جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 91833 / تاریخ انتشار : 1397/10/9 17:31
|
نه پول چاره‌ساز شد نه امکانات

جام ملت‌ها بدون VAR شروع می‌شود

اینکه چطور امارات با امکانات سخت‌افزاری‌اش و دلارهایی که خرج می‌کند، باز هم نتوانسته شرایط را برای به کارگیری VAR در این دوره از مسابقات مهیا کند، در نوع خود عجیب است.

بعد از استفاده از سیستم داور ویدئویی(VAR) در جام جهانی فوتبال به عنوان مهم‌ترین تورنمنت فوتبال جهان و بازتاب‌های خوب آن، به نظر می‌رسید اجرای این سیستم در سایر تورنمنت‌های مهم فوتبالی، امری بدیهی باشد. به خصوص حالا که این تکنولوژی در تمام لیگ‌های دنیا جای خود را باز کرده و لیگ برتر ایران هم از این امر مستثنی نیست.

همه این‌ها باعث می‌شود که اجرای سیستم کمک داور ویدئویی در جام ملت‌های آسیا از مرحله یک چهارم نهایی، موضوع عجیبی به نظر برسد. از این مرحله است که دوربین های استقراریافته در ورزشگاه ها در صورت لزوم برای اتخاذ تصمیمات بهتر به کمک داوران می آیند.

ماجرای ورود VAR به جام ملت‌های آسیا در واقع به این دلیل به تعویق افتاد که میزبان اماراتی نتوانست به موقع زیرساخت‌ها را برای اجرایی کردن آن آماده کند. اینکه چطور امارات با امکانات سخت‌افزاری‌اش و دلارهایی که خرج می‌کند، باز هم نتوانسته شرایط را برای به کارگیری VAR در این دوره از مسابقات مهیا کند، در نوع خود عجیب است.

با این حال اما این اتفاق افتاده و بنا به تصمیم جدید کمیته داوران AFC همین طور مسئولان برگزاری جام ملت های 2019 سیستم کمک داور ویدئویی از مرحله یک چهارم نهایی با نصب تکنولوژی و دوربین‌های مورد نظر در ورزشگاه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در جدید ترین قصه VAR درجام ملت های آسیا، رئیس کمیته اجرایی گفت برای استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی باید تا مرحله یک چهارم نهایی صبر کرد تا از این مرحله با استفاده از دوربین‌های استقراریافته در ورزشگاه‌ها در صورت لزوم برای اتخاذ تصمیمات بهتر استفاده کرد.

کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اعلام کرده تا پیش از مرحله یک چهارم  دو کمک داور پشت دروازه تیم‌ها مستقر می‌شوند تا به داور برای گرفتن تصمیمات بهتر کمک کنند.

این اتفاق در حالی رخ داد که از یک ماه پیش با دستور مستقیم AFC انتظار می رفت امارات با آن همه امکانات و پشتوانه مالی بتواند زیرساخت های کمک داور ویدئویی را تامین کند اما در این مورد هم کاری از دست آنها برنیامد تا برخلاف ادعاهایی که این روزها در داخل ایران در استفاده از این سیستم در نیم فصل دوم به گوش می رسد، جام ملت های آسیا از میانه های راه مجهز به VAR شود.

 

2 - 370

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر