادی شانس حضور درون دروازه تیم را پیدا کند. سایپا در نقل و انتقالات زمستانی قصد داشت حامد لک را به خدمت بگیرد اما یک سری مشکلات مانع این کار شد تا این تیم بدون دروازه‌بان ششدانگ بماند.

در ذوب‌آهن شرایط کمی بهتر است اما این تیم هم به عنوان نماینده ایران در آسیا، با چنین مشکلی مواجه است. ذوب‌آهن بدون شک روی توانایی‌های رشید مظاهری حساب ویژه‌ای باز کرده اما اگر در نظر بگیریم، مظاهری به هر دلیلی نتواند درون دروازه ذوب‌آهن قرار بگیرد، محمدباقر صادقی نمی‌تواند خیال ذوبی‌ها را از بابت دروازه راحت نگه دارد. البته صادقی هم تجربه بالایی دارد و پیش از این، دروازه‌بان اصلی ذوب‌آهن بود اما او مدت زیادی است که درون دروازه تیمش قرار نگرفته و این نشان می‌دهد صادقی دیگر آن دروازه‌بان ششدانگ نیست.

نفت مسجدسلیمان که میلاد فراهانی را از دست داد، مشکلی فراتر از دیگر تیم‌ها دارد. نفتی‌ها روی حمید فرعباسی حساب ویژه‌ای باز کردند که البته او هنوز یک دروازه‌بان کامل به حساب نمی‌آید اما اگر او نباشد، کسی نمی‌داند جانشین او به چه صورت خواهد بود. استقلال خوزستان دیگر تیم خوزستانی شرایطی به مراتب بدتر دارد. البته آبی‌های اهوازی شانس زیادی برای ماندن در لیگ برتر ندارند. چراکه آنها نه تنها 6 امتیاز از دست دادند و در قعر جدول قرار گرفتند، بلکه در نیم فصل هم با پنجره بسته مواجه شدند تا نتوانند مشکلات خود را حل کنند. استقلال خوزستان هم فرزین گروسیان را در اختیار دارد و به خوبی می‌داند برای کمتر گل خوردن نباید روی او حساب ویژه‌ای باز کنند.

تیم‌های دیگر هم معمولا دروازه‌بان اول‌های خوبی دارند اما امید زیادی به دروازه‌بان‌های ذخیره خود ندارند که این مساله می‌تواند برایشان دردسرساز باشد. نکته جالب این است که با این شرایط، دیگر کمتر تیمی به سراغ دروازه‌بان خارجی می‌رود. در این فصل به جز ماشین‌سازی تبریز که فرناندو دخسوس را در اختیار دارد و البته پرسپولیس که با رادوشوویچ به عنوان دروازه‌بان ذخیره کار را پیش می‌برد، خبری از حضور دروازه‌بان خارجی در لیگ برتر نیست. مساله‌ای که بدون شک می‌تواند به باز هم به ظهور دروازه‌بان‌های جدید و شاید پایان قحطی دروازه‌بان در لیگ برتر ایران پایان دهد. البته اگر به این استعدادها فرصت داده شود.

9

 

captcha
تازه ها
بیشتر