فوتبال ایران / شناسه خبر: 92244 / تاریخ انتشار : 1397/10/17 16:29
|
دلیلی برای فینالیست نشدن تیم ملی وجود ندارد

برانکو: درباره طارمی دیگر فکر نمی‌کنیم

برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس درخصوص شرایط و وضعیت تیمش اینطور حرف می زند:« ما از پنجشنبه تمرینات خودمان را آغاز کردیم. تمرینات ما به زمین نفت تهران منتقل شده است. لیست بازیکنانی که برای نیم فصل دوم می خواهیم را به خبرنگاران می دهیم. البته دو بازیکن به نام‌های ماهینی و انصاری مصدوم هستند، ماهینی تا عید آماده می‌شود و انصاری هم طبیعتا تا چهار ماه آینده انتظار داریم که برسد. برنامه بازی‌ها هنوز رسما اعلام نشده است اما اطلاعاتی که ما داریم نشان می‌دهد بسیار فشرده خواهد بود، هر سه چهار روز یکبار باید بازی کنیم چه در لیگ، چه حذفی، چه آسیایی. »

او اشاره ای به اهداف تیمش دارد:« همانطور که گفتم همیشه هدف ما جنگیدن برای قهرمانی خواهد بود و هیچ فراری هم از این مسئولیت خود نمی‌کنیم چرا که این دِینی است که مقابل هواداران داریم و بزرگی پرسپولیس هم این وظیفه را بر گردن ما می‌گذارد. به هیچ عنوان دنبال بهانه هم نیستیم، البته که کار سختی هم پیش رویمان است. سه تیم در یک خط هستند، تراکتورسازی و سپاهان هم جزو مدعیان محسوب می‌شوند پنج تیم برای قهرمانی می‌جنگیم. »

بدون ملی پوشان مقابل سپیدرود

برانکو در فکر اولین بازی تیمش است:« اولین بازی بعد از تعطیلات ما با سپیدرود رشت است که ۱۱ بهمن در جام حذفی با این تیم بازی خواهیم کرد و البته احتمالا ملی‌پوشان همراهمان نیستند اما امکان اینکه بازی عقب‌افتاده را انجام دهیم نبود.»

وضعیت جوی قطر بهتر از آنتالیا بود

او توضیحاتی درباره بازیکنان جدا شده و ادامه تمرینات تیمش دارد:« احسان علوان‌زاده به ماشین‌سازی رفت و احمد بهاروندی و شاهین عباسیان و همچنین منشا از پرسپولیس جدا شدند و از طرفی، محمد نادری به صورت قرضی به ما پیوسته و در مراحل پایانی توافق با بودیمیر هستیم، جا دارد که از مسئولان ورزشگاه نفت تهرانسر تشکر کنیم چرا که پیدا کردن زمین تمرین سخت است و زمین ورزشگاه شهید کاظمی در حال بازسازی است، ما به قطر می‌رویم و ۱۲ روز آنجا خواهیم بود، البته بین رفتن به قطر و آنتالیا تردید داشتیم، اما تجربه سه ساله من می‌گوید که در آنتالیا چند روز به حدی باران می‌بارد که حتی نمی‌توان از هتل خارج شد و برای همین قطر را انتخاب کردیم چون شرایط خوبی دارد و امکانات برای تمرین فراهم است. از نظر قیمتی هم قطر با آنتالیا برابر بود و برای همین قطر را انتخاب کردیم. »

