جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 92285 / تاریخ انتشار : 1397/10/17 18:55
|
قدرت‌نمایی در گام نخست

ایران 5- یمن صفر/ این بود مدعی قهرمانی

تیم ملی در گام نخست جام ملت‌ها شروعی طوفانی داشت و با نمایشی درخشان یمن را گلباران کرد .تیم ما 5 گل زد و ضمن بهترین شروع تا اینجای تورنمنت نشان داد مدعی جدی قهرمانی است.

گزارش زنده ایران – یمن

تیم ملی ایران ساعت 19:30 اولین بازی‌اش در جام ملت‌های آسیا را مقابل یمن برگزار می‌کند. تیم کی‌روش به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی به امارات رفته و هواداران انتظار دارند حسرت 43 ساله قهرمانی به پایان برسد، با این حال نباید یمن را دست کم گرفت، بخصوص اینکه تیم‌های کوچک در شروع این مسابقات بزرگان را به دردسر انداخته‌اند.

کی‌روش در مصاحبه قبل از بازی هم تاکید کرد که تیم ملی باید بازی به بازی پیش برود و تمام تمرکز بازیکنان باید روی یمن باشد.

سرمربی تیم ملی این ترکیب را برای بازی انتخاب کرده است:

علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، احسان حاجی صفی، سید مجید حسینی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی طارمی، اشکان دژاگه، مهدی ترابی، سردار آزمون و وحید امیری.

این ترکیب نسبت به آنچه رسانه‌ها حدس زده بودند دو تفاوت دارد. دژاگه به جای سامان قدوس در خط میانی بازی می‌کند و مهدی ترابی در خط حمله به کریم انصاری‌فرد ترجیح داده شده.

ترکیب یمن برای این بازی هم به شرح زیر است: سعود السوادی، محمد فواد، محمد با روویس،  علاادین مهدی، مودیر ابوراوی، احمد الهیفی، احمد السروری، وحید محمد، عماد منصور، عبدالوصی البتاری و علا الصاصی بازی می‌کند.

---

 

تماشاگران ایرانی استقبال نسبتا خوبی از این بازی دارند و در ورزشگاه ابوظبی حاضرند و رسانه‌های مربوط به مسابقات تعدادی از این عکس‌ها را منتشر کرده‌اند. در روزهای گذشته جو ورزشگاه‌ها به نفع تیم‌های عربی بوده، چرا که این کشورها در امارات شهروندان زیادی دارند، ولی انتظار می‌رود امشب تماشاگران ایرانی جو ورزشگاه را در اختیار بگیرند.

---
 
غافلگیری استرالیا مقابل اردن باعث شده تمام مدعیان قهرمانی با احتیاط بیشتری بازی کنند. پیش از بازی تیم ملی چین و کره جنوبی موفق شدند حریفان‌شان را شکست دهند و امیدواریم تیم ملی هم اولین بازی را با برد پشت سر بگذارد. کره جنوبی مقابل فیلیپن با دفاع فشرده‍ای روبرو شد، ولی توانست با یک گل این تیم را شکست دهد.  چین هم دو بر یک قرقیزستان را برد.
 
