فوتبال ایران / شناسه خبر: 92576 / تاریخ انتشار : 1397/10/23 16:42
|
با احترام به تیم ملی: یمن و ویتنام متر نیستند

این هزار توی قهرمانی آسیا، این ایران

تصویری که امروز از جام ملت‌های آسیا برابرمان قرار گرفته یقینا با تصویری که از مرحله یک چهارم نهایی به بعد پیش روی‌مان قرار می‌گیرد تفاوتی خواهد داشت از زمین تا آسمان. جام از آنجا تازه شروع می‌شود.

حمیدرضا عرب / صعود ایران از گروه D جام ملت‌های آسیا قطعی شده و تنها تثبیت جایگاه نخست  باقی مانده که تحقق آن هم سخت نیست وبه احتمال بسیار، ایران به عنوان تیم اول ازگروه بالاخوهد رفت. درمرحله یک هشتم نهایی نیز بردایران بسیارمحتمل است و بازی مقابل تیم هایی که درگروه خود سوم شده اند نمی‌تواند دردسرسازباشد مگرآنکه برحسب اتفاق رقیبی نصیب ایران شود که ازلحاظ سوابق دردسته کهنه مدعیان قاره باشد. برخورد با چنین تیم هایی نیزچندان محتمل نیست و تیم ملی فوتبال ایران با صدرنشینی درگروه وپیامد آن تقابل با تیم های نسبتا ضعیف (تیم های سوم دیگرگروه ه)ا راه دشواری برای گذرازمرحله یک هشتم نیزنخواهد داشت و به احتمال بسیار درجمع هشت تیم پایانی قرارخواهد گرفت. ازآن مرحله به بعد اما جام تازه برای فوتبال ایران شروع خواهد شد و رویارویی با تیم های ریشه دارقاره کی‌روش وسربازانش را به چالش خواهد کشید.

واقعیت این است که برخی تیم های باشگاهی ایران نیزبه راحتی می‌توانستند ازپس تیم های  یمن و ویتنام برآیند وهمین امروزاگرپرسپولیس، سپاهان وحتی استقلال وتراکتور به جای تیم ملی دربازی های مقدماتی جام ملت های آسیا با این تیم ها بازی می‌کردند حاصل کارشان پیروزی بود؛ حال شاید گل های زده وصفر گل خورده کنونی به دست نمی‌آمد اما صعود قطعی بود. نام بردن ازتیم های باشگاهی اما به معنی زیرسوال بردن پیروزهای تیم ملی نیست و باید این تحلیل را به منظورجدی گرفتن بازی های آتی با رقبای سخت تر، استراتژیک ودلسوزانه تلقی کرد.

بحث اصلی درمواجهه با تیم های بزرگ البته تنها کسب پیروزی هم نیست، مسئله انتخاب نوع بازی، است که چهارسال قبل درمواجهه با عراق درمرحله حذفی هرگزدرتیم کی‌روش شیوه مناسبی وجود نداشت و آنچه موجب گردید فوتبال ایران به رغم تمام شایستگی ها ازرسیدن به مراحل بالاتربازبماند فقدان استراژی وبازی کاملا احساسای بود. اکنون نیز ممکن است درمواجهه با تیم ملی عربستان درهمان مراحل حساسیت های کاذب فوتبال ایران را به دردسرهایی جدی دچار کند که باید ازهمین امروز به لحاظ ذهنی بازیکنان را آماده تقابل احتمالی با تیم ملی عربستان که آماده وارد جام شده، کرد.

 بازیکنان تیم ملی به خودی خود مردان میدان دیده ای محسوب می‌شوند وغالب آن ها نیز تجربه بازی درجام جهانی را دارند اما فضا واتمسفربازی درجام ملت های آسیا اساسا با حضوردرجام جهانی و حتی بازی های انتخابی آن متفاوت است و مسائل درون اردویی، روحیه، اتحاد تیمی و انگیزه های شخصی و تیمی نقش انکارناپذیری درموفقیت ها ایفا می‌کند.

این «شاید» پیش ازجام ملت ها آسیا نیزوجود داشت که بازیکنان تیم ملی به واسطه تقابل با اسپانیا، پرتغال ومراکش و خلق آن بازی های به یادماندنی درروسیه 2018 انگیزه ای دررقابت با تیم های مدعی آسیا نداشته باشند اما همین جام چهل سال واندی است به سبب همین بی تفاوتی ها و گاه ناداوری ها به ایران نرسیده که باید نوع نگاه به جام ملت ها را تغییر داد. بی شبهه ترکیب کی‌روش و بازیکنان جام جهانی دیده بهترین فرصت ممکن است تا این جام به فوتبال ایران بازگردد اما چگونگی رسیدن به آن نیز پیچیدگی های خاص به خود را دارد و لازم است بازیکنان تیم ملی با آگاهی کامل ازضعف وقوت های رقبای جدی خود درآینده وارد عرصه رقابت شوند و ازحساسیت های کاذب نیزعمیقا دوری کنند.

اگرعراق برای صعود ازگروه به پیروزی مقابل ایران نیازداشت، می‌شد چالش تقابل با این تیم را برای آبدیده شدن تیم ملی درراه رسیدن به قهرمانی جام ملت های2019 آسیا مفید تلقی کرد اما ازبد ماجرا عراق نیزصعودش قطعی شده و بازی بعد ازآن با تیم سوم گروه ها نیز نمی‌تواند محک هایی جدی برای تیم ملی باشد. درواقع تیم ملی بدون اینکه درکوران یک رقابت حساس و نفس گیرقراربگیرد تا مرحله یک چهارم یعنی یک مرحله بعد ازیک هشتم جلو خواهد رفت.

دراین شرایط تمام برنامه ریزی ها و ریزبینی هایی  که همواره ازکی‌روش دیده ایم باید دراین مراحل نمود پیدا کند وبازیکنان نیز با دوری ازحاشیه ها و التهاب کاذب مقابل رقبا قراربگیرند تا اتفاقی  که چهارسال قبل مقابل عراق رخ داد احتمالا مقابل دیگرتیم ها به خصوص عربستان که آمادگی اش عمیقا به چشم می‌آید تکرارنشود. تصویری که اکنون از جام ملت های آسیا پیش روی مان قرارگرفته با تصویری که به زودی درمراحل یک چهارم نهایی به بعد تجربه خواهیم کرد بسیار متفاوت خواهد بود. 

1

 

captcha
تازه ها
بیشتر