جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 91917 / تاریخ انتشار : 1397/10/11 15:27
|
نستروف، باتجربه‌ترین بازیکن تورنمنت

مسن‌ترین بازیکنان جام ملت‌های آسیا: پیرمردهای بی‌عصا

مرور اسامی بازیکنان باتجربه جام ملت‌ها و البته تعداد حضور آن‌ها در این تورنمنت،شاید کمکی باشد برای اینکه بدانیم مسن‌ترین بازیکن چه کسی است و عنوان باتجربه‌ترین بازیکن رقابت‌ها را به چه کسی می‌رسد.

پیرمردهای جام ملت‌های آسیا

امیر اسدی/ در هر جام و تورنمنتی، هستند بازیکنانی که سن و سال و البته سابقه بیشتری نسبت به سایر بازیکنان دارند. جام ملت‌های آسیا هم از این قاعده مستثنی نیست. هر چند ترکیب قریب به اتفاق تیم‌های حاضر در این تورنمنت جوان است اما بازیکنانی باتجربه نیز حضور دارند که عصای دست مربیان هستند. مرور اسامی بازیکنان باتجربه جام ملت‌های آسیا و البته تعداد حضور آن‌ها در این تورنمنت، شاید کمکی باشد برای اینکه بدانیم مسن‌ترین بازیکن چه کسی است و البته عنوان باتجربه‌ترین بازیکن رقابت‌ها را به چه کسی می‌رسد.

ژنگ ژی( چین- 38 ساله )

مسن‌ترین بازیکن جام ملت‌های آسیا کسی نیست جز ژنگ ژی از چین که در آستانه 39 سالگی قرار دارد. ژنگ ژی متولد سال 1980 میلادی است و عضو باشگاه گوانگ‌ژو. این هافبک باتجربه، نخستین بازی ملی خود را سال 2003 برای چین انجام داده است. ژنگ ژی در 16 سال اخیر، 80 بار در ترکیب تیم ملی چین قرار گرفته و 9 گل به ثمر رسانده. ژنگ ژی با حضور در امارات، چهارمین حضور در جام ملت‌های آسیا را جشن می‌گیرد. حضوری که شاید آخرین‌اش هم باشد.

---

پل مولدرز( فیلیپین- 37 ساله )

بعد از ژنگ ژی، نوبت به پل مولدرز از فیلیپین می‌رسد. هافبک- مهاجمی اهل هلند که تابعیت فیلیپین را دریافت کرده و برای این تیم بازی می‌کند. مولدرز 37 ساله است و در 28 بازی ملی 2 گل برای فیلیپین به ثمر رسانده. مولدرز که فوتبال خود را در هلند پیگیری می‌کند، این فصل عضو باشگاه کامبور در اردی‌ویژه بود و البته تنها 3 بازی برای این تیم انجام داد و روی هم 35 دقیقه در زمین بود. مولدرز با تجربه‌ای که دارد، مهمترین بازیکن اریکسون در جام ملت‌های آسیا است.

عامر شفیع( اردن- 36 ساله )

عامر شفیع از اردن در رده بعدی مسن‌ترین بازیکنان جام ملت‌ها قرار دارد. دروازه‌بان مشهور و 36 ساله باشگاه الوحدات، نخستین بار سال 2003 برای تیم ملی اردن بازی کرد. او در این 16 سال اخیر، 68 بار در ترکیب تیم ملی اردن قرار گرفته و البته یک گل ملی هم به ثمر رسانده. عامر شفیع که مدتی هم بحث حضورش در لیگ ایران و باشگاه فولاد شنیده می‌شد، حدود یک ماه قبل و در بازی تدارکاتی مقابل هند موفق شد دروازه حریف را در دقیقه 25 باز کند. شفیع که چهارمین حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند، تنها دروازه‌بان گلزن رقابت‌ها هم هست.

---

معتاذ محجوب( اردن- 36 ساله )

ذخیره همیشگی عامر شفیع، هم سن و سال اوست اما تنها 5 بازی ملی انجام داده. معتاذ محجوب در 36 سالگی عضو باشگاه الفیصلی اردن است. این دروازه‌بان در حالی وارد لیست نهایی اردن شده که همه می‌دانند که فرصت بازی به او نمی‌رسد. معتاذ متولد سال 1982 میلادی است و البته خودش هم چندان به نیمکت‌نشینی در تیم ملی اردن معترض نیست.

اسماعیل مطر( امارات- 35 ساله )

 نام اسماعیل مطر را بارها شنیده‌ایم. بازیکن محبوب باشگاه الوحده امارات که حدود 20 سال است در این تیم بازی می‌کند. اسماعیل مطر که در لیگ قهرمانان آسیا بارها مقابل تیم‌های ایرانی بازی کرده، نخستین بار در سال 2004 میلادی برای تیم ملی امارات بازی کرد. او تا امروز، 70 بازی ملی انجام داده و 17 گل وارد دروازه حریفان کرده. مطر سومین حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند. مهاجمی که در 35 سالگی هم خطرناک است و البته یکی از بازیکنان کلیدی آلبرتو زاکرونی.

---

ایگناتی نستروف( ازبکستان- 35 ساله )

با آسیب‌دیدگی الکساندر لوبانف، هکتور کوپر تصمیم گرفت ایگناتی نستروف را به تیم ملی ازبکستان دعوت کند و او را همراه خود به جام ملت‌های آسیا ببرد. نستروف که این روزها عضو باشگاه لکوموتیو تاشکند است، 72 بازی ملی برای ازبکستان انجام داده و جزو بازیکنان باتجربه این تیم و همچنین جام است. نستروف پنجمین حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند و از این حیث رکورددار این تورنمنت مهم است.

---

پژمان منتظری( ایران- 35 ساله )

بالاخره نوبت به ایران هم رسید و البته پژمان منتظری که مسن‌ترین بازیکن این تیم محسوب می‌شود. منتظری سال 2010 نخستین بازی ملی خود را انجام داد و البته در مقدماتی جام جهانی 2014 به بازیکن ثابت خط دفاع ایران تبدیل شد. منتظری که این روزها برای استقلال در لیگ ایران بازی می‌کند، 48 بار در ترکیب تیم ملی قرار گرفته و 2 گل هم به ثمر رسانده. پژمان در کنار مسعود شجاعی جزو باتجربه‌ترین بازیکنان تیم ملی است. او دومین حضور در این تورنمنت را سپری خواهد کرد. هر چند می‌توانست سومی هم باشد اما مصدومیت در آستانه آغاز جام قبلی در استرالیا، این موقعیت را از منتظری گرفت.

---

سیواراک تدسونگنون( تایلند- 34 ساله )

دروازه‌بان تایلند که البته در ترکیب ثابت این تیم هم حضور ندارد، 34 ساله است اما تنها 7 بازی ملی انجام داده. تدسونگنون عضو باشگاه بوریرام است و نخستین بار در سال 2010 برای تیم ملی تایلند بازی کرده. او در امارات هم دروازه‌بان ذخیره تایلند خواهد بود.

عبدالوهاب الصافی( بحرین- 34 ساله )

هافبک 34 ساله تیم ملی بحرین و باشگاه المحرق، سال 2009 برای نخستین بار در ترکیب این تیم قرار گرفت. الصافی از آن زمان تا امروز، 51 بازی ملی انجام داده و یک گل هم به ثمر رسانده. او در روزهایی که یکی از بازیکنان کلیدی باشگاه المحرق است، در تیم ملی هم به عنوان مهره‌ای کلیدی حضور دارد.

مسعود شجاعی( ایران- 34 ساله )

در میان بازیکنان باتجربه جام ملت‌های آسیا، نام مسعود شجاعی هم قرار دارد. هافبک باشگاه تراکتورسازی با تجربه بازی در لالیگا، لیگ یونان و البته لیگ ستارگان قطر. شجاعی نخستین بار 13 سال قبل برای تیم ملی بازی کرد و از آن تاریخ تا امروز پای ثابت اردوها بوده. مسعود که کاپیتان اول ایران در امارات است، 73 بازی ملی انجام داده و 8 گل به ثمر رسانده. او چهارمین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا جشن می‌گیرد. هر چند در اولی که سال 2007 برگزار شد، فرصت بازی به شجاعی نرسید و امیر قلعه‌نویی 4 بار او را روی نیمکت نشاند. شجاعی عصای دست کی‌روش در تیم ملی است. البته نه در زمین بلکه در اردو و برای مبارزه با حواشی. امیدواری شجاعی که 3 جام جهانی را هم تجربه کرده، بازی در امارات است. البته اگر این فرصت در اختیار او قرار بگیرد.

---

سونیل چتری( هند- 34 ساله )

یک رکورد ویژه در اختیار کاپیتان تیم ملی هند است. سونیل چتری در 70 بازی ملی 44 گل زده و این آمار درخشان را به نام خود ثبت کرده. چتری که برای باشگاه بنگالورا بازی می‌کند، دومین حضور در جام ملت‌های آسیا را سپری خواهد کرد. این مهاجم چارچوب‌شناس، از امیدهای هند برای موفقیت در امارات است.

---

مارک میلیگان( استرالیا-34 ساله )

بعد از خداحافظی ستاره‌هایی چون کیهیل و یدیناک، بازوبند کاپیتانی تیم ملی استرالیا به مارک میلیگان رسیده. مدافعی که توانایی بازی در خط هافبک را هم دارد. میلیگان عضو باشگاه هیبرنیان در لیگ برتر اسکاتلند است. او نخستین بازی ملی خود را سال 2006 برای استرالیا انجام داد، یعنی حدود 13 سال قبل. میلیگان برای سومین بار در جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کندو با انجام 74 بازی ملی و 6 گل زده، یکی از امیدهای گراهام آرنولد برای موفقیت در امارات است.

---

نستروف، باتجربه‌ترین بازیکن جام

ایگناتی نستروف با دعوت به تیم ملی ازبکستان و حضور در لیست نهایی هکتور کوپر، برای پنجمین بار حضور در جام ملت‌های آسیا را تجربه خواهد کرد. این دروازه‌بان در ادوار قبلی یکی از بازیکنان ثابت ازبکستان بود اما بعید است در این دوره، فرصت بازی به او برسد. نستروف با 5 حضور بالاتر از مسعود شجاعی، عامر شفیع و ژنگ ژی قرار دارد.

 

12

captcha
تازه ها
بیشتر