جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 93613 / تاریخ انتشار : 1397/11/12 17:34
|
از لاماسیا تا اسپایر

کاشف مسی عامل موفقیت قطر

سال 2006 با تکمیل شدن فاز اول آکادمی اسپایر، فدراسیون فوتبال قطر به پیشنهاد مشاوران اسپانیایی3500 بازیکن نونهال و نوجوان را در آکادمی اسپایر دور هم جمع کرد.

کاشف مسی عامل موفقیت قطر

روزی که ژاوی هرناندز کاپیتان سابق بارسلونا یا اوسوالدو فریرا پرتغالی در شبکه الکاس از حضور قطر در فینال جام هفدهم ملت های آسیا صحبت کردند خلی ها به آنها خندیدند یا گفتند چون از قطر یها پول می گیرند چنینین پیش بینی داشته اند اما آنها تنها با اطلاع کامل از برنامه‌ریزی اصولی میزبان جام جهانی آتی در سال 2022 روی موفقیت این تیم دست گذاشتند.

سال 2006 با تکمیل شدن فاز اول آکادمی اسپایر، فدراسیون فوتبال قطر که خیز بلندی برای رسیدن به رویای بزرگ یعنی حضور در جام جهانی داشت به پیشنهاد مشاوران اسپانیایی علاوه بر برنامه ریزی برای کسب میزبانی این تورنمنت بزرگ جهان، نزدیک به 3500 بازیکن نونهال و نوجوان را در آکادمی اسپایر دور هم جمع کرد. این ایده در حالی اجرا شد که مشاوران اسپانیایی فدراسیون قطر برای نظارت بر این تعداد نونهال نیاز به مربیانی داشتند که آمار فوق العاده‌ای در تیم‌های پایه از خود به جا گذاشته بودند به همین خاطر فلیکس سانچس از همان روزها با 6 دستیار وارد دوحه شد. مردی که از سال 1996 تا 2006 در آکادمی لاماسیا زمینه ساز معربی چهره های بزرگی به دنیای فوتبال شده بود از جمله لیونل مسی که سه سال شاگردی این مربی در تیم جوانان بارسلونا را پشت سر گذاشت.

استعدایاب های آکادمی اسپایر هر سال برنامه طراحی شده را مو به مو اجرا کردند تا اینکه از سال 2010 و چهار سال بعد از آموزش نونهالان وارد شده به آکادمی نزدیک به 700 نفر از بهترین استعدادها که اکثریت دو ملیتی بودند برای وارد شدن به مرحله دوم برنامه استعدادیابی انتخاب و معرفی شدند. این استعدادها علاوه بر آکادمی اسپایر به صورت برنامه ای ویژه به باشگاه های حرفه ای قطر معرفی و در تیم های پایه ای این باشگاه ها را تکمیل کردند. جالب ترین بخش ماجرا به نظارت دقیق تیم استعدادیابی آکادمی بر عملکرد این بازیکنان براساس فرمول آکادمی های لاماسیا و لافابریکا بود تا جایی که بعد از هر بازی تیم‌های پایه گزارشی کامل از تک تک این بازیکنان در فایل های کامپیوتری آکادمی اسپایر موجود بود. دوملیتی های انتخاب شده اکثرا از کشورهای آفریقایی و آسیایی حاشیه خلیج فارس در این آمارها همیشه در صدر جدول بودند تا آینده سازان لقب بگیرند.

3-300

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر