ورزش ایران / شناسه خبر: 91537 / تاریخ انتشار : 1397/10/3 17:30
|
سن در ورزش حرفه‌ای بی‌معناست

رضا یزدانی: به چهارمین المپیک فکر می‌کنم / می‌خواستم برای همیشه بروم

رضا یزدانی دوباره به تمرینات برگشته و به دنبال مدال المپیک است تا کلکسیون افتخاراتش را کامل کند. کسب مدال در المپیک توکیو بزرگترین افتخار زندگی ورزشی او می‌تواند باشد.

محسن وظیفه / در تاریخ کشتی ایران فقط دو کشتی‌گیر هستند که چهار بار حضور در بازی‌های المپیک را تجربه کردند. غلامرضا تختی و امیررضا خادم اما رضا یزدانی می‌خواهد