انتخاب بودیمیر به خاطر کراوت بودنش نیست

سرمربی پرسپولیس در باره جذب مهاجم برای تیمش هم حرفهای دارد:« شریفی و بوکاچ دو بازیکن متفاوت هستند، از طرفی دیگر، بحث قوچان‌نژاد هم مطرح بود، طبیعتا وقتی شما به دنبال بازیکنی در یک پست می‌گردید‌ چندین پیشنهاد مطرح می‌شود. پوکاچ مهاجمی است که متأسفانه دو سال است بازی نمی‌کند و رباط صلیبی‌اش مصدوم بوده است و یک سری مشکلات هم در کشورش داشت، اما به طور قطع، گران‌ترین بازیکن بود.  پرسپولیس باشگاهی است که سقف بودجه مشخصی دارد و من به این موضوع احترام می‌گذارم و اصلا دلم نمی‌خواهد که این سقف شکسته شود و اعداد و ارقام جابجا شود. انتخاب ما از بین بودیمیر و قوچان‌نژاد بود که با توجه به بررسی‌ها بودیمیر بیشتر احتیاج بود چون او مهاجمی است که در محوطه جریمه خوب صاحب توپ می‌شود و مهاجم گلزنی است و ۱۹۳ هم قد دارد، انتظار دارم که خیلی خوب خودش را تطبیق دهد،‌ به  خاطر همین دلایلی که گفتم، کفه ترازو به سمت بودیمیر رفت تا قوچان‌نژاد،‌نه به خاطر اینکه کروات بود، بلکه به  خاطر شرایطی که ما داشتیم.  خیلی طرفدار این نیستم که بازیکن خارجی بیاوریم اما همه این مسائل به بودجه باشگاه مربوط می‌شود، ما کلا سه بازیکن خارجی داریم، بودیمیر، رادوشوویچ و بشار رسن که آینده درخشانی دارد. رادوشوویچ را هم هدفمند جذب کردیم که جایگزین بیرانوند شود که تا الان هم خیلی خوب خودش نشان داده است. مهدی شریفی یک مهاجم صرف نیست بلکه به عنوان بال کنار و هافبک نفوذی بازی می‌کند و شرایط بازی او شبیه به مهدی ترابی است.»

منشا در 26 بازی دو گل زده است

برانکو اشاره ای به جدایی منشا دارد:« این تصمیم من بوده چون من مربی هستم و من تصمیم می‌گیرم. شک ندارم که منشا نه تنها به تیم بلکه به باشگاه خدمت کرد و از او تشکر می‌کنم، اما پرسپولیس باشگاهی است که مدام به دنبال بهتر شدن است و شاید روش بازی پرسپولیس جوابگوی منشا نبود، اما اینکه فلسفه و دیدگاه پرسپولیس درست است، نتایج آن را نشان می‌دهد و ما فلسفه خودمان را به خاطر یک بازیکن یا حتی یک شکست عوض نمی‌کنیم و محکمتر کار می‌کنیم. من از منشا انتظارات بیشتری داشتم، اما او در ۲۶ بازی دو گل به فولاد و تیم قطری زد، اما باشگاه پرسپولیس مسیر خودش را دارد و منشا هم مسیر خودش را، هر چند که به هر حال همیشه موافقان و مخالفان وجود دارند این بازیکن در لیست ترانسفر ما قرار گرفته و تصمیم خودش است که کجا برود و از سوی دیگر، باشگاه هم خودش می‌داند که چقدر از انتقال او پول بگیرد. او در مدتی که حضور داشت، ما هم به پیشرفت او کمک کردیم و همه بازیکنان مانند فرزند من هستند، حالا خودش می‌داند که کجا برود.»

واکنش کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال ایران را مقایسه کنید

او همچنان نسبت به محرومیتش اعتراض دارد: «واقعا نمی‌دانم چرا جریمه شدم، حتی نمی‌دانم کمال کامیابی‌نیا چرا جریمه شد؟ اگر یادتان باشد، بعد از بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا از قضاوت داور چینی عصبانی و ناراحت بودم و این موضوع را به رئیس اجرایی مسابقات گفتم، که او روی نتیجه بازی به صورت مستقیم تأثیرگذار بود و برای قضاوت در فینال استحقاق نداشت، اما با وجود اینکه عصبانی بودم و تند حرف زدم، هیچ اخطار یا انتقادی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای من نیامد و نمی‌دانم چرا در لیگ ایران این اتفاق‌ها رخ می‌دهد؟ آیا من فحاشی کردم؟ من فقط عصبانی بودم و حرف زدم، اما شما واکنش کنفدراسیون فوتبال آسیا را با لیگ خودمان مقایسه کنید. در این بین چرا کمال محروم شد؟ آیا بازیکن سپاهان محروم شد؟ در این باره باید بیشتر توضیح بدهم؟

