فوتبال ایران / شناسه خبر: 92308 / تاریخ انتشار : 1397/10/18 16:09
|
صحنه آزاردهنده سکوهای خالی در ورزشگاه‌های زیبا

حال و روز اماراتی‌ها در جام ملت‌ها / در کشور خود غریب

آمار ضعیف حضور تماشاگر در مسابقات این دوره در حالی است که حتی در دوره قبل مسابقات که در امارات برگزار می شد، میانگین تماشاگران در پایان مسابقات چیزی حدود دو برابر تعداد این دوره بود.

باز هم صندلی‌های خالی. ورزشگاه‌های لوکس و زیبای امارات که هزینه‌های زیادی برای آن‌ها شده، هر روز شاهد سکوهای خالی از تماشاگری است که بیش از هر چیز دیگری در این دوره از مسابقات توی ذوق می‌زنند.

تا پایان سومین روز از رقابت‌های جام‌ ملت‌های آسیا، 7 مسابقه برگزار شده و 17 بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرده است. با این حال اما جز بازی افتتاحیه که حدود 33 هزار نفر به ورزشگاه رفتند و باز هم صندلی‌های خالی به چشم می‌خورد، در شش مسابقه دیگر هیچ وقت تعداد حاضرین پنج رقمی نشد. حتی در دو بازی نزدیک بود که تعداد آنها به زیر 1000 نفر هم کشیده شود.

در بازی ایران و یمن 5301 نفر به ورزشگاه محمد بن زاید رفتند تا مسابقه را از نزدیک مشاهده کنند. این مسابقه بعد از بازی افتتاحیه و جدال سوریه و فلسطین که 8471 نفر را به ورزشگاه کشاند سومین بازی از نظر تعداد تماشاگران بود.

تا به اینجا و در هفت بازی انجام شده تعداد حاضرین در ورزشگاه کمتر از 60 هزار نفر بوده و میانگین تماشاگران به 8568 نفر می رسد که آن هم به یمن بازی افتتاحیه است وگرنه قطعا این تعداد به زیر 34 هزار نفر کشیده می شد. با این وجود باز هم این تعداد تماشاگر با این میانگین در تاریخ جام ملت‌های آسیا بی‌سابقه بوده است. در اولین دوره که سال 1956 در هنگ کنگ برگزار شد، میانگین حاضرین 22 هزار نفر بود.

این آمار ضعیف حضور تماشاگر در مسابقات این دوره در حالی است که حتی در دوره قبل مسابقات که در امارات برگزار می شد، میانگین تماشاگران در پایان مسابقات چیزی حدود دو برابر تعداد این دوره بود. رقابت‌هایی که در سال 1996 یعنی 23 سال قبل برگزار شد و میانگین تماشاگران در پایان مسابقات 17 هزار نفر بود. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که قطعا با حساس‌تر شدن مسابقات به احتمال فراوان بومی‌های کشور میزبان هم شوق بیشتری برای ورود به ورزشگاه خواهند داشت.

حال نگاهی به 5 دوره قبل می اندازیم که تعداد حاضرین به صورت دقیق ذکر شده است. در جام ملت‌های آسیای 2000 لبنان، میانگین 10 هزار نفر به ثبت رسید. 4 سال بعد در چین این تعداد به 29 هزار نفر رسید. در سال 2007 که بازی ها در 4 کشور برگزار می شد میانگین حدود 22 هزار نفر بود. قطر هم آمار 12 هزار نفر را در سال 2011 بر جای گذاشت و 4 سال قبل استرالیا میانگینش حدود 22 هزار نفر بود.

حضور کم تماشاگران در ورزشگاه‌ها، نه تنها می‌تواند امتیاز امارات را در میزبانی رقابت‌ها کم کند، بلکه باعث می‌شود تیم ملی امارات هم در مسابقه‌های خود از امتیاز میزبانی بی‌بهره باشد. به همین دلیل است که فدراسیون فوتبال امارات با طرح رایگان کردن 5 هزار بلیط بازی امارات برابر هند قصد دارد تا با حضور پرتعداد تماشاگران بتوانند از شرایط میزبانی‌شان در این مسابقات نهایت استفاده را ببرند. به خصوص حالا که هند با نمایش خوب خود در اولین بازی و برد پرگل خود، می‌تواند هندی‌های امارات را که کم هم نیستند به ورزشگاه بکشاند.

آن‌ها البته از هم اکنون بازی آخر تیم‌شان برابر تایلند را که در ورزشگاه بن زاید ورزشگاه اصلی مسابقات برگزار می‌شود برای تماشاگران اماراتی رایگان اعلام کرده‌اند. با همه این هزینه‌ها اما امارات هنوز نتوانسته لذت فوتبال و هواداران را بخرد.

 

 

500 - 2

 

captcha
تازه ها
بیشتر