جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 92276 / تاریخ انتشار : 1397/10/17 16:51
|

چهار پوکر جام ملت‌ها / دایی و آقا بهتاش

جالب اینکه در هر دو دوره‌ای که یک بازیکن از کشورمان در یک بازی ۴ گل به ثمر رساند، تیم ملی ایران به مقام سوم این مسابقات رسیده است.

دو ایرانی و چهار پوکر جام ملت‌ها

در تاریخ برگزاری جام ملتهای آسیا تنها ۴ بار اتفاق افتاده که یک بازیکن بتواند در یک بازی ۴ بار گل بزند که  دو نفرشان ایرانی هستند.اصطلاحا پوکر کند، در سال ۱۹۸۰ و بازی ایران - بنگلادش بود. در آن بازی که در نهایت با نتیجه ۷ بر صفر به سود تیم ملی تمام شد، بهتاش فریبا موفق شد ۴ گل از ۷ گل تیم ملی ایران را وارد دروازه حریف کند تا نامش در تاریخ جام ملتها به‌عنوان نخستین بازیکنی که در یک مسابقه ۴ بار گل زده، ثبت شود. فاصله بین اولین و چهارمین گل مهاجم سابق تیم ملی در آن بازی ۷۱ دقیقه بود.

دومین بازیکنی هم که توانست در جام ملتهای آسیا این اتفاق را تکرار کند، علی دایی بهترین گلزن ملی جهان است. کاپیتان سابق تیم ملی در بازی‌های ۱۹۹۶ امارات و در دیداری حماسی که ملی پوشان ایران توانستند کره جنوبی را با نتیجه ۶ بر ۲ شکست دهند، زننده ۴ گل از ۶ گل ایران بود.فاصله اولین تا چهارمین گل دایی تنها ۳۳ دقیقه بود تا به این ترتیب رکورد کوتاه ترین زمان چهار گله شدن در یک بازی (پوکر کردن) هم به دایی تعلق بگیرد.

جالب اینکه در هر دو دوره‌ای که یک بازیکن از کشورمان در یک بازی ۴ گل به ثمر رساند، تیم ملی ایران به مقام سوم این مسابقات رسیده است.

در سال ۲۰۱۱ «اسماعیل عبداللطیف» مهاجم تیم ملی بحرین در دیداری که این تیم توانست با نتیجه ۵ بر ۲ هندوستان را شکست دهد، زننده ۴ گل از ۵ گل تیمش بود تا نامش بعنوان سومین بازیکن تاریخ جام ملتها که توانسته در یک بازی ۴ بار گلزنی کند به ثبت برسد.

در سال ۲۰۱۵ هم، برای چهارمین بار در تاریخ این رقابتها یک بازیکن توانست ۴ بار در یک بازی گل بزند. «حمزه الدردور» مهاجم اردن توانست در دیداری که تیمش با نتیجه ۵ بر یک فلسطین را شکست داد، ۴ بار گل بزند.

3-300

 

captcha
تازه ها
بیشتر