فوتبال ایران / شناسه خبر: 92684 / تاریخ انتشار : 1397/10/24 22:59
|

کارلوس کی‌روش

مروری بر زندگی حرفه‌ای کارلوس کی‌روش

کارلوس کی‌روش

کارلوس کی‌روش از سال ۲۰۱۱ میلادی (فروردین ۱۳۹۰ هجری شمسی) تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ سرمربی تیم ملی ایران بود. در این گزارش زندگی حرفه‌ای او و ماجراهایش در فوتبال ایران را بازخوانی می‌کنیم. کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش،‏ متولد یک مارس ۱۹۵۳ (در نامپولا، موزامبیک - پرتغال) است. کی‌روش از ۱۵ تا ۲۱ سالگی در تیم شهر محل تولد خود -نامپولا- در باشگاه فوورویریو، دروازه‌بان بود. پس از این که موزامبیک از پرتغال مستقل شد و انقلاب میخک در پرتغال اتفاق افتاد، کارلوس کی‌روش به پرتغال مهاجرت کرد. کی‌روش در دانشگاه لیسبون تحصیل کرد و با مدرک معادل کارشناسی ارشد تربیت بدنی با گرایش فوتبال فارغ‌التحصیل شد.

---

کی‌روش از تیم‌های کوچک محلی تا تیم ملی

کارلوس کی‌روش مربیگری را از سال ۱۹۷۸ با سرمربیگری تیم دانشگاه محل تحصیل خود آغاز کرد. مربیگری در تیم‌های کوچک برای کی‌روش ادامه داشت و البته دستیاری در تیم‌های پایه فدراسیون فوتبال پرتغال. اما از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۱، کی‌روش توانست سه موفقیت بزرگ با تیم‌های پایه پرتغال به دست بیاورد، وی دو بار متوالی قهرمانی جام جهانی جوانان با بازیکنان زیر ۲۰ سال در سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱، و یک قهرمانی جام ملت‌های اروپا نوجوانان با تیم زیر ۱۶ سال در سال ۱۹۸۹ را بدست آورد. بازیکنانی مانند فیگو، کاستا و پینتو از دست‌پرورده‌های شاخص کی‌روش بودند. به همین دلیل در پرتغال او را معمار نسل طلایی می‌دانند. قهرمانی‌های کی‌روش باعث شد تا او در سال ۱۹۹۰ نشان لیاقت بین‌المللی را از فدراسیون پرتغال و بالاترین درجه افتخار یک ورزشکار را از دولت پرتغال دریافت کند.

---

کارلوس کی‌روش در سال ۱۹۹۱ برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال پرتغال انتخاب شد اما نتوانست تیم را به جام جهانی ۱۹۹۴ ببرد و در سال ۱۹۹۳ کنار رفت. او ۲۳ بازی روی نیمکت این تیم نشست که حاصل آن ۱۰ برد، ۸ تساوی و ۵ شکست بود. پس از شکست در راهیابی به جام جهانی، کی‌روش در تلویزیون گفت: «این تیم ملی پرتغال است که باید همه گندکاری‌های فدراسیون را جمع کند.»

کارلوس کی‌روش در دو فصل ۱۹۹۵۱۹۹۴ و ۱۹۹۶۱۹۹۵ مربیگری اسپورتینگ لیسبون را برعهده داشت و در لیگ، یک مقام سومی و یک دومی کسب کرد. تیم کی‌روش در جام حذفی و سوپرجام نیز یک قهرمانی به‌دست‌ آورد. کی‌روش سال ۱۹۹۶ سرمربی نیویورک نیوجرسی مترو استارز در ام‌ال‌اس شد. مربیگری او در این تیم طولانی نبود و او پیشنهاد ناگویای ژاپن را پذیرفت و کار در آسیا را از جی‌لیگ تجربه کرد. کی‌روش اما در نوامبر ۹۷ از ناگویا جدا شد و به آمریکا برگشت، در حالیکه قراردادش با ناگویا ۳ ساله بود اما یک پایان زودهنگام داشت. بازگشت کی‌روش به آمریکا برای همکاری با فدراسیون فوتبال این کشور در زمینه تیم‌های پایه بود. کارلوس کی‌روش ۷ ماه در فدراسیون فوتبال آمریکا کار کرد و دوباره به آسیا برگشت، این بار برای سرمربیگری تیم ملی امارات. کی‌روش در تیم امارات جمعاً در ۱۶ مسابقه رسمی روی نیمکت نشست که حاصل آن ۸ برد، ۲ تساوی و ۶ باخت بود. امارات با کی‌روش در جام ملت‌های خلیج فارس و جام ملت‌های عرب شرکت کرد که در آن‌ها به‌ترتیب در جایگاه سوم و چهارم قرار گرفت. در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸، در دور اول کره شمالی را در پنالتی شکست داد و در مرحله گروهی، با یک برد مقابل ژاپن و دو باخت برابر کره جنوبی و کویت در گروهش آخر شد و از مسابقات کنار رفت.

سال ۲۰۰۰ کی‌روش به آفریقای جنوبی رفت. او تیم ملی آفریقای جنوبی را به جام جهانی ۲۰۰۲ رساند، البته در شرایطی که گینه، مهم‌ترین رقیب آفریقای جنوبی در راه جام جهانی به دلیل دخالت‌های دولتی در فدراسیون فوتبال کشورش توسط فیفا حذف شده بود. کی‌روش در جام ملت‌های آفریقا اما ناکام بود و در مارس ۲۰۰۲ از تیم ملی آفریقای جنوبی برکنار شد.

تجربه جذاب کی‌روش در منچستر و رئال

ژوئن ۲۰۰۲ کارلوس کی‌روش تجربه جذابی را شروع کرد. او دستیار آلکس فرگوسن در منچستر یونایتد شد. فرگوسن در کتاب زندگی‌نامه خود درباره کی‌روش می‌نویسد: کارلوس کی‌روش درخشان بود. بله، واقعاً درخشان بود. مردی بود باهوش و دقیق. او برای من بسیار مفید بود. کی‌روش را می‌توان کمابیش سرمربی منچستر یونایتد دانست، بدون آنکه این پست را رسماً در اختیار داشته باشد.

---

کار در منچستر برای کارلوس کی‌روش دو دوره داشت. دوره اول از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ و دوره دوم از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸. در این میان البته کی‌روش سرمربی رئال مادرید شد. او فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۴ را در لالیگا سپری کرد، روی نیمکت رئال، تجربه‌ای که شاید موفق نبود و او را به منچستر یونایتد برگرداند.

کارلوس کی‌روش درباره دوران مربیگری‌اش در رئال مادرید گفته: وقتی به من در مورد پروژه گفته شد و پیشنهاد کار شد، احساس نکردم که فریب خوردم یا به من دروغ گفته‌اند. با توجه به آنچه خورخه والدانو به من گفت، دقیقا می دانستم که این شغل چه شرایطی دارد. او به من گفت "ما به یک مربی نیاز داشتیم که این پروژه را به پیش ببرد و تو کسی هستی که ما به دنبالش بودیم." وقتی از رئال مادرید پیشنهاد دریافت می‌کنید، اولین کاری که می‌کنید این است که آن را می پذیرید و بعد به پیشنهاد فکر می‌کنید. در طول سالی که در رئال مادرید بودم، آنها باشگاهی بودند که بازیکن می‌فروختند، نه اینکه بازیکن بخرند. هدف باشگاه کاهش بدهی‌ها بود؛ قولی که رئیس به اعضا داده بود. سیاست باشگاه هم اساسا این بود: شش کهکشانی که همه در خط میانی و حمله بودند و پاوون‌ها در خط دفاعی. اما در آن تیم، ماکله‌له و مورینتس هم بودند که هر دو آنها رفتند.

---

کی‌روش درباره جدایی‌اش از منچستر و این‌بار برای حضور در تیم ملی پرتغال سفارشی از فرگوسن را نقل می‌کند: فرگوسن با رفتن من موافق نبود. او همیشه به من می‌گفت کار در تیم ملی یعنی یک نفر برابر یک ملت و یک کشور برابر یک نفر.

سال ۲۰۰۸ کارلوس کی‌روش به پرتغال رفت و این‌بار باز هم به عنوان سرمربی تیم ملی پرتغال، کاری که تا سال ۲۰۱۰ ادامه داشت. کی‌روش در پرتغال برای دومین بار سرمربی می‌شد و قراردادی ۴ ساله امضا کرد. با پرتغال به جام جهانی رسید اما نتایج برای پرتغال هرگز جذاب نبود و کی‌روش ۹ سپتامبر ۲۰۱۰ اخراج شد. همچنین به مدت شش ماه توسط اداره ضد دوپینگ پرتغال در تاریخ ۳۰ اوت به حالت تعلیق درآمد، اما در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۱ دادگاه داوری ورزش درخواست تجدید نظر کی‌روش را تأیید کرد.

کارلوس‌ کی‌روش در ایران 

پس از جام ملت‌های ۲۰۱۱، فدراسیون فوتبال ایران با کارلوس کی‌روش برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران مذاکره کرد. او حتی به تهران آمد و از امکانات و شهر بازدید کرد، و پس از دیدن بازی ایران و روسیه در ابوظبی برای تصمیم‌گیری دربارهٔ پیشنهاد قراردادی ۳٫۵ ساله راهی پرتغال شد. او در آستانه بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در بهمن ۱۳۸۹ شرایط ایران را برای مربیگری پذیرفت، اما در شب ۲۵ بهمن با فرستادن یک ایمیل به فدراسیون فوتبال انصراف خود را از مربیگری تیم ملی ایران به دلایل شخصی و خانوادگی اعلام کرد. اما کی‌روش از تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۰ رسماً سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را برای یک دوره سه‌ساله به عهده گرفت. قرارداد او البته بعدها تمدید شد و کی‌روش تا پایان جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات سرمربی تیم ملی ایران بود. او با تیم ملی ایران دو بار به جام‌های جهانی ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ رسید و جام ملت‌های آسیا را برای دومین بار با تیم ملی ایران در امارات تجربه کرد.

کی‌روش در میانه‌های این راه طولانی با ایران چند بار از کار در تیم ملی ایران استعفا داد اما هربار قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران را تمدید کرد.

---

 کارلوس کی‌روش دیدارهایی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران داشت. حرف‌های رئیس جمهوری ایران درباره کی‌روش و حرف‌های کی‌روش درباره فوتبال ایران، در تیرماه ۹۶ دستمایه بحث‌هایی در فوتبال ایران بود.

---

کی‌روش بارها و بارها مسئولان بلند‌پایه دولت را به همکاری و همراهی با تیم ملی فراخواند و از آنها برای کمک‌های مالی به تیم ملی درخواست‌هایی را مطرح کرد.

---

کارلوس کی‌روش در فوتبال ایران چالش‌های بسیاری را با بازیکنان و مربیان و چهره‌های ورزشی تجربه کرد، چالش‌هایی پر سر و صدا. از مخالفت‌هایش با اسدی، دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال تا درگیری‌های مطبوعاتی‌اش با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی پرسپولیس. او با بازیکنانی مثل مهدی رحمتی و هادی عقیلی در حالیکه جایگاه فنی قابل قبولی در تیم ملی داشتند با تصمیمی جدی برای همیشه قطع همکاری کرد.

کانون مربیان فوتبال ایران نیز بارها مخالفت‌هایش با مربیگری کی‌روش در ایران را عیان کرد.

کی‌روش همواره درباره نحوه اردوهای تیم ملی بحث‌های مفصلی داشت. 

---

درباره چالش‌های چند ساله‌ی  کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ و مدیریت بی‌مایه فدراسیون فوتبال در این ماجرا، بحث‌هایی به طول چند سال در فوتبال ایران وجود داشت. هرگز این جدل‌ها تمام نشد و به درگیری‌های شدید طرفداران این دو مربی در شبکه‌های اجتماعی منجر شد.

---

آخرین قرارداد کارلوس کی‌روش با فدراسیون فوتبال ایران کوتاه‌مدت بود و تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹. اگرچه پس از جام جهانی گرایش به قراردادی بلندمدت نیز می‌توانست وجود داشته باشد.

از روزهای آغازین دی‌ماه ۹۷ خبر مذاکره فدراسیون فوتبال کلمبیا با کارلوس کی‌روش مطرح شد و مارکا این خبر را تایید کرد. اما کی‌روش را فارغ از نتایج در جام ملت‌های ۲۰۱۹ همچنان یک گزینه برای ادامه همکاری با ایران می‌دانستند.

مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در میانه‌ی جام ملت‌های امارات ۲۰۱۹ از شانس همکاری فدراسیون فوتبال ایران با کارلوس کی‌روش در صورت قهرمانی حرف زد. اما آیا فقط قهرمانی را باید نشانه موفقیت کی‌روش دانست؟ پس از شکست ۳ بر صفر تیم ایران مقابل ژاپن در جام ملت‌های امارات، کی‌روش در لفافه از تیم ملی خداحافظی کرد اما خبری رسمی درباره جدایی او منتشر نشد.

---

کی‌روش در تیم ملی کلمبیا

کارلوس کی‌روش اواسط بهمن ۹۷ پس از ترک ایران به بوگوتا دی‌سی سفر کرد تا با فدراسیون فوتبال کلمبیا قرارداد ببندد. او خیلی زود پس از پایان قراردادش با تیم ملی ایران، کار تازه‌اش را در تیم ملی کلمبیا آغاز کرد.

---

یکی از بحث‌های داغ در دوره حضور کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایران رقم قرارداد این مربی پرتغالی بود. دستمزد سالانه کی‌روش در تهران حدود 1.4 میلیون دلار بود و منتقدانش عقیده داشتند که او رقم بالایی را برای هدایت تیم ملی دریافت می‌کند. این گروه تاکید داشتند که مربی سابق رئال در هیچ کشوری نمی‌تواند چنین دستمزدی داشته باشد و به همین خاطر حاضر نیست تهران را ترک کند.

با انتشار رقم قرارداد کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا این نظریه کاملا نقض شد. به گزارش سایت کاراکل کلمبیا کی‌روش که تا پایان جام جهانی 2022 قطر با فدراسیون فوتبال کلمبیا قرارداد بسته است، رقمی نزدیک به 3 میلیون دلار در سال و مجموعاً 12 میلیون دلار تا پایان قراردادش دریافت خواهد کرد و این بیش از دو برابر دستمزدی است که در تهران دریافت می‌کرد.

 

 

کارلوس کی‌روش، از کتاب تا اقتصاد

کارلوس کی‌روش کتابی به نام سازماندهی ساختاری فعالیت‌های فوتبال نوشته‌ است که در مورد راهکارهای بازسازی فوتبال در پرتغال است. او همچنین مجموعه فیلم آموزشی آموزش فوتبال با کی‌روش را تهیه کرده‌ است. کی‌روش در سال ۱۹۹۸ با همکاری دن گاسپار و کیو ربورت کتابی را تألیف کرد که برنامه‌ای راهبردی و پژوهش‌محور برای پیشرفت فوتبال در آمریکا بود.

درباره کارلوس کی‌روش گفته می‌شود که پروژه‌های اقتصادی در موزامبیک دارد اما او درباره این اخبار توصیح داده: در مجلات و رسانه‌ها خیلی چیزها در مورد جزیره و هتل من در موزامبیک نوشته‌اند، اما این‌طور نیست. پروژه‌های من اجتماعی است، من در نیاسا در شمال موزامبیک در زمینه ورزش و استعدادیابی سرمایه‌گذاری کرده‌ام و فعالیت‌هایم  در راه حفاظت از میراث فرهنگی، حفاظت از فیل‌ها و کمک به مردم است.

کارلوس کی‌روش درباره گردش مالی و اقتصاد فوتبال انتقادش را اینگونه به زبان آورده است: من در این فوتبال روزی را دیدم که رونالدو ۱۳۰ میلیون قرارداد بست که بر اساس واقعیات جهان نیست. روزی که دیگر نتوانم با این مسائل کنار بیایم از فوتبال کنار خواهم رفت.

 

captcha
تازه ها
بیشتر