ورزش ایران / شناسه خبر: 92743 / تاریخ انتشار : 1397/10/25 19:22
|
حال و هوای مجمعی که تغییرات اساسنامه کمیته را مصوب کرد

در مجمع کمیته ملی المپیک چه گذشت؟ / سکوت، تایید، صلوات

نه صحبتی، نه اظهار نظری. همه سکوت می‌کنند و در لابلای این سکوت است که تغییرات اساسنامه کمیته ملی المپیک به تایید اعضای مجمع می‌رسد.

آزاده پیراکوه / چهل و ششمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک با حال و هوایی متفاوت برگزار می‌شود. نظم خاصی برقرار است و همه چیز مرتب و از پیش تعیین شده جلو می‌رود. نه صحبتی، نه اظهار نظری. یکی دو مورد از سوی برخی اعضای مجمع خیلی غیرحرفه‌ای مطرح می‌شود، اما جاییکه باید سوالی پرسیده شود و ابهامی برطرف شود، همه سکوت می کنند و در لابلای این سکوت است که تغییرات اساسنامه کمیته ملی المپیک به تایید اعضای مجمع می‌رسد. نحوه انتخاب دبیر کل و خزانه دار تغییر می‌کند و شاهرخ شهنازی، بی هیچ سر و صدایی رفتنی می‌شود. یک ابهام می‌ماند و آن هم حق رای دبیرکل و خزانه دار است که تعیین تکلیفش به بعد موکول می‌شود.

هیچ نقدی به حق رای نشد

مجمع عمومی کمیته ملی المپیک با حضور اعضای مجمع شکل می‌گیرد تا درست یک سال بعد از انتخاب، رییس کمیته و همکارانش گزارش عملکرد مالی و جاری را به اعضا بدهند اما این همه بحثی که در مجمع مطرح می‌شود، نیست. از زمان حضور کیومرث هاشمی، بحث اصلاح اساسنامه مطرح بوده اما با مخالفت‌هایی که صورت گرفت و نامه نگاری های برخی اعضای مجمع، این موضوع منتفی شد تا حالا که صالحی امیری در اولین سال حضورش در کمیته ملی المپیک این کار را در برنامه اصلی‌اش قرار داد. متن پیش نویس اساسنامه با در نظر گرفتن تغییرات در چند بند اصلی، یک ماه قبل برای اعضای مجمع صادر شد و در نهایت در این مجمع با ایستادن و ذکر صلوات تایید می‌شود؛ آنهم در شرایطی که جز یک نفر، هیچ عضو دیگری نظری درباره اساسنامه به کمیته نفرستاد.

اساسنامه‌ای که تایید اعضای مجمع را گرفت، چند تغییر اساسی دارد که به یکی از آنها بیشتر توجه شده است؛ تغییر نحوه انتخاب دبیر کل و خزانه دار. بندی که بعید بود صالحی امیری مانعی برای اصلاحش داشته باشد اما این حجم از سکوت اعضا در روز برگزاری مجمع هم قابل توجه است و نمی توان راحت از کنارش گذشت. یعنی اقناع اینقدر قوی انجام شده که واقعا همه راضی‌اند؟ یکی – دو روز پیش از برگزاری مجمع چند نفری از اعضای مجمع که از جمع روسای فدراسیون‌ها هستند، به دنبال راهی بودند که بتوانند نسبت به این موضوع مخالفت هایی داشته باشند، اما پیش  از برگزاری مجمع روال کار به گونه‌ای پیش می‌رود که این افراد هم ترجیح می‌دهند در سکوت کار را دنبال کنند و انگار همین موضوع دلیل ناراحتی شاهرخ شهنازی در طول مجمع است؛ گویا انتظار داشته حداقل مخالفتی جزیی با این موضوع صورت گیرد. البته مشخص بوده و هست که رییس کمیته ملی المپیک با عملکردی که در یک سال گذشته داشته، مخالفی نداشته باشد اما در ارتباط با حق رای ابهام‌هایی وجود دارد و نکته جلب توجه این است که چطور اعضای مجمع در قبال این ابهام سکوت کردند؟

برخی از اعضای هیات اجرایی از جمله رییس، می‌خواهند دبیر کل و خزانه دار که قرار است از این به بعد با معرفی رییس و تایید هیات اجرایی، انتخاب شوند، در هیات اجرایی حق رای داشته باشند اما این خواسته، خلاف قوانین IOC است، چراکه با این روش، رییس صاحب سه حق رای می‌شود و این موضوع دقیقا بر خلاف چیزی است که کمیته بین المللی المپیک دنبال می‌کند. اگر دبیرکل و خزانه دار از سوی رییس معرفی و رای اعتماد خود را از مجمع بگیرند، می‌توانند در هیات اجرایی حق رای داشته باشند اما اگر از هیات اجرایی رای اعتماد بگیرند، نمی‌توانند رای بدهند و جالب است که برای حل این مسئله، رییس کمیته از مجمع رای دومی را هم گرفت. به این ترتیب که اگر کمیته بین المللی المپیک، با این بخش مخالفت کرد، نظر IOC لحاظ شود تا دیگر نیازی به تشکیل مجمع عمومی نباشد.

جالب است که این ابهام وجود دارد اما هیچ کدام از اعضای مجمع، موضوع به این شفافی را گوشزد نمی‌کنند و هیچ صحبتی درباره‌اش ندارند.

IOC با شخص حقیقی کاری ندارد

نکته دیگری که در مجمع رای می‌آورد اما بسیار بعید است کمیته بین المللی المپیک آن را تایید کند، ماندن اعضای هیات اجرایی بعد از اتمام دوران حضورشان در فدراسیون است. شش عضو هیات اجرایی کمیته، از بین روسای فدراسیون‌های المپیکی انتخاب می‌شوند تا رشته‌های المپیکی بیشترین حق رای را داشته باشند. این افراد به واسطه حضورشان در راس فدراسیون المپیکی اجازه کاندیداتوری برای این پست را پیدا می‌کنند و در اصل شخصیت حقوقی آنها ملاک است اما چیزی که در اساسنامه کمیته نوشته شده، متفاوت است و در اصل شخصیت حقیقی افراد لحاظ شده است. به این ترتیب که اگر نماینده یک رشته المپیکی، به هر دلیلی استعفا داد، برکنار شد یا دوران چهارساله حضورش در فدراسیون به اتمام رسید و نتوانست رای بیاورد، در هیات اجرایی باقی می‌ماند.

این بند فعلا از سوی مجمع تایید شده است اما ایده کمیته بین المللی المپیک که می‌خواهد فدراسیون‌های المپیکی در هیات اجرایی صاحب قدرت باشند، خلاف چیزی است که امروز نوشته شده و به احتمال بسیار زیاد از سوی IOC رد می‌شود. مسوولان کمیته حفظ شان افراد را لحاظ می‌کنند اما برای IOC اجرای ایده‌ها و برنامه‌هایش اهمیت دارد.

---

نایب رییس بانوان الزامی شد

تغییر دیگری که در اساسنامه لحاظ شده، ضرورت انتخاب یک نایب رییس بانوان است. قبلا محدودیتی برای حضور بانوان در رقابت انتخاباتی وجود نداشت اما ممکن بود بانوان رای نیاورند. اما حالا عنوان شده که یکی از نواب رییس باید حتما از بین بانوان انتخاب شود که این بند دقیقا خواسته IOC را دنبال می کند و با استقبال مواجه می‌شود. اگرچه نباید از یک موضوع غافل شد. شاید بیش از یک زن، شایستگی حضور در هیات اجرایی و هیات رییسه کمیته را داشته باشند؛ بنابراین این بند نباید محدودکننده باشد.

میهمانانی که رای دادند!

یکی از مسائلی که در مجمع کمیته ملی المپیک به چشم می‌آید، حضور گسترده مسوولان و معاونان وزارت ورزش است. طبق اساسنامه‌ای که معیار برگزاری این مجمع است، معاونان وزارت ورزش و برخی از مدیران وزارت( که در جلسه حضور دارند)، عضو مجمع کمیته نیستند اما به خاطر نشان دادن همدلی بین کمیته و وزارت، به این مجمع دعوت شده‌اند. تا اینجای کار ایرادی نیست اما یک نکته وجود دارد. اینکه اعضای مدعو حق رای ندارند و جالب است که موقع رای دادن به اساسنامه، برخی از میهمانان دست خود را به نشانه تایید بالا می‌برند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر