یادداشت / شناسه خبر: 92896 / تاریخ انتشار : 1397/10/29 14:03
|
بازی با عمان در اولویت است؟

پشت‌پای کی‌روش به کی‌روش

مصاحبه‌هایی اینچنینی، نه تنها بخت قهرمانی را بالا نمی‌برد بلکه کاهش هم می‌دهد. یعنی کی‌روش به خودش و تیمش لطمه می‌زند.اتفاقی عجیب، در مقطعی حساس که به قول کی‌روش، جام ملت‌های آسیا تازه آغاز شده است.

 پرسپولیس به جای عمان

حامد حسینی/کارلوس کی‌روش راه را اشتباه رفت و مسیر عجیبی را انتخاب کرد. مصاحبه‌های او فقط یک معنی دارد. تلاش برای بقا روی نیمکت تیم ملی و ادامه همکاری با فدراسیون فوتبال ایران. اگر غیر از این بود، او هیچ‌گاه پای مسئولان را به ماجرا نمی‌کشید و سعی نمی‌کرد با ادبیاتی عجیب، فوتبال ایران را تحت تأثیر قرار بدهد. هر چند درباره معنی و مخاطب اصلی صحبت‌های کی‌روش، ابهام فراوان است.

کی‌روش که ایران را با کسب 2 پیروزی و یک تساوی، به عنوان سرگروه به مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا رسانده، به جای آنکه درباره بازی مقابل عراق صحبت کند، صحبت‌هایی جنجالی به زبان آورد که نه زمان بحث درباره آن‌ها بود و نه موقعیتش. او باز هم درباره پرسپولیس حرف زد، این بار از پرواز درجه یکی گفته که بازیکنان این تیم را به ژاپن رسانده. پروازی که مشخص نبود چرا بحث درباره آن، در روزهای مطرح می‌شود که تیم ملی باید آماده بازی مقابل عمان شود.

---

اما کارلوس کی‌روش در کنفرانس مطبوعاتی- بعد از بازی با عراق- حرف‌های جالب دیگری هم بر زبان آورد، مثلا آنجایی که گفت: «جام ملت‌های آسیا از حالا شروع شده است.» این جمله همه را امیدوار کرد. امیدوار به اینکه کی‌روش هم خوب می‌داند بازی‌های دور مقدماتی چندان مهم نبوده و تیم‌ها نیز قدرت آنچنانی نداشته‌اند که بیایند و حریف گردن‌کلفتی برای ایران باشند. گفتن این جمله که جام ملت‌ها تازه آغاز شده، شناخت کامل کی‌روش از رقبای آسیایی و تفاوت مرحله مقدماتی با حذفی را نشان می‌دهد.  

البته حرف‌های کی‌روش درباره قطر، استرالیا، ژاپن، کره‌جنوبی و حتی ازبکستان هم صدق می‌کند. جام برای این تیم‌ها هم از مرحله یک‌هشتم نهایی آغاز می‌شود. جامی که به دلیل حضور 24 تیم، کیفیت آنچنانی را در مرحله مقدماتی نداشت. این اعتقاد کارشناس‌هایی است که جام ملت‌های 2019 را دیده‌اند. هم خارجی و هم داخلی.

ایران 43 سال است که جام ملت‌های آسیا را فتح نکرده اما این بار امیدوار است طلسم را بشکند و فاتح تورنمنت شود. اتفاقی که با جمله کی‌روش در کنفرانس خبری، به وقوع آن دل بستیم اما این دل‌بستگی دوام چندانی نداشت و سرمربی تیم ملی با پیش کشیدن دوباره بحث‌های حاشیه‌ای خودش به همه این امیدواری‌ها پشت پا زد.

تیم ملی یک‌شنبه بازی مهمی را مقابل عمان برگزار می‌کند. تیمی که یقه ژاپن را گرفت و اگر پنالتی عجیب داور نبود، شاید هرگز بدون امتیاز زمین بازی را ترک نمی‌کرد. این تیم حتی برابر ازبکستان نیز با کمترین اختلاف شکست خورد و نشان داد که تیم دست و پا بسته‌ای نیست و در نهایت 3 گل هم به ترکمنستان زد. این‌ها اما باعث نشده تا کی‌روش فقط روی شکست عمان تمرکز کند. برای او در آستانه برگزاری این بازی حساس، آنالیز عمان و آمادگی روحی بازیکنان در اولویت قرار ندارد که اگر داشت او حداقل برای انجام صحبت‌های جنجالی کمی صبر و تعلل می‌کرد.

---

تیم ملی از جمله بخت‌های قهرمانی در آسیا است.کی‌روش مربی صاحب سبکی است که از نظر فنی در سطح بالایی قرار دارد. او تیم خوبی را آماده حضور در این مسابقات کرده اما عجیب است که با مصاحبه‌هایی اینچنینی، نه تنها درصد وقوع این اتفاق را بالا  نمی‌برد بلکه کاهش هم می‌دهد. یعنی خودش به خودش و تیمش لطمه می‌زند. اتفاق تلخی که این روزها مشاهده می‌کنیم. اتفاقی عجیب، در مقطعی حساس که به قول کی‌روش، جام ملت‌های آسیا تازه آغاز شده است.

 

1

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر