فوتبال ایران / شناسه خبر: 91711 / تاریخ انتشار : 1397/10/7 17:16
|
به بهانه اعلام لیست عراق برای جام ملت‌ها

تقابل‌های جذاب: طارق - وریا، رسن - بیرانوند

رامین رضاییان، وریا غفوری، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، احسان حاج صفی، علیرضا بیرانوند و... بازیکنانی نیستند که برای رسن و همام غریبه باشند.

تقابل‌های جذاب: طارق – وریا، رسن - بیرانوند

پیش‌بینی اینکه طارق همام و بشار رسن در ترکیب تیم ملی عراق قرار بگیرند، کار سختی نبود. در واقع مشخص بود که بازی آن‌ها در دو تیم از بهترین تیم‌های لیگ ایران، این دو بازیکن را برای دعوت به تیم ملی در لیست کاندیداهای سرمربی تیم ملی عراق قرار می‌دهد. حالا این لیست اعلام شده و نام هر دوی آن‌ها هم در لیست اعلام شده، قرار دارد:

دروازه بان ها: محمد کاصد، محمد حمید و جلال حسن. مدافعان: احمد ابراهیم، ریبین سولاقا، علی عدنان، فرانس بطرس، علی فائز، ولید سالم، سعد ناطق و علاء مهاوی. هافبک ها: امجد عطوان، بشار رسن، مهدی کامل، همام طارق، اسامه رشید، علی حصنی و حسین علی. مهاجمان: مهند علی، علاء عباس و ایمن حسین.

دو چهره آشنا در لیست نهایی تیم ملی عراق برای حضور در جام ملت‌های آسیا حالا به یکی از جذابیت‌های این دوره از رقابت ها تبدیل شده است. نه تنها به دلیل اینکه دو بازیکن عراقی از دو تیم سرخابی، قرار است با پیراهن تیم ملی عراق مقابل ملی‌پوشان‌مان بازی کنند. بلکه به لحاظ شناختی که در طول مدت زمان حضورشان در لیگ ایران از بازیکنان رو در روی خود در تیم ملی به دست آورده‌اند و همین شناخت می‌تواند کار عراق را به عنوان جدی‌ترین رقیب ایران در مرحله گروهی، راحت کند.

درست است که هم طارق همام و هم بشار رسن، توانایی بازی در نقاط مختلف زمین را دارند اما بشار رسن بیشتر در پست هافبک وسط و هافبک هجومی تخصص دارد و طارق همام در پست وینگر چپ بازی می‌کند. نکته جالب درباره هر دوی آن‌ها این است که در پست‌های تخصصی‌شان به احتمال خیلی زیاد با هم‌تیمی‌های خود در ایران رو در رو می‌شوند.

دو مهره هجومی در ترکیب تیم ملی عراق، در مقابل خط دفاعی تیم ملی ایران. رامین رضاییان، وریا غفوری، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، احسان حاج صفی، علیرضا بیرانوند و... بازیکنانی نیستند که برای رسن و همام غریبه باشند.

تیم ملی ایران در طول رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، در پست دفاع راست خود وریا غفوری یا رامین رضاییان را به کار می‌گیرد. با توجه به اینکه وریا در طول نیم فصل گذشته عملکرد قابل قبولی داشته و رامین رضاییان تا مدتی قبل تیمی نداشت، احتمال اینکه کی‌روش دفاع راست تیم ملی را به وریا بسپارد بیشتر است.

با این تفاسیر یار رو در روی طارق همام در مصاف با تیم ملی ایران به احتمال زیاد وریا خواهد بود. دو بازیکنی که در استقلال هم‌بازی بوده‌اند و در طول این مدت شناخت خوبی از یکدیگر پیدا کرده‌اند که همین موضوع می‌تواند جذابیت‌های حمله و دفاع در جناح راست تیم ملی را دوچندان کند.

از سوی دیگر بشار رسن با بازی در پست هافبک هجومی، یکی از عناصر حمله تیم ملی عراق مقابل ایران خواهد بود. پستی که در مقابلش می‌تواند بازیکنانی چون روزبه چشمی، احمد نوراللهی، امید ابراهیمی و احسان حاج صفی را داشته باشد و به واسطه هجومی بودنش بدون شک با علیرضا بیرانوند هم تقابل‌های زیادی خواهد داشت.

رویارویی با هر یک از این بازیکنان می‌تواند برای رسن جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد اما پرسپولیسی‌ها قطعاً چهره‌های آشناتری هستند برای بشار. او در پرسپولیس با نوراللهی و علیرضا بیرانوند هم‌ تیمی است. مدت‌هاست در کنارشان بازی و تمرین می‌کند و حالا برای خواندن ذهن‌شان کار سختی در پیش نخواهد داشت. در لیگ ایران، پیش از رویارویی با استقلال راهکارهای لازم برای عبور از روزبه چشمی را فراگرفته است و مهار او را هم احتمالاً به خوبی می‌داند. می‌ماند امید ابراهیمی و احسان حاج‌صفی که شاید بشار کمتر از آن‌ها شناخت داشته باشد.

همه این بازیکنان را هم که کنار بگذاریم، باید به این نکته تأکید کنیم که برگ برنده عراقی‌ها شناختی است که بشار از علیرضا بیرانوند دارد. این دو، هفته‌ها و ماه‌ها در کنار یکدیگر تمرین کرده‌اند و هم بشار راه گلزنی به بیرانوند را به خوبی می‌داند و هم بیرانوند نقطه ضعف‌های بشار را می‌شناسد.

نبرد با تیم ملی عراق به عنوان آخرین مسابقه ایران در مرحله گروهی، 25 دی‌ ماه برگزار خواهد شد و علاوه بر شناختی که سرمربی و بازیکنان حریف عراقی به واسطه حضور بشار و طارق از ایران به دست می‌آورند، دو بازی قبلی هم شناخت بیشتری از تیم کی‌روش به دست آن‌ها می‌دهد تا با دید بازتری مقابل ایران بایستند.

کارلوس کی‌روش هم البته برای رویارویی با سرسخت‌ترین رقیبش در این دوره از رقابت‌ها بی‌کار ننشسته و با راه و روش‌های متفاوتی که همیشه در تورنمنت‌های حساس از خود نشان‌ داده، قطعاً برای این عراق آشنا هم برنامه ویژه‌ای دارد. به خصوص که او می‌داند ملت ایران به شدت منتظر انتقامی هستند که باید بابت حذف از دوره قبلی جام ملت‌ها، از تیم ملی عراق بگیریم.

 

 

11 - 1

 

captcha
تازه ها
بیشتر