گزارش بازی:
تیم ملی تهاجمی شروع کرد.فقط یک دقیقه از بازی گذشته بود که دو حرکت خوب از ترابی و امیری دیدیم.این شروعی تهاجمی و امیدوار کننده بود.
دومین حرکت تهاجمی تیم ملی دقیقه 4 با پاس امیری و فرار سردار رقم خورد اما مدافعان یمن اشتباه نکردند  و این توپ هم برگشت.
دقیقه 7  فوتبال سریع یمنی ها در نیمه زمین ایران هم منجر به موقعیتی برای حریف سرخپوش شد.ضربه آخر را سروری زد که توپ به شکل خطرناکی از بالای دروازه بیرانوند عبور کرد.
دقیقه 10 موقعیت مهم تیم ملی رقم خورد.یک و دوی ترابی و طارمی با مانور شماره 9 ما همراه شد اما گلر یمن دروازه تیمش را نجات داد.چند ثانیه بعد ضدحمله سریع یمن با اشتباه سریالی مدافعان ما موقعیت خطرناکی برای حریف رقم زد اما ضربه آخر بازیکن یمن دقیق نبود.دقیقه 11 روند سریع تیم ایران و بازی تهاجمی سفیدها جواب داد و طارمی توپ را برای سردار کاشت.آزمون با شوتی دقیق دروازه یمن را نشانه گرفت و در ریباند طارمی که از پشت مدافعان پیش کشیده بود  با ضربه ای دقیق دروازه را باز کرد.
بعد از کنترل بازی توسط ایران که ریتم خوبی پیدا کرده بود دقیقه 19 یک موقعیت عالی دیگر رقم خورد.حرکت ترکیبی بازیکنان تیمی ملی که از ترابی شروع شد با  مانور و ضربه نهایی سردار می توانست گل دوم ایران را رقم بزند اما صاصی جلوی توپ خوابید و دروازه تیمش را نجات داد.
دقیقه 22 تیم ملی پشت محوطه جریمه صاحب ضربه ایستگاهی شد.بعد از این خطا درگیری های زیادی بین بازیکنان دو تیم به وجود آمد  و بازی برای یکی دو دقیقه قطع شد اما دژاگه کاپیتان تیم ما پشت توپ ایستاد و با ضربه ای حساب شده گل دوم را ثبت کرد.شوت زمینی دژاگه تیر عمودی دروازه یمن را لرزاند و در برخورد با بدن دروازه بان به تور چسبید.
هنوز از خوشحالی این گل فارغ نشده بودیم که تیم ملی گل سوم را هم زد.سانتر دقیق رضاییان با ضربه سر زیبای طارمی کاری کرد تا یمنی ها در زمین خودشان یخ بزند.24 دقیقه از بازی گذشته که تیم ایران سه گل زده بود .یک شروع استثنایی.
بعد از حدود ده دقیقه که بازی افت کرده بود شوت امید ابراهیمی موقعیت دیگری برای تیم ما رقم زد که باز هم دروازه بان یمن با واکنش مناسب دروازه تیمش را نجات داد.البته در این صحنه ابرایمی می توانست طارمی را صاحب موقعیت بهتری کند.
با شروع نیمه دوم تیم ملی در قلب دفاع تعویض کرد و منتظری جای حسینی را گرفت.ایران باز هم تیم ملی تهاجمی آغاز کرد و یک و دوی سردار و طارمی می توانست گل چهارم را قم بزند که اجازه ضربه آخر به آزمون داده نشد.یک دقیقه بعد حمله دیگری از تیم ما بعد از یک رفت و برگشت با ارسال زیبای رضاییان و ضربه سر  آزمون همراه شد اما باز هم گلر یمن دروازه تیمش را نجات داد و در ریباند هم مدافعان حریف ضربات مهاجمان ما را بلاک کردند.
دقیقه 52 سانتر احسان حاج صفی با ضربه سر جکشی سردار موقعیت مسلم دیگری روی دروازه یمن رقم زد اما گلر یمن که ستاره تیمش بود توپ را برگشت داد و در ریباند ضربه ترابی هم بلاک شد تا یمن از دریافت گل فرار کند.این فرار اما چند ثانیه بیشتر طول نکشید تا اینکه ارسال کرنر دژاگه  با یک رفت و برگشت و دخالت ترابی، طارمی و دروازه بان یمن با ضربه نهایی سردار همراه شد تا برای بار چهارم دروازه یمن سرخپوش باز شود.
دقیقه 60 قدوس جای امیری را در میانه میدان گرفت و دو دقیقه بعد پاس به جلوی حاج صفی اینقدر زیبا بود که همه به خیال گل پنجم از جا بلند شدیم اما طارمی هر چه کش آمد به توپ نرسید.
دقیقه 65 حرکت قدوس و پاس عرضی او در محوطه جریمه یمن با فرار طارمی همراه شد اما گلر یمن باز هم خروجی بموقع داشت و اجازه ضربه زدن به مهاجم ما را نداد.
دقیقه 70 فرار طارمی با پاس عمقی او به آزمون همراه شد اما سردار باز هم در مصاف با گلر یمن ناکام ماند.بعد از این موقعیت طارمی هم تعویض شد تا انصاری فرد سومین بازیکنی باشد که در این نیمه به زمین می آید.5 دقیقه بعد ضربه ایستگاهی سامان قدوس از گوشه محوطه جریمه یمن با دفع اشتباه مدافع یمن همراه شد  و در برگشت ترابی که در تیر دورتر جاگیری کرده بود با ضربه ای دقیق دروازه حریف را نشانه رفت که توپ به تیر افقی خورد و برگشت.
لحظاتی بعد دوباره در گوشه زمین یمن تیم ملی صاحب یک ضربه ایستگاهی دیگر شد.این بار دژاگه پشت توپ ایستاد و با ارسال زیبا  و ضربه سر و روبه عقب ابراهیمی  شوت والی  قدوس از پشت محوطه جریمه تبدیل به گل شد.در این صحنه توپ به شکل چکشی به زمین خورد و تور دروازه یمن را برای بار پنجم لرزاند.
در اولین دقیقه از وقت های تلف شده ایستگاهی حاح صفی دروازه یمن را تهدید کرد و البته سردار هم هرچه تلاش کرد تا توپ را لمس کند موفق نشد.
در دومین دقیقه وقت های تلف شده  شوت فنی زیبای ترابی بار دیگر تیر دروازه یمن را نشانه رفت و در برخورد توپ به بدن  گلر یمن خورد و گل نشد تا ترابی درحسرت گل بماند.
سرانجام بازی با 5 گل زده تیم ما تمام شد تا ایران شروعی فوق العاده در جام ملتها داشته باشد و به عنوان مدعی جدی قهرمانی در این تورنمنت جلوه کند.
 
captcha
تازه ها
بیشتر