ورزش جهان / شناسه خبر: 93373 / تاریخ انتشار : 1397/11/7 18:04
|
سونامی در فوتبال عراق

کاتانچ می رود، یونس محمود می‌آید

ناکامی عراق در جام ملت های آسیا سبب شده تا فوتبال این کشور با تغییرات گسترده ای روبرو شود.

عراق یکی از ناکامان بزرگ جام ملت های آسیا بود. تیمی که با نسلی جوان و البته بااستعداد پای به جام هفدهم گذاشت اما در نهایت یک ناکامی تلخ را تجربه کرد. آنها به رغم حضور ستاره هایی چون علی عدنان، بشار رسن، طارق همام، مهند علی و... نتوانستند در امارات یک ناکام محض بودند. تیمی که از روزنخست و بازی برابر ویتنام پدیده جام به زمین سفت رسید و جان به لب شد و دست آخر با گل یک خودی یعنی بسام الراوی مدافع عراقی الاصل قطر از جام بیرون انداخته شد. آنچه تلخی ناکامی شیرهای بین النهرین را بیشتر کرد. ناکامی در صعود به جمع تیم های برتر جام ملت های آسیا باعث شد تا فوتبال عراق دستخوش انتقادات گسترده ای شود.

حتی به خدمت گرفتن مربی سرشناسی به نام سرکو کاتانچ اسلوونیایی هم مزید بر علت نشد تا عراق بتواند با نسل جدید و طلایی خود به جمع تیم های برتر جام هفدهم ملت های آسیا برسد. عراقی ها که در دوره قبل با عبور از سد ایران در نبرد دراماتیک کانبرا با چاشنی شانس و اشتباه داروی و البته به لطف قمار پنالتی ها به جمع چهار تیم برتر راه یافته بودند، این دفعه در یک هشتم نهایی به قطر باختند تا این ناکامی جنجال های زیادی در این کشور به راه بیاندازد.

منتقدان و مخالفان سرکو کاتانچ که از قلم قرمز این مربی روی نام تعدادی از بازیکنان باتجربه گله مند بودند، به محض حذف عراق از جام ملت ها با شکست برابر قطر خواستار برکناری مربی اسلوونیایی شدند اما محمد قاسم رئیس فدراسیون با حمایت همه جانبه از عملکرد کاتانچ صراحتا از پایبندی به قرارداد سه ساله با این مربی تا جام جهانی 2022 صحبت کرد تا جنجال ها بیشتر از همیشه شود.

با این حال روزنامه الصباح بغداد در خبری فوری و سرنوشت ساز از ورود وزارت ورزش عراق به ماجرای مربیگری تیم ملی خبر داد و نوشت تنها چند روز بعد از حمایت از سرمربی اسلوونیایی، سران فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسیدند که قرارداد خود با سرکو کاتانچ را فسخ و زمینه ورود مربی سرشناس تری به تیم ملی را فراهم کنند از همین رو ممکن است تا یکی دو روز آینده خبرهای جدیدی در راه باشد.

اما جالب تر این که رسانه های عراقی تنها به این ماجرا ورود نکرده و در پی ایجاد سونامی بزرگ تر برای فوتبال عراق هستند. نزدیک به یک هفته می شود محافل فوتبالی این کشور با حمایت رسانه ها با به راه انداختن کمپین بزرگ با هشتگ برکناری روسای قدیمی فدراسیون فوتبال به حمایت از ریاست یونس محمود پرداختند بلکه کاپیتان اسطوره ای و پرافتخار فوتبال عراق با ریاست در این فدراسیون خون تازه ای را به مدیریت کلان این رشته ورزشی پرطرفدار و پر استعداد تزریق کند.

یونس محمود را بسیاری از مردم عراق با علی دایی مهاجم اسطوره ای فوتبال ایران مقایسه می کنند. او به عنوان یکی از چهره های محبوب عراق این روزها به عنوان یکی از کارشناسان برنامه المجلس در شبکه الکاس قطر بازی های جام ملت های آسیا را آنالیز می کند و صحبت های او در این هفته ها مورد استقبال مردم عراق قرار گرفته است.  از همین رو هشتگ به راه افتاده در راه ایجاد تغییرات در مدیریت کلان فوتبال این کشور همه چیز را به سود او کرده تا مسیر ریاست او در فدراسیون هموارتر از همیشه شود. با حضور احتمالی یونس محمود قطعا باید منتظر تغییرات گسترده در فوتبال عراق باشیم.

12

captcha
تازه ها
بیشتر