حقیقی 4 سال کجا بوده است

شایعات در باره حقیقی باعث شد برانکو به این موضوع واکنش نشان دهد:«حقیقی در جام جهانی ۲۰۱۴ دروازه‌بان فیکس تیم ملی بود، اما نمی‌دانم در این مدت گذشته کجا بود که حضور نداشت، قطعا او دروازه‌بان باکیفیتی است اما به نظرم سه چهار سالی است که بازی نکرده است، این را باید بگویم که لیست ما از لحاظ دروازه‌بان با حضور بیرانوند، راشودوویچ و درویش‌وند تکمیل است و اگر بخواهیم دروازه‌بانی بگیریم سعی می‌کنیم از جوان‌ترها باشد. »

چهار داور به خاطر عملکرد ضعیف در بازی پرسپولیس محروم شدند

برانکو در مورد اینکه حدود ۷۰ درصد از کارت زردهایی که بازیکنان پرسپولیس می‌گیرند به خاطر اعتراض به داوری است،‌ آیا برنامه‌ای برای کنترل این موضوع دارید یا خیر،‌  اینطور توضیح می دهد:« این صحبت تئوری است و حتما منظور شما این نیست که من بگویم به داور حمله نکنند و اعتراض نکنند، بازیکنان به طورکلی محترم و صادق هستند و خودشان هم می‌توانند قضاوت کنند، در طی بازی، بازیکن تحت فشار و عصبی می‌شود، حالا یکی آرام‌تر و یکی هم طوفانی‌تر، اما خودتان واکنش هواداران را هم ببینید، آنها که برای اعتراض به یک داور توافقی نکرده‌اند، باید یک چیزی را بدانیم که بازیکنان حرفه‌ای هستند و به خاطر بازی پول می‌گیرند، به هر حال باید هم برای هر اتفاقی در زمین واکنش نشان دهند. نمی‌توانند ببینند به عنوان مثال یک نفر با سرنوشت آنها بازی می‌کند، حتی با یک پرتاب.  از لحظه‌ای که به پرسپولیس آمدم چهار داور به خاطر عملکرد ضعیفی که در دیدارهای پرسپولیس داشتند محروم شدند، همان اشتباهات کم مانده بود که من برانکو را تا مرز اخراج ببرد، با این شرایط طبیعی است که بازیکنان حساس باشند. ما اشتباه داوری به خصوص کمک‌داوران را درک می‌کنیم، اما باور کنید ما و بازیکنان هم خیلی خوب حس می‌کنیم که داوری که اشتباه می‌کند عمدی است یا سهوی و این موضوع را به خوبی تشخیص می‌دهیم. »

 دلیلی نمی‌بینم که عراق بتواند ایران را ببرد

سرمربی سابق تیم ملی کشورمان  درباره تقابل تیم ملی ایران و عراق و اینکه سرمربی این تیم دوست صمیمی اوست، می گوید:« بله سرمربی عراق دوست من است و بیش از بیست سال است که با هم رفیق هستیم و وقتی از ایتالیا به اسلوونی برگشت، همواره موفق بود. او منطقه را می‌شناسد چرا که چهار سال قبل هم سرمربی امارات بود، اما عراق به صورت سنتی تیم خوبی است و من به جز بشار رسن شناخت آنچنانی از تیم عراق ندارم، اما به هر حال همه تیم‌ها باید مقابل هم بازی کنند و واضح‌تر می‌گویم که دلیلی نمی‌بینم که عراق بتواند ایران را ببرد.  از شرایط حال حاضر عراق شناخت ندارم، اما می‌دانم تیم خوبی هستند و همانطور که قبلا هم گفتم انتظار دارم که ایران یک طرف فینال باشد، همانطور که ما با یک ملی‌پوش به نام بیرانوند به فینال آسیا رسیدیم، دلیلی نمی‌بینم که تیم ایران با این بازیکنان بلندپروازی نداشته باشد و به فینال نرود.»

