تیم ملی ایران / شناسه خبر: 92351 / تاریخ انتشار : 1397/10/19 09:37
|

سه اتفاق بزرگ پشت برد درخشان تیم ملی / آن پنج گل، این چهار نفر

تیم ملی پنج گل به یمن زد که چهار ستاره تیم ما در تمام این گل‌ها نقش آفرینی کردند.چهار بازیکنی که اتفاقات مهمی را در گام اول رقم زدند.

سه اتفاق بزرگ پشت برد درخشان تیم ملی

محمد قراگزلو / تیم ملی گام اول را محکم و با صلابت برداشت. اینکه یمن مثل فلسطین یا اردن و تیم‌هایی از این دست در زمین خودش عقب بنشیند و با بازی بسته کار را برای گلزنی تیم‌مان سخت کند قابل پیش‌بینی بود اما تیمی که فقط دو ماه است صاحب سرمربی شده و به اردو رفته است به دست خودش کارمان را راحت کرد. از این سو فرم تیم ملی هم آنقدر خوب بود که به این مجموعه از هم گسیخته و ناآماده رحم نکند و فعلا بهترین و قاطعانه‌ترین برد تورنمنت را رقم بزند. هر چند بازی اول مقابل تیمی که برای این تورنمنت کوچک به نظر می‌رسید، نمی‌تواند ملاک خوبی برای سنجش توان تیم ملی و سطح فنی‌اش در این رقابت‌ها باشد اما اتفاقات امیدوارکننده‌ای در ترکیب تیم ملی افتاد که می‌تواند در ادامه مسابقات جاده را برای رسیدن به هدف نهایی هموارتر کند. تیم  ملی پنج گل به یمن زد که چهار ستاره تیم ملی در تمام این گل‌ها نقش آفرینی کردند.چهار بازیکنی که اتفاقات مهمی را در گام اول رقم زدند.

بازگشت اشکان؛ اتفاق مهم برای خط میانی

 


حضور اشکان دژاگه در ترکیب اصلی همانقدر که معمول و نرمال به نظر می‌رسید تا حدودی غیر قابل پیش‌بینی هم بود چرا که دژاگه در جام جهانی به نیمکت چسبید و بعد از انتقال به تراکتورسازی هم شرایط فوق‌العاده‌ای پیدا نکرد. اشکان در بازی‌های دوستانه قبل از جام ملت‌ها کم و بیش بازی کرد و شاید اگر بیرون هم می‌نشست کسی چندان تعجب نمی‌کرد. با این حال دژاگه به ترکیب اصلی برگشت و بازوبند کاپیتانی را هم بست تا با یک گل شرایط روانی بهتری پیدا کند.
دژاگه در حالی به قدوس، نوراللهی و دوست صمیمی‌اش مسعود شجاعی ترجیح داده شد که به نظر می‌رسید کی‌روش از او خواسته تا ریتم را در خط میانی تیم ملی ایجاد کند. البته اشکان هنوز به فرمی نرسیده که بتواند تمام خواسته‌های کی‌روش را اجرایی کند و به بهترین شکل به سرانجام برساند اما برای نخستین بازی تورنمنت خوب بود و حداقل اینکه یمن بی‌دست و پا را اسیر خود کرد.
حالا بازگشت اشکان دژاگه به شرایط فنی مناسب می‌تواند گزینه‌های خط میانی کی‌روش را بیشتر کند و البته انعطاف بیشتری در روند رو به جلوی تیم ملی ایجاد کند. شاید در بین هافبک‌های میانی تیم ایران اشکان بیشتر از هر بازیکن دیگری قدرت رهبری خط هافبک و بازیسازی را داشته باشد و چنانچه او در فرم ایده‌آلش باشد کی‌روش می‌تواند از این ویژگی به بهترین شکل ممکن استفاده کند. تصور کنید اشکان شبیه آن بازیکن انرژیک و توانمند 2012 شود. دیگر چطور می‌شود بازی‌اش نداد؟
 
کولاک ترابی؛ چطور می‌شود بیرونش گذاشت؟

 


شاید بیشتر از هر بازیکن دیگر، از تماشای بازی مهدی ترابی به وجد آمده باشیم. بازیکنی که ثابت بازی کردنش قابل پیش‌بینی نبود اما در ترکیب اصلی به میدان رفت و نود دقیقه فوق‌العاده را پشت سر گذاشت. در تمام پیش‌بینی‌های قبل از مسابقه با یمن کسی تصور نمی‌کرد این بازیکن سریع و تکنیکی در ترکیب اصلی بازی کند و قدوس کمی جلوتر از او به ترکیب یازده نفره به نظر می‌رسید اما شماره 16 در پست بال راست نمایشی ارائه داد که حالا بیرون گذاشتنش در مسابقات آینده سخت به نظر می‌رسد.
ترابی که بعد از مصدومیت جهانبخش در پست وینگر راست به میدان رفته بود مقابل یمن نمایشی هیجان انگیز و فوق‌العاده داشت و از همان دقیقه نخست نشان داد چقدر برای ارائه توانایی‌هایش انگیزه دارد.
او در کنار طارمی و آزمون خط آتش تیم ملی را تبدیل به نقطه قوت تیم ایران کرد و در بازی‌های ترکیبی و کارهای انفرادی فوق‌العاده بود. ترابی همچنین در این بازی می‌توانست نامش را جزو گلزنان مسابقه ثبت کند اما بدشانس بود و دو بار ضرباتش به تیر دروازه حریف برخورد کرد.
شوت دقایق پایانی او که می‌توانست گل ششم تیم ملی را به همراه داشته باشد به شکلی فنی و زیبا نواخته شد و چنانچه گل می‌شد می‌توانست یکی از بهترین گل‌های جام ملت‌ها باشد. ترابی در گل چهارم که آزمون به ثمر رساند هم نقش موثری داشت و به نوعی پاس گل داد.
با این حال سوال بزرگ اینجاست که آیا با بازگشت علیرضا جهانبخش به شرایط مسابقه که شاید از همین دیدار با ویتنام رخ دهد جایی برای ترابی در ترکیب اصلی خواهد ماند و اصلا اینکه کی‌روش چطور می‌تواند با این نمایش ویژه او را روی نیمکت بنشاند و بر توانایی‌هایش چشم بپوشاند؟
 
زوج ایده‌آل در تیم تک‌مهاجم؛ لذت آزمون- طارمی

 


نمایش دو مهاجم تیم ملی مقابل یمن بیشتر از هر چیز امیدوار کننده بود و به هیجان بازی با یمن افزود. اساسا تیم ایران با تک مهاجم بازی می‌کند و مدت‌هاست سردار آزمون گزینه شماره یک کارلوس در این منطقه به حساب می‌آید. در چنین شرایطی مهاجم آماده‌ای مثل مهدی طارمی باید نقش وینگر را ایفا کند. نقشی که از مقدماتی جام ملت‌ها در آن فرو رفت و البته با وجود این تغییر پست گل‌های مهمی برای تیم ملی زد و در آن پست نیز درخشید.
طارمی که در دو دیدار تدارکاتی قبل از جام ملت‌ها مقابل فلسطین و قطر گل زده بود، دو گل نخست تیم ملی مقابل یمن را به ثمر رساند تا طی سه بازی ملی اخیر 4 گل به ثمر رسانده باشد و آمادگی‌اش را به رخ بکشد. طارمی مقابل یمن آنقدر آماده و سرحال بود که هر کار خواست با خط دفاع حریف انجام داد و غیر از دو گلی که به ثمر رساند نمایشی فوق‌العاده هیجان‌انگیز ارائه داد تا جایی که بیراه نیست بگوییم بهترین بازیکن تیم ایران در بازی نخست بود.
مساله مهم اما تشکیل زوج فوق‌العاده منسجم، هماهنگ و متحدی در خط حمله است که می‌تواند امیدواری‌ها را نسبت به دستاوردهای خط حمله تیم ایران در این تورنمنت بیشتر کند. همه می‌دانیم که تیم ملی با مهاجم نوک بازی می‌کند و عملا امکان تشکیل یک زوج در خط حمله وجود ندارد اما حالا زوج آزمون- طارمی تبدیل به جذاب‌ترین زوج خط حمله تیم ملی طی سال‌های اخیر شده است.
این دو مهاجم که درک بسیار خوبی از حرکات یکدیگر داشتند به کرات، کارهای ترکیبی هماهنگ و فوق‌العاده‌ای انجام دادند و از آنجا که فرم بدنی و ذهنی خوبی داشتند جزو بهترین‌های میدان بودند تا جایی که غیر از سه گلی که به ثمر رساندند موقعیت‌های مسلم دیگری را با همکاری دو نفره خلق کردند و از حالا می‌شود گفت با صعود ایران تا مراحل نهایی یکی از آنها کاندیدای آقای گلی تورنمنت خواهد بود.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر