فوتبال ایران / شناسه خبر: 91822 / تاریخ انتشار : 1397/10/9 16:56
|
زیر ساخت‌ها فراهم است، مصوبه‌ها تغییر می‌کند

شورای انقلاب فرهنگی هم موافق شد / زنان به ورزشگاه‌ها می‌آیند

کافی است صحبت‌هایی که در در حاشیه بیست و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح شده را مرور کنید تا ببینید فضا برای حضور زنان تا چه اندازه مثبت و امیدوارکننده است.

زنان به ورزشگاه‌ها می‌آیند

بهانه تماشای خانوادگی بازی‌های فوتبال را که یادتان نرفته؟ همان بهانه‌ای که برای نخستین بار فرصت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را فراهم کرد تا حتی به صورت مجازی و از روی پرده‌ای که در ورزشگاه آزادی نصب شده‌ بود، بتوانند بازی تیم ملی ایران مقابل اسپانیا در رقابت‌های جام جهانی را تماشا و در ورزشگاه آزادی تیم ملی ایران را تشویق کنند. حالا در آستانه جام ملت‌های آسیا، باز هم حرف از ورود زنان به ورزشگاه‌هاست اما صحبت‌هایی که امروز درباره این موضوع زده می‌شود کجا و خط قرمزهایی که آن روزها وجود داشت کجا؟ واقعیت این است که همان حضورهای نصفه و نیمه، همان فوتبال دیدن‌های مجازی در ورزشگاه‌ها ثابت کرده که حضور زنان هیچ تضادی با هیچ یک از ارزش‌ها و قوانین جامعه ندارد و می‌تواند مسیر این حضور هموارتر هم باشد.

می‌توان باز هم بازی‌های حساس تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا را بتوان در ورزشگاه‌های کشور با حضور خانواده‌ها نمایش داد.  می‌توان حتی امیدوار بود که مسابقات فوتبال با حضور تماشاگران مرد و زن برگزار شود. خیلی هم می‌توان امیدوار بود. این امیدواری بی‌جهت به وجود نیامده است. کافی است صحبت‌هایی که در در حاشیه بیست و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح شده را مرور کنید تا ببینید فضا برای حضور زنان تا چه اندازه مثبت و امیدوارکننده است.

بعد از قوه قضاییه که درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها چراغ سبز نشان داد و اعلام کرد که در صورت رعایت شروط لازم، منعی برای حضور آن‌ها وجود ندارد، حالا نوبت شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از مسیری بگوید که برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها باز می‌شود.  

دبیر شورای انقلاب فرهنگی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها با رعایت قوانین قابل حل است

مخبر دزفولی، دبیر شورای انقلاب فرهنگی در این نشست با اشاره به جلسه‌ای که با وزیر ورزش داشته درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌گوید: «در خصوص حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها نیز باید پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان به شورای انقلاب فرهنگی ارائه شود. طبق قواعد و ظوابط و ایجاد امکاناتی که وزیر ورزش و جوانان به آن اشاره داشتند که در حال حاضر وجود دارد نباید مشکلی برای حضور بانوان در استادیوم‌ها وجود داشته باشد.»

دزفولی رویکرد کلی شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را این‌طور بیان می‌کند: «شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به حل موضوع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اهتمام و رویکرد مثبت و سازنده ای دارد. این موضوع با رعایت قواعد و ضوابط قابل حل است و ان شاءالله در بقیه مراحل هم گام های خوبی برخواهیم داشت. تصویب پیشنهاد جدید مصوبات قبلی را تغییر می دهد و مصوبه جدید مبنی کار قرار خواهد گرفت.»

این ادامه راه روشنی است که به قول وزیر ورزش از یک سال و نیم پیش برای هموار کردن مسیر ورود زنان به ورزشگاه‌ها، شروع شده بود. نهادهایی که تا همین دو سال پیش مخالف این ماجرا بودند و موضع‌گیری‌های شدیدی مقابل حضور زنان در ورزشگاه‌ها داشتند، حالا به واقعیت این حضور پی برده‌اند و منعی برایش نمی‌بینند. البته که سه تجربه‌ای که به تدریج درها را به روی زنان باز کرد هم در تغییر این نگاه بی‌تأثیر نبوده است.

سلطانی‌فر: کلیه زیر‌ساخت‌ها برای حضور زنان فراهم است

حالا فضای کلی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها به سمتی رفته که مسوولان به جای آنکه با احتیاط درباره این موضوع صحبت کنند، به طور قاطع این اتفاق را حق مسلم زنان می‌دانند. مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان در بیست و ششمین نشست کمیسیون فرهنگی می‌گوید: «وزارت ورزش یک سال‌و‌نیم در حال تلاش است تا شرایط حضور بانوان در ورزشگاه‌ها با رعایت ملاحظات فرهنگی و شرعی فراهم کند و خوشبختانه زیرساخت‌ها نیز فراهم است و در دو سه مسابقه‌ای که حضور پیدا کردند، هیچ اتفاقی نیفتاد. تمام ملاحظات شرعی تاکنون رعایت شده و امیدواریم بتوانیم با فراهم کردن شرایط بیشتر، امکان حضور بانوان را در مسابقات مختلف فراهم کنیم.»

