جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 92494 / تاریخ انتشار : 1397/10/22 12:59
|
آقای گل چین در اندیشه کسب کفش طلای جام ملت‌ها

لی وو بالاتر از پله، پاتو و هالک

بازیکنانی چون پله، پاتو و هالک در جدول رده‌بندی بهترین گلزن‌های لیگ چین پایین‌تر از لی وو قرار دارند. مهاجمی که بعد از پوشیدن کفش طلای لیگ چین، حالا به آقای گلی در آسیا می‌اندیشد.

حساب ویژه لیپی روی لی وو

امیر اسدی/ چین برخلاف انتظارها در جام ملت‌های آسیا درخشیده و دو پیروزی ارزشمند کسب کرده. اولی برابر قرقیزستان و با نتیجه 2 بر یک و دومی مقابل فیلیپین که 3 بر صفر به پایان رسید. در این دو بازی، 2 بازیکن برای چین گل زده‌اند. دابائو یو که گل او همراه با گل به‌خودی ماتیاش- دروازه‌بان قرقیزستان- پیروزی نخست چین را رقم زد و دیگری لی وو که برابر فیلیپین دبل کرد و باعث و بانی برد ارزشمند چین بود.

---

دابائو یو و لی وو با 2 گل زده مدعی تصاحب کفش طلای جام ملت‌های آسیا در سال 2019 هستند. دابائو یو در هر 2 بازی چین گل زده و لی وو هم 2 بار دروازه فیلیپین را باز کرده. دابائو یو که مهاجم نوک نیست و بیشتر در کناره‌ها توسط مارچلو لیپی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عضو باشگاه بیجینگ‌جوان در لیگ حرفه‌ای چین است. او در 53 بازی ملی 19 گل زده و حالا هم مدعی کسب عنوان بهترین گلزن جام ملت‌های آسیا است. دابائو در فصل 2018 لیگ چین، در 21 بازی 2 گل زد که این آمار با درخشش او در تیم ملی چین به هیچ وجه همخوانی ندارد.

ماجرای لی وو با دابائو یو متفاوت است. لی وو بهترین گلزن لیگ حرفه‌ای چین محسوب می‌شود و درخشش او در خط حمله تیم لیپی هم موضوع چندان جالبی نیست. لی وو عضو باشگاه شانگهای و آقای گل لیگ چین است. مهاجمی که در نوک خط حمله بازی می‌کند و با 27 سال سن بالاتر از انبوهی بازیکن تراز اول دنیا، کفش طلای لیگ حرفه‌ای را تصاحب کرده است.

---

لی وو این فصل 27 گل در ترکیب شانگهای به ثمر رساند و جایزه بهترین گلزن را به‌دست آورد. او بالاتر از بازیکنانی چون گراتزیانو پله، هالک، الکساندر پاتو و اودیون ایگالو این عنوان را کسب کرد. بعد از لی وو، اودیون ایگالو در رده دوم بهترین گلزن‌های لیگ چین قرار گرفت. مهاجم تنومند و اهل نیجریه باشگاه چانگ‌چون یاتان که 21 گل وارد دروازه حریفان کرد. ایگالو با سابقه بازی برای گرانادا در لالیگا و واتفورد در لیگ برتر، 21 بار هم در ترکیب نیجریه به میدان رفته و 9 گل به ثمر رسانده است.

گراتزیانو پله با سابقه بازی برای سامپدوریا، پارما، فاینورد و ساوتهمپتون، در لیگ حرفه‌ای چین عضو شاندونگ است و این فصل 16 گل در ترکیب این تیم به ثمر رساند. پله که 20 بازی ملی برای ایتالیا انجام داده و 9 گل زده، همین چند هفته قبل هم برای آتزوری به میدان رفت تا نشان دهد در 32 سالگی از تفکرات روبرتو مانچینی خارج نشده است.

---

الکساندر پاتو دیگر مهاجم مشهوری است که در لیگ چین و باشگاه تیانجین عضویت دارد. پاتو، استعداد بزرگ فوتبال برزیل- حدفاصل سال‌های 2006 تا 2009- بود که به عنوان ستاره‌ای جوان پیراهن میلان را پوشید و بعدها برای ویارئال و چلسی هم بازی کرد. پاتو که 29 ساله است، این فصل 15 گل برای تیانجین به ثمر رسانده و بهترین گلزن این باشگاه رده نهمی است. پاتو در 27 بازی ملی 10 گل برای برزیل زده اما از سال 2013 درهای تیم ملی به روی او بسته شده.

---

هالک، هم‌تیمی لی وو در شانگهای است که مهاجم تیم ملی چین بخش اعظمی از گل‌های زده خود را با پاس‌های طلایی این برزیلی وارد دروازه حریفان کرده. هالک که سابقه بازی برای پورتو و زنیت سن‌پترزبورگ را در کارنامه دارد، در 48 بازی ملی 11 گل زده و البته چند ماهی است که به اردوی تیم ملی برزیل دعوت نشده. هالک این فصل 13 گل برای شانگهای زده و از این حیث دومین گلزن برتر این باشگاه است.  

---

به این مهاجمان نامدار، باکامبو، تاردلی، کاردچ و پائولینیو را هم باید اضافه کنیم. بازیکنانی که در لیگ حرفه‌ای چین تورهای بسیاری را لرزانده‌‌اند اما در جدول رده‌بندی بهترین گلزن‌ها پایین‌تر از لی وو قرار دارند. مهاجمی که بعد از پوشیدن کفش طلای لیگ حرفه‌ای چین، حالا به آقای گلی در جام ملت‌های آسیا فکر می‌کند.

 

2

captcha
تازه ها
بیشتر