فوتبال ایران / شناسه خبر: 92136 / تاریخ انتشار : 1397/10/15 17:59
|
منشا یا مهاجم دیگر، فرقی نمی‌کند

اعتماد به برانکو اصل است

اکبر منتشلو / گادوین منشا بازیکن خارجی پرسپولیس با قرار گرفتن نامش در لیست خروجی این تیم، با وجود اینکه مدعی بود به عنوان یک بازیکن حرفه ای ناراحتی بابت این موضوع ندارد، اما در حرفهایش کاملاً مشخص بود که همچنان انتظار داشت در ترکیب پرسپولیس به میدان برود و نیم فصل دوم را هم در کنار سرخ پوشان باشد. با وجود اینکه برخی ها معتقد بود او برای پرسپولیس خوب بازی کرده و تاثیر مثبتی در موفقیت های سرخپوشان داشته است، اما قطعاً آمار عملکرد این بازیکن به عنوان یک مهاجم اصلا قابل دفاع نبود. منشا در صحبت هایش به مطلب دیگری هم اشاره می کند، اینکه در روزهای سخت پرسپولیس، با وجود داشتن پیشنهادهایی از برخی تیم ها در پایان لیگ هفدهم، او از این تیم جدا نشده است.

در مقابل این ادعای گادوین منشا، می توان نگاه دیگری هم داشت، اتفاقاً با عملکردی که منشا در لیگ هفدهم داشت، اگر بحث محرومیت پرسپولیس نبود، این احتمال وجود داشت که او درهمان پایان لیگ هفدهم با ناکامی مطلق یعنی 28 بازی و تنها 5 گل پرسپولیس را ترک می کرد و محرومیت سرخ پوشان باعث شد تا او دوباره حداقل برای نیم فصل اول لیگ هیجدهم این شانس را داشته باشد، که به شرایط اش در پرسپولیس بهبود بخشد. اما اصل حرف ما، این نیست و این موضوعات با نگاه ها و نظرات متفاوت طی روزهای گذشته به وفور بیان شده است.

آنچه باعث شد دوباره به این موضوع بپردازیم این است، آیا برخی مواضع در قبال جدایی مهاجمی که در 15 بازی تنها یک گل به ثمر رسانده، درست بوده و یا اهداف دیگری پشت پرده وجود دارد.

طی روزهای گذشته برخی ها با مطرح کردن اینکه هواداران از قرار گرفتن منشا در لیست خروج عصبانی هستند تلاش کردند اینطور وانمود کنند که جدایی گادوین منشا به خاطر سلیقه مدیران این تیم بوده و برانکو سرمربی تیم دخالتی در این موضوع نداشته است. هر چند در ظاهر ماجرا نشانه تصمیم گرفتن مدیران پرسپولیس بود، اما در حقیقت با مطرح کردن عصبانیت هواداران، برخی ها تلاش کردند استقلال و حتی تصمیمات سرمربی تیم را زیر سوال ببرند و این موضوع به طور حتم، عواقب بدی برای پرسپولیس خواهد داشت. از طرف دیگر برخی ها موضوع رفتن منشا به استقلال را به طور مداوم مطرح کردند تا باز هم از این طریق باشگاه و برانکو را تحت فشار قرار دهند در حالی که اصلاً چنین موضوعی مطرح نبوده و باشگاه استقلال هم پیشنهادی برای جذب منشا نداشته است. این همه ماجرا نبود و حاشیه ها باز هم ادامه داشت که در این بین به موضوع حساس دیگری پرداخته شد. در حالی که روزهای گذشته شایعاتی در باره ناراحتی بازیکنان از پرداخت نشدن مطالباتشان وجود داشت، به یک باره عنوان شد که برانکو قصد دارد برای جذب مهاجم خارجی ، مبلغ هنگفتی را پرداخت کند و این خرید در چنین شرایطی می تواند بار مالی سنگینی را روی دوش باشگاه بگذارد.

کار به این جا هم ختم نشد چرا که صحبت های کاپیتان سرخ پوشان در باره بازگشت مهدی طارمی به پرسپولیس هم به صورت گسترده بازتاب پیدا کرد و تلاش شد نوعی اختلاف بین سرمربی و بازیکنان را القاء کنند که البته هنوز واکنشی از طرف باشگاه، بازیکنان و حتی سرمربی به  این موضوع نشان داده نشده است.

این تنها بخشی از حواشی بود که از زمان قرار گرفتن نام منشا در لیست خروجی باشگاه به وجود آمده است و این در حالی است که اولاً وضعیت عملکرد این مهاجم کاملاً مشخص بوده و از طرف دیگر هنوز هیچ خبر موثقی در باره بازیکن مدنظر برانکو و مبلغی که قرار است به او پرداخت شود، در دسترس نیست و هر چه تا کنون در این باره عنوان شده است در حد حدس و گمان بوده است. اما باید این را پرسید که چرا این مسائل اینگونه وارونه و حتی به صورت کذب مطرح شده و حتی در برخی موارد پای هواداران نیز به آن باز می شود؟

با اتفاقاتی که طی دو سه سال اخیر با حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس رخ داده و موفقیت های که در کارنامه این تیم ثبت شده است، باید گفت آنچه این روزها برای هواداران پرسپولیس اصل بوده و از اهمیت زیادی برای پرسپولیس و ادامه موفقیت هایش دارد، اعتماد به برانکو است. به طور حتم مسئولان ، بازیکنان و هواداران پرسپولیس باید تلاش کنند اعتماد به برانکو با  برخی حواشی از بین نرود.

تصمیم درست برانکو با آمار منطقی

مهمترین دلایلی که برانکو تصمیم به کنار گذاشتن منشا گرفته پایان آمدن بازدهی خط حمله پرسپولیس در گلزنی و گلسازی بوده. پرسپولیس در نیم فصل اول لیگ هجدهم طی 15 بازی فقط 17 گل زده در حالی  که دیگر تیم های مدعی شرایط بهتری در خط حمله شان نسبت به سرخ ها دارندپرسپولیس در حالی که همراه با استقلال فقط 6 گل خورده و مثل فصل قبل همچنان صاحب بهترین خط دفاع است اما در آمار خط حمله بشدت افت کرده و همین حالا 11 گل کمتر از سپاهان، دو گل کمتر از پدیده، 6 گل کمتر از تراکتورسازی  و یک گل کمتر از استقلال به ثمر رسانده و عجیب اینکه تیم پارس جم جنوبی هم به همین تعداد(17) گل به ثمر رسانده استدر این نیم فصل علی علیپور 7 گل زده و گادوین منشا فقط یک گل به ثمر رسانده در حالی که مهاجم نیجریه ای همواره در ترکیب اصلی بوده و خیلی دیر تعویض می شده یا تا لحظه پایان مسابقه در زمین می مانده است. در چنین شرایطی کاملا طبیعی و منطقی است که برانکو با باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی دنبال مهاجمی باشد که هم به لحاظ گلزنی، هم کار ترکیبی ،هم جا گرفتن در تاکتیک های تیمی دنبال مهاجم دیگری بگردد و قید منشا را بزند پس نه تنها  این تصمیم تعجب برانگیز و غافلگیر کننده نیست بلکه منطقی به نظر می‌رسد.

11

 

captcha
تازه ها
بیشتر