جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 92484 / تاریخ انتشار : 1397/10/21 18:22
|
دکتر کرگ دانکن در کادر فنی تیم ملی چه نقشی دارد؟

یک استرالیایی در آرزوی قهرمانی ایران

یک استرالیایی در آرزوی قهرمانی ایران

29 نوامبر 1997 وقتی پیتر هور به درون چمن ورزشگاه «ملبورن کریکت گراند» دوید و تور دروازه ایران را پاره کرد، دکتر کرگ دانکن در اتاق نشیمن خانه‌اش شاهد از دست رفتن فرصت صعود استرالیا به جام جهانی بود.

با گذشت دو دهه دانکن هنوز به استرالیایی بودنش افتاخر می‌کند، ولی تمام دانش و اراده‌اش را در خدمت ایران قرار داده که در آن شب توانست از آن اتفاق عجیب مسیری به سوی موفقیت پیدا کند.

ایران یکی از بخت‌های اصلی قهرمانی جام ملت‌های آسیا است و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. آنها در میان تیم‌های آسیایی بهترین رنکینگ فیفا را دارند و یکی از قدرت‌های سنتی فوتبال قاره به شمار می‌روند. تیم ملی در جام جهانی فاصله کمی تا صعود از گروهی سخت شامل اسپانیا، پرتغال و مراکش داشت.

هدایت این تیم بر عهده کارلوس کی‌روش است و مستعدترین نسل بازیکنانش را بعد از نسل طلایی که توانست به جام جهانی 1998 برسد در اختیار دارد. با این حال آنها 43 سال است که نتوانسته‌اند قهرمان جام ملت‌ها شوند.

به خاطر همین است که دانکن، یکی از دانشمندان ورزشی طراز اول استرالیا به آنها اضافه شده. او عضو مهمی از کادر پشت صحنه پوسته‌کوگلو در تیم ملی استرالیا بود و از ماه اکتبر به درخواست کی‌روش و دستیارش، میک مک‌درموت به کادر فنی ایران پیوست تا کمک کند پتانسیل فوق‌العاده این تیم شکوفا شود.

مسئولیت دانکن بالا بردن کارآیی بازیکنان است و با در نظر گرفتن مواردی مثل آمادگی بدنی، علم ورزش و بازیابی کمک می‌کند بازیکنان ایران بالاترین کیفیت‌شان را در جریان تورنمنت به نمایش بگذارند.

برای کسانی که دانکن را می‌شناسند، عجیب نیست که او به عنوان یک استرالیایی حاضر شده برای فوتبال ایران کار کند. او در این باره گفت: «بازی ایران – استرالیا مربوط به گذشته است. یادم می‌آید که در آن زمان بابت صعود نکردن به جام جهانی خیلی غمگین شدم. فردی که تور را پاره کرد به خاطر دارم. ولی وقتی این پیشنهاد به من رسید یک لحظه هم به آن شب فکر نکردم. آن اتفاق ارتباطی به پروژه‌ای که در آن حضور دارم ندارد.»

---

خیلی از هواداران استرالیا دوست دارند که دو تیم دوباره با هم روبرو شوند. استرالیا از سال 2005 به کنفدراسیون فوتبال آسیا اضافه شده، ولی در میان شگفتی نه در جام ملت‌ها نه در مقدماتی جام جهانی فرصت بازی با ایران را پیدا نکرده. آن بازی عجیب همچنان آخرین مصاف دو تیم محسوب می‌شود.

اگر استرالیا در گروه B دوم و ایران در گروه D سرگروه شود، دو تیم تنها در صورت رسیدن به فینال با هم روبرو خواهند شد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، ایران بخت اصلی پیروزی خواهد بود. تیم ملی این روزها در آمادگی فوق‌العاده‌ای است و تورنمنت را با برد 5 بر صفر مقابل یمن شروع کرد. بازی بعدی آنها مقابل ویتنام است که در ماه‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند و می‌تواند یکی از بازی‌های دیدنی تورنمنت باشد.

وقتی از دانکن درباره کی‌روش سوال شد، به تمجید از دستیار سابق فرگوسن پرداخت و گفت: «توجه او به جزئیات، سختکوشی، دید بالا و هوشی که دارد منحصر به فرد است. تجربه کار با او فوق‌العاده است.»

---

دانکن به طور طبیعی استرالیا را هم زیر نظر دارد، ولی اولویت او مشخص است: «بازیکنانی در این تیم وجود دارند که از مدت‌ها قبل می‌شناسم و برای‌شان بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. استرالیا وطن من است، ولی من روی کارم تمرکز دارم. شما نمی‌توانید آنچه بین من و این بازیکنان در مقدماتی جام جهانی گذشته را نادیده بگیرید، ولی فوتبال یک بازی جهانی است و همیشه چالش‌های جدیدی پیش روی شماست.»

منبع: سیدنی مورنینگ هرالد

12

captcha
تازه ها
بیشتر