فوتبال ایران / شناسه خبر: 93600 / تاریخ انتشار : 1397/11/12 16:39
|

امیر قلعه‌نویی سرمربی سپاهان اصفهان هفته گذشته مصاحبه‌ای در مورد عملکرد تیم ملی در جام ملت‌های آسیا انجام داد و به انتقاد شدید از مسئولان فدراسیون فوتبال پرداخت. قلعه‌نویی در این مصاحبه البته دفاع عجیب و جانانه‌ای هم از کارلوس کی‌روش داشت که این مساله با واکنش تند محمد مایلی‌کهن همراه شد. سرمربی سپاهان که ظاهرا از رفتن کی‌روش ناراحت است، این بار در مصاحبه جدیدی درباره جدایی سرمربی پرتغالی از تیم ملی و رفتنش از ایران، می‌گوید: «می‌خواهم یک گلایه کنم. به نظرم این نوع رفتن کی‌روش از ایران در شأن و شخصیت ما نبود که اینطور با او رفتار کنیم. من از منتقدان کی‌روش بودم ولی موقع بدرقه‌اش دو، سه نفر بیشتر به فرودگاه نرفته بودند. می‌توانستیم تابلو فرشی که آقای تاج زحمت کشیده بود، شب رفتن کی‌روش در یک مراسم خوب به او هدیه بدهیم و موقع بدرقه هم مسئولان به فرودگاه می‌رفتند. کی‌روش هشت سال در فوتبال ایران بوده. قبلا مصاحبه‌ای (در ارتباط با مدیران فدراسیون فوتبال) داشتم و کلمه‌ای به کار بردم که باید آن را اصلاح کنم. به جای کلمه خیانت باید از کلمه ضعف استفاده می‌کردم. هر کسی که آمده، برای خدمت آمده. اینکه چقدر برای آن خدمت توان بگذارد جای بحث دارد. از تاج و کفاشیان در رابطه با این کلمه عذرخواهی می‌کنم.»

امیر قلعه‌نویی درباره کارنامه کی‌روش در تیم ملی ایران هم توضیح می‌دهد: «اجازه بدهید کلی‌گویی کنم. کی‌روش را با رزومه قوی آوردیم. او از نظر فنی یک مربی بزرگ بوده. سالیان سال با فرگوسن همکاری کرده و در تیم‌هایی مثل رئال بوده. ایراد به جایی برمی‌گردد که ضعف مدیریتی ایجاد می‌شود. از نظر فنی به جای هشت سال باید ۸۰ سال از کی‌روش استفاده می‌کردیم ولی وقتی چارچوبش مشخص نبود، فضا را دید و وارد یکسری مسائل شد که روی خود کی‌روش هم تاثیر داشت. مصاحبه‌های کی‌روش را در هشت سال گذشته ببینید که مثلا بعد از برد راجع به برانکو، وزیر یا تغییراتی که در فوتبال ایجاد شد، صحبت کرد. اینها به خاطر این بود که مسائل را در چارچوب فنی برایش مشخص نکرده بودیم. اگر مسئول فدراسیون چه زمان کفاشیان چه زمان تاج چارچوب را برای کی‌روش مشخص می‌کرد، دیگر این تنش‌ها ایجاد نمی‌شد. اگر این تنش‌ها نبود و کی‌روش آرامش داشت، تاثیرات کی‌روش برای فوتبال بیشتر بود. در شأن فوتبال ما نیست که سرمربی تیم ملی برای یک زمین درگیر شود. وقتی این تنش ایجاد می‌شود، ایراد به ضعف مدیریت برمی‌گردد. اگر مدیرانی مثل دادکان و مصطفوی بودند و یا افرادی مثل بیژن ذوالفقارنسب، اینطور نمی‌شد. ایراد اول به این برمی‌گردد که چارچوب کی‌روش را در مسائل فنی روشن نکردیم. اگر اول این کار را می‌کردیم، کی‌روش هم از نظر رفتاری خودش لطمه نمی‌خورد و هم از نظر فنی می ‌وانست بیشتر به ما کمک کند.»

قلعه‌نویی درباره ارزیابی فنی تیم ملی و نتایج کی‌روش در این چند سال، می‌گوید: «باید راجع به برنامه‌ها صحبت کنیم. اگر از اول برنامه این آقا را مشخص می‌کردند که بر اساس این برنامه چه اهدافی را دنبال می‌کنیم، بهتر بود. ژاپن برنامه دارد و بعد از جام جهانی 60 درصد تیمش را تغییر می‌دهد تا برای جام جهانی بعدی آماده شود. این در فوتبال ما نیست. سر قرارداد بستن کی‌روش چقدر تنش بود. اگر بخواهیم نتیجه‌ای صحبت کنیم، باید بگویم نفرات دیگری بودند که به مراتب نتایج بهتری گرفتند مثل آقای مهاجرانی، برانکو، اوفارل و دهداری ولی از نظر ساختار دفاعی، کی‌روش موفق بوده. ما دو بازی با عراق و ژاپن انجام دادیم. یک بازی را مساوی کردیم و یک بازی را باختیم. باید ساختاری فکر کنیم نه به نتیجه. ساختار هم که در فوتبال ما نیست. من راجع به خودم صحبت نمی‌کنم. مثلا وقتی علی دایی را می‌آوریم. اگر قرار بود او را بیاوریم با یک برنامه می‌آوردیم و به 4 تا نتیجه نگاه نمی‌کردیم.»

سرمربی سپاهان با اشاره به اینکه باید ساختارسازی کنیم، ادامه می‌دهد: «اگر من بودم می‌گفتم با توجه به هزینه‌ای که برای کی‌روش کردیم با این مربی ادامه دهیم و چارچوبش را مشخص کنیم. اگر هم قرار است فرد دیگری را بیاوریم، چارچوبش را مشخص کنیم. کی‌روش از نظر فنی دو تیم خوب برای ما گذاشت. از نظر ساختار دفاعی خوب بودیم ولی در فوتبال دنیا مردم دوست دارند گل ببینند. فوتبالیست‌های ما ذاتا تکنیکی هستند و اگر در قالب کار تاکتیکی بیایند و بخش هجومی تیم ملی قوی‌تر شود، می‌توانیم فوتبال رو به جلوتری داشته باشیم. باید دوباره از زحمات کی‌روش تشکر کرد. نباید اینطور از ایران می‌رفت. در نهایت باید ایران، مردم و منافع ایران را در نظر بگیریم.»

منبع: رادیو

230+230-9

captcha
تازه ها
بیشتر