جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 91598 / تاریخ انتشار : 1397/10/4 18:24
|
سعید عزت‌اللهی جام ملت‌های آسیا را از دست داد

حفره در قلب تیم ملی

حفره در قلب تیم ملی

آرمن ساروخانیان / معاینات روی پای سعید عزت‌اللهی امیدوارکننده نبود و هافبک اصلی تیم ملی از فهرست جام ملت‌های آسیا کنار رفت. هافبک ردینگ که در هفته‌های اخیر به دلیل مصدومیت مشغول درمان بوده، امید داشت که بتواند به این تورنمنت مهم برسد، ولی دیروز سرانجام مشخص شد که درمان او بیش از اندازه طولانی خواهد بود و نمی‌تواند به تیم ملی کمک کند.

این اتفاق برای کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی که چند مصدوم در اردو دارد، خبر خوبی نیست و مجبور است در برنامه‌هایش برای این مسابقات تجدید نظر کند. علیرضا جهانبخش و علی قلی‌زاده، دو مصدوم دیگری هستند که ممکن است بازی‌های اول تیم ملی در جام ملت‌ها را از دست بدهند.

عزت‌اللهی بعد از کنار رفتن نکونام و تیموریان به هافبک دفاعی اصلی تیم ملی تبدیل شد و از بازیکنان مورد علاقه کی‌روش محسوب می‌شود. مربی پرتغالی با وجود محرومیت عزت‌اللهی از بازی اول حاضر شد او را به جام جهانی روسیه ببرد و در دو بازی بعدی مقابل اسپانیا و پرتغال در ترکیب اصلی بود.

سعید پس از چند سال حضور در لیگ روسیه، امسال به ردینگ در چمپیونشیپ رفت و توانست خیلی زود به ترکیب اصلی برسد، ولی مصدومیت اخیر او را از ترکیب این تیم دور کرد.

جانشین‌های احتمالی عزت‌اللهی

کارلوس کی‌روش که بابت همین مصدومیت‌ها اعلام فهرست اصلی تیمش را به تاخیر انداخت، با در نظر گرفتن غیبت احتمالی عزت‌اللهی قطعا در روزهای گذشته جانشین‌های مختلفی را برای او در نظر گرفته. این چند نفر شانس بیشتری برای بازی به عنوان هافبک دفاعی را دارند.

1- روزبه چشمی: مربی پرتغالی در بازی تدارکاتی مقابل فلسطین از روزبه چشمی در پست هافبک دفاعی استفاده کرد. چشمی در استقلال و تیم ملی سابقه بازی در دفاع میانی و هافبک دفاعی را دارد. حتی برخی معتقدند کارآیی روزبه در پست شماره شش بالاتر است. چشمی بخصوص در بازی‌های سخت‌تر می‌تواند در این پست به تیم ملی کمک کند.

او از نظر ویژگی‌های دفاعی شباهت زیادی به عزت‌اللهی دارد و برای شروع حملات هم تکنیکش مناسب است. چشمی با توجه به توان بازی در دو پست کلیدی قطعا در فهرست نهایی حاضر خواهد بود.

---

2- علی کریمی: او در استقلال هم در پست شماره شش بازی می‌کند، با این تفاوت که شفر ترجیح می‌دهد تیمش با دو هافبک دفاعی به زمین برود. مزیت کریمی نسبت به چشمی قدرت طراحی بالاتر اوست، ولی مربی پرتغالی برای تک هافبک دفاعی تیمش که وظیفه قطع ضدحملات را هم دارد، شاید به او اعتماد نکند. ترجیح شفر استفاده از کریمی به عنوان هافبک بازو است و تنها در صورت اجبار او را به هافبک دفاعی می‌فرستد.

---

3- احمد نوراللهی: گفته می‌شد هافبک پرسپولیس احتمالا یکی از خط‌‌خورده‌ها باشد، ولی با مصدومیت عزت‌اللهی ممکن است شرایط او تغییر کند. نوراللهی در بازی مقابل فلسطین نود دقیقه بازی کرد و این یعنی کی‌روش می‌خواسته به دقت او را زیر نظر بگیرد. نوراللهی در پرسپولیس معمولا به عنوان هافبک تهاجمی یا هافبک چپ بازی می‌کند، ولی برانکو بنا بر نیاز تیمش گاهی از او در پست شماره شش هم استفاده کرده. نوراللهی هم مثل کریمی تکنیک خوبی دارد، ولی وجه تخریبی بازی‌اش ممکن است برای این پست کافی نباشد.

4- امید ابراهیمی: هافبک سابق استقلال در بازی مقابل مراکش هم انتخاب کی‌روش برای جانشینی عزت‌اللهی بود و به خوبی این ماموریت را به پایان رساند. ابراهیمی سال‌ها در این پست بازی کرده قدرت جنگندگی خوبی هم دارد. در استقلال گفته می‌شد که ابراهیمی به خاطر میل به نفوذ در این پست نیاز به یک مکمل دارد، ولی در تیم ملی خواسته‌های کی‌روش را دقیقا اجرا کرده و به ندرت دیده شده که پستش را خالی کند. البته مربی پرتغالی ترجیح می‌دهد از امید در بازوی هافبک استفاده کند و تنها در صورت نیاز او را به هافبک دفاعی منتقل خواهد کرد.

5 – گزینه‌های دیگر: جز این چهار هافبک بازیکنان دیگری مثل مسعود شجاعی یا پژمان منتظری هم توان بازی در این پست را دارند. کی‌روش قبل از جام جهانی در چند بازی مثل بازی دوستانه مقابل ترکیه از شجاعی در این پست استفاده کرد، ولی کارآیی او در خطوط جلوتر بیشتر است و میل به دریبل ریسک انتخاب او در پست شماره شش را بالاتر می‌برد. پژمان هم سابقه بازی برای استقلال در این پست را دارد، ولی کی‌روش به ندرت از او در خط میانی استفاده کرده و بیشتر او را به عنوان مدافع میانی و راست می‌‌بیند.

حالت بعدی تغییر آرایش تیم از 3-3-4 به 1-3-2-4 است و در این صورت می‌توان از دو هافبک دفاعی استفاده کرد، ولی با توجه به علاقه کی‌روش به پرس حریف بعید است او از چیدمان مورد علاقه‌اش دست بردارد.

شانس خوب کی‌روش این است که مسیر تیم ملی در جام ملت‌ها با دو بازی نسبتا آسان مقابل یمن و ویتنام شروع می‌شود و او می‌تواند پیش از بازی با عراق گزینه‌های مدنظرش را محک بزند. همچنین بازی تدارکاتی بعدی مقابل قطر فرصت خوبی برای آزمودن ترکیب‌های مختلف در خط میانی است.

3

captcha
تازه ها
بیشتر