ورزش ایران / شناسه خبر: 91837 / تاریخ انتشار : 1397/10/9 17:35
|
یک روز اسکی در تهران صد الی ۱۹۰ هزار تومان

اسکی کردن ۳۰ درصد گران‌تر شد!

یک روز اسکی در تهران 100 الی 190 هزار تومان

ایران ورزشی - در دهه اول زمستان و بارش‌های اخیر مناطق کوهستانی، فصل اسکی هم آغاز شده و رفته‌رفته رونق خود را پیدا می‌کند. پیست‌های اسکی هم یکی پس از دیگری با بارش برف مناسب بازگشایی می‌شوند. آخرین آنها هم دیزین بود که از ابتدای ششم دی‌ماه بازگشایی و آماده پذیرایی از علاقه‌مندان به این ورزش و تفریح جذاب شد.

به این بهانه بد نیست نگاهی بیندازیم به قیمت پیست‌های مختلف اسکی و ببینیم امسال بلیت روزانه در پیست‌های مختلف چقدر است. به غیر از قشر خاصی که قیمت‌ها خیلی در رفت‌و‌آمدشان به پیست‌ها موثر نیست، برای بسیار از دوستداران این رشته عدد و رقم‌ها اهمیت بسیاری دارد و مورد توجه‌شان است.

 

رشد 30 درصدی از پارسال تا امسال

شواهد نشان می‌دهد پیست‌های اسکی عدد 30 را نشانه گرفته‌اند‌ و بلیت روزانه‌شان را با این ضریب گران کرده‌اند، به این معنی که بلیت اکثر پیست‌های مطرح و پررفت‌و‌آمد اسکی‌بازان چیزی حدود 30 درصد افزایش داشته است.

به‌طور مثال پیست اسکی توچال به‌عنوان مرتفع‌ترین و نزدیک‌ترین پیست به پایتخت، بلیت روزانه اسکی‌اش را از 75000 تومان به 98000 هزار تومان رسانده. اگر 30 درصد را دقیق محاسبه کنیم، به رقم 97500 تومان می‌رسیم که البته 500 تومان به بالا گرد شده تا به رقم کنونی برسد.

پیست دیزین هم همین شرایط را دارد. اسکی‌بازان در فصل اسکی گذشته برای یک روز اسکی در این پیست باید رقم 132 هزار تومان را می‌پرداختند اما حالا یک روز اسکی در دیزین برایشان 150 هزار تومان آب می‌خورد. اینجا هم با تقریب بسیار خوبی 30 درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

البته این قیمت پیست دیزین برای روزهای شنبه تا چهارشنبه است و در دو روز آخر هفته 40 هزار تومان گران‌تر می‌شود.

پیست دربندسر هم در روزهای شنبه تا چهارشنبه 150 هزار تومان و در دو روز پایانی هفته، 190 هزار تومان بابت یک روز اسکی (8 صبح الی 15 بعد از ظهر) هزینه دریافت می‌کند.

جالب اینجاست پیست دربندسر سال گذشته 109 هزار تومان ورودی داشت که امسال افزایشی بیش از 30 درصدی که سایر پیست‌ها اعمال کرده‌اند، داشته است.

 

---

 

هزینه سنگین آموزش اسکی

آغاز اسکی به‌عنوان تفریح هم نیازمند آموزش حداقلی است تا اسکی‌باز نه‌تنها به خودش بلکه به سایرین هم آسیب نزند. به همین خاطر بازار مربیان اسکی هم در این فصل سال داغ می‌شود.

هزینه کلاس چهار جلسه‌ای آموزش اسکی به‌صورت گروهی رقمی حدود 800 هزار تومان و کلاس خصوصی دو برابر این مبلغ و بیش از یک و نیم میلیون تومان است! یعنی برای هر جلسه گروهی چیزی حدود 200 تومان و هر جلسه خصوصی 400 هزار تومان!

 

هزینه تجهیزات

بخشی از افرادی که برای اسکی تفریحی به پیست‌ها می‌روند، لوازم ضروی این رشته را ندارند، به همین دلیل در تمامی پیست‌های استاندارد کشور، لوازم اسکی اعم از چوب، باتوم، کفش و عینک اجاره داده می‌شود.

هزینه اجاره یک روزه این لوازم در پیست‌های مختلف سطح کشور از چهل، پنجاه هزار تومان آغاز می‌شود و در پیست‌های تهران به 90 هزار تومان نیز می‌رسد.

 

کلیدواژه
اسکی
captcha
تازه ها
بیشتر