بازیکن جوان که ارزش سرمایه گذاری داشته باشد جذب می‌کنیم

او در باره جذب بازیکنان جدید اینطور توضیح میدهد:« ما بازیکن زیاد گرفتیم و می‌توانم از سروش رفیعی، مهدی شریفی، مهدی شیری، مهدی ترابی، محمد نادری، سعید کریمی اگر توافق صورت بگیرد از بودیمیر نام ببرم که بازیکنان جدید ما هستند، درست است که چهار بازیکن در نیم فصل اول با ما نبودند اما کنار ما تمرین می‌کردند. البته این را هم بگویم که اگر بازیکن جوان و مناسبی را ببینیم که ارزش سرمایه‌گذاری و کار داشته باشد آن را جذب می‌کنیم، اما کسانی را گرفتیم که الان می‌توانند بازی کنند.  مریدی با فولاد قرارداد سه ساله دارد و باشگاهش او را آزاد نکرد و اینکه از ما رقم نجومی درخواست کردند، اما نادری را به صورت قرضی و شش ماهه گرفتیم تا وضعیت او را بررسی کنیم، او بازیکنی است که می‌تواند در دو پست بازی کند و در دفاع چپ و دفاع وسط قابلیت بازی دارد و با جذب او دو پست را بستیم، اما شش ماه دیگر هم محمد انصاری برمی‌گردد.»

بودیمیر ارزان تر از منشا خواهد بود

سرمربی پرسپولیس بابت هزینه برای جذب بازیکن هم دغدغه دارد:« درباره جذب بازیکن خارجی هم باید بگویم که پرسپولیس بارسلونا نیست و من باید این مسئله را درک کنم، ما نمی‌خواهیم بازیکنی بیاوریم که فقط خارجی باشد، بلکه باید بازیکنی بیاوریم که از بازیکنان فعلی ما بهتر باشد، اما بازیکن خوب خارجی با کمتر از دو سه میلیون یورو نمی‌آید و  پرسپولیس قادر به پرداخت چنین رقمی نیست و برای همین اصراری نداریم که بی‌جهت بازیکن بیاوریم چون که بازیکن ۲۰۰ هزار دلار خارجی از بازیکن ایرانی بهتر نیست، مگر اینکه به خال بزنیم، مثل ماجرای بشار رسن که به خال زدیم، اما مهم است که بدانید خودم من هم اجازه نمی‌دهم که رقم بازیکن از سقفی که تعیین شده بالاتر برود و بودیمیر هم اگر جذب شود حتی ارزان‌تر از منشا خواهد بود. بشار بازیکن آینده‌داری است و قطعا وقتی از جام ملت‌های آسیا برگردد، برای تمدید قرارداد با او مذاکره خواهیم کرد اما شاهد هستید که در باشگاه تغییراتی به وجود آمده که به همین دلیل نمی‌رسیم که این کار را انجام دهیم.

انتظار داریم بازیکنان جدید کیفیت خود را نشان دهند

برانکو در مورد اینکه برای نیم فصل دوم تغییراتی در ترکیب و نحوه بازی پرسپولیس به وجود خواهد آمد یا خیر،‌ اینطور توضیح میدهد:« این موضوع را در روزهای آتی خواهید دید، البته رقابت را در تیم افزایش دادیم و مبارزه برای هر پست زیاد است، انتظار ما این است که بازیکنان جدید هم کیفیت خود را نشان دهند.

هیچ پیشنهادی برای طارمی نداریم

وضعیت مهدی طارمی برای حضور در پرسپولیس آخرین صبحت های سرمربی پرسپولیس است: نمی‌دانم اصلا چه کسی صحبت طارمی را شروع کرد، مدیر برنامه‌های او اصلا به باشگاه نیامده و هیچ پیشنهادی نداده است. فکر می‌کنید باشگاه قطری او را مجانی آزاد می‌کند که به ایران بیاید؟ این یک پروسه‌ای است که ما نمی‌توانیم منتظرش بمانیم، شاید قرارداد آنجا دو برابر پرسپولیس باشد، اما طبیعتا پرسپولیس بهتر از الغرافه است. در مجموع، ما هیچ پیشنهادی نداریم بلکه این موضوع در رسانه‌ها مطرح می‌شود، ما در مورد طارمی دیگر فکر نمی‌کنیم.»

11

 

captcha
تازه ها
بیشتر