در این نشست وزیر ورزش به طور رسمی اعلام می‌کند که زیرساخت‌ها برای حضور زنان مهیاست: « من اعلام می کنم کلیه زیرساخت از ورودی مجزا تا امکانات دیگر و شرایط  فرهنگی و شرعی  برای حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم است.»

و البته برای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها ممانعت قانونی به وجود می‌آورد هم فکری شده است که سلطانی‌فر درباره آن توضیح می‌دهد: « در این زمینه پیگیری های لازم را انجام دادیم تا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اصلاح شود تا دیگر مانع قانونی برای حضور بانوان در ورزشگاه ها هم وجود نداشته باشد تا پس از آن شاهد حضور بانوان در عرصه ورزش همچون عرصه‌های فرهنگی هم باشیم و آنچه مسلم است یقین دارم با تحقق این مهم هیچ ناهنجاری فرهنگی رخ نخواهد داد.»

داورزنی: دنیا می‌پرسد چرا زنان ایرانی اجازه تماشای مسابقات را ندارند؟

بعد از صحبت‌های وزیر ورزش، معاون حرفه‌ای و قهرمانی او هم در تأیید لزوم حضور زنان در ورزشگاه‌ها صحبت می‌کند. محمدرضا داورزنی در همین رابطه می‌گوید: «سوالی که دنیا همیشه از مسئولان ورزش ایران دارد این است که چرا با وجود این که بانوان ایرانی فعالیت حرفه ای ورزشی دارند اما اجازه حضور در استادیوم‌های ورزشی برای تماشای مسابقات را ندارند؟ البته با تدابیری که در این چند سال اخیر اتخاذ شده با توجه به الزامات بین المللی به گونه ای تعدادی از بانوان در گوشه ای از استادیوم‌ها حضور پیدا کردند اما واقعیت این است که نباید بدرفتاری ها و بی‌اخلاقی‌ها در یک مسابقه را به کل جامعه ورزش و تماشاگران تعمیم دهیم.»

داورزنی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد که در مسابقات ملی هیچ مشکل اخلاقی و بدرفتاری تماشاگران وجود نداشته است، تأکید می کند: « نباید صرف این که در یک مسابقه چندین تماشاگرنما بدرفتاری می کنند جامعه چهل میلیونی بانوان و چند میلیون نفری بانوان ورزشکار و خانواده های آنها را از تماشای مسابقات فرزندان خود و تیم های ملی محروم کنیم.»

و نگاه جالبی که فدراسیون جهانی والیبال نسبت به حضور زنان ما در استادیوم‌ها داشته، ماجرایی است که داورزنی به آن اشاره می‌کند: «در بولتن فدراسیون جهانی والیبال عکسی از تماشاگران بانوی والیبال ایران را چاپ می کنند و می نویسند تاریخ والیبال جهان چنین تماشاگرانی به خود ندیده است. تیم های ملی ما در هر جای جهان بازی دارند تماشاگران زن و مرد از اقصی نقاط دنیا حضور پیدا می کنند. از دوستان شورای عالی انقلاب فرهنگی تقاضا می کنم به این موضوع که حق مسلم بانوان ایرانی است توجه بیشتری داشته باشند تا بانوان ما در فضای سالم تر و آرام تر بتوانند در استادیوم‌ها حضور پیدا کنند.»

 

همه این صحبت‌ها، اشاره‌ها و تأکیدهایی که به حضور بی‌دردسر زنان در ورزشگاه‌ها شده است، نویدبخش اتفاقات مثبتی است که شاید ورود زنان به ورزشگاه‌ها را جلوتر از آن بیندازد که فکرش را می‌کنیم. شاید همین نیم فصلی که بیاید. یا حتی فصل آینده، بازی‌های لیگ، چهره سکوهای ورزشگاه‌ها، چهره متفاوتی باشد.

شاید تیم ملی در بازی‌هایی که در ایران برگزار می‌کند، همه اقشار ملت هوادارش را روی سکوها ببیند. خانواده‌هایی که به تماشای فوتبال می‌روند. درست مثل خانواده‌هایی که هر لذت تماشای دیگری را با هم سهیم می‌شوند، بی‌دردسر می‌توانند در ورزشگاه‌های کشور خود فوتبال یا هر ورزش مورد علاقه دیگری را تماشا کنند.

 

2 – 1

 

captcha
تازه ها
بیشتر