یادداشت / شناسه خبر: 91853 / تاریخ انتشار : 1397/10/9 20:29
|
از کلمنته تا مایلی‌کهن، دایی، قطبی و...

کی‌روش سرانجام بهترین گزینه ماست

سعید زاهدیان / از آنجا که تیم ملی هیچ‌گاه آلترناتیوی برای کی‌روش نداشته، همواره از خواسته‌های این مربی تبعیت کرده و مجبور به تن دادن به خواسته‌های کی‌روش شده است.

سعید زاهدیان / در آستانه جام ملت‌های آسیا یک پرسش برای همه بی‌جواب است؛ حدود یک ماه دیگر این مسابقات به پایان می‌رسد اما پرسش اینجاست که آیا تیم‌ ملی ایران همچنان به همکاری خود با کارلوس کی‌روش ادامه می‌دهد یا همه چیز وابسته به اتفاقات و نتایج این رویداد است؟

کارلوس کی‌روش در مصاحبه اخیر خود همه چیز را وابسته به نتایج دانسته و شکل تمدید قرارداد با او پس از جام جهانی روسیه هم مفهومی جز این ندارد که چنانچه تیم ملی با نتایج خوب از امارات بازنگردد، هر دوطرف خواهان قطع همکاری هستند. بد نیست به گذشته‌ای نه چندان دور فلاش‌بک بزنیم و نگاهی به تمدید قرارداد اخیر کی‌روش بیندازیم. پیش از شروع جام جهانی روسیه بود که فدراسیون فوتبال قراردادی 6 ماهه را پیش روی کی‌روش گذاشت که اعتراض سرمربی تیم‌ملی را به‌دنبال داشت. کارلوس کی‌روش معتقد بود که این قرارداد یعنی پایان همکاری؛ مگر من مربی موقت هستم که برایم قرارداد 6 ماهه می‌فرستید؟!

---

این واکنش کی‌روش که منطقی و درست به نظر می‌رسید باعث شد تا فدراسیون از موضع خود عقب‌نشینی کند و طبق توافق شفاهی رضایت سرمربی تیم ملی ایران را به نحو دیگری جلب کند. بعد از نتایج خوب تیم ملی در جام جهانی و کسب 4 امتیاز از گروه مرگ، افکار عمومی فشار زیادی به فدراسیون برای تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش وارد کرد و فدراسیون فوتبال که چاره‌ای جز تمدید با کی‌روش نداشت، به‌رغم عدم تمایل برای تمدید بلند مدت، با تبصره و بندهای متفاوت تا پایان جام ملت‌های آسیا کی‌روش را حفظ کرد که هم شان و احترام سرمربی تیم ملی حفظ شود و هم تیم ایران در فاصله 6 ماه مانده به جام ملت‌ها وارد بحران نشود. حالا به پایان آن 6 ماه نزدیک شده‌ایم و افکار عمومی در آستانه جام ملت‌های آسیا با این پرسش مواجه است که بعد از پایان تورنمنت، چه کسی مسوولیت هدایت تیم ملی را برعهده می‌گیرد؟ اگر مبنای ادامه همکاری با کارلوس کی‌روش قهرمانی در جام ملت‌هاست که این اتفاق دردسرهای زیادی را برای فدراسیون به دنبال خواهد داشت؛ پس از قهرمانی دستمزد کی‌روش به شدت افزایش پیدا می‌کند و بی‌شک او در بازار فوتبال با پیشنهادهای بیشتری مواجه می‌شود.
اگر هم تیم ملی نتیجه نگیرد و پس از آن به سراغ گزینه جدید برویم، انتخاب مربی با کارنامه و اعتباری مشابه کی‌روش برای ما بسیار دشوار است. کارلوس کی‌روش پس از جام جهانی گفته بود که دلش می‌خواهد یک جام جهانی دیگر را تجربه کند و بعد از آن بازنشست شود. این حرف‌های او نشان داد این مربی به ماندن در ایران برای 4 سال دیگر فکر کرده و برای یک جام جهانی دیگر می‌خواهد در ایران بماند اما از طرفی فدراسیون فوتبال و بخشی از مسوولان ورزش از رفتارهای کی‌روش خسته هستند و تمایل به ادامه همکاری ندارند ولی اگر تیم ملی در امارات نتیجه مطلوبی کسب کند، چاره‌ای جز تمدید پیش روی مسوولان فدراسیون نیست. در مجموع فدراسیون فوتبال بازهم در تمدید با کی‌روش دچار یک اشتباه محاسباتی شده و به این مساله فکر نکرده که در صورت پیروزی یا ناکامی، چه گزینه‌‌هایی برای ادامه کار در تیم‌ملی در دست دارد. کی‌روش در گذشته توانایی خود را اثبات کرده و نتایج او در این 7 سال تعریف روشنی از توانایی‌های یک مربی را پیش روی ما می‌گذارد. کی‌روش به یک متر و معیار برای سنجش مربی تیم‌ملی تبدیل شده و حتی پس از او نمی‌توان سراغ هر گزینه دم دستی رفت. بهتر بود که مسوولان فدراسیون فوتبال با کی‌روش فارغ از نتایج جام ملت‌های آسیا برای 4 سال قرارداد او را تمدید می‌کردند و در سال‌های پایان این دوره به فکر مذاکره و جذب مربی جایگزین می‌افتادند. از آنجا که تیم ملی هیچ‌گاه آلترناتیوی برای کی‌روش نداشته، همواره از خواسته‌های این مربی تبعیت کرده و مجبور به تن دادن به خواسته‌های کی‌روش شده است وگرنه اگر فدراسیون فارغ از نتایج اعلام کند که مربی بعدی فلان نفر است، افکار عمومی هم دغدغه تغییر مربی و بحران در تیم‌ملی را نخواهد داشت.

اما شرایط این روزهای فدراسیون و قانون منع حضور بازنشستگان در فدراسیون که تغییرات جدی را در مجمع 19 دی به همراه خواهد داشت از مهم‌ترین عوامل بلاتکلیفی تیم‌ ملی ایران پس از جام ملت‌ها است. فارغ از همه این موضوعات به‌نظر می‌رسد که فدراسیون پس از جام‌ ملت‌های آسیا هم چاره‌ای جز تمدید قرارداد با کی‌روش ندارد، چون مذاکره و انتخاب یک گزینه خوب و امتحان پس داده برای این فدراسیون بسیار دشوار است و در گذشته نحوه آمدن خاویر کلمنته یا انتخاب مایلی‌کهن و بعد استعفای او در کمتر از یک روز یا ماجرای انتخاب قطبی و روی کار آمدن علی دایی، تصویری قابل پیش‌بینی از دوران پسا کی‌روش پیش روی ما می‌گذارد که با تمام مصائب و مشکلات سال‌های اخیر، همه را به ماندن کارلوس کی‌روش ترغیب می‌کند تا مذاکره و انتخاب گزینه‌های جدید.
 

captcha
تازه ها
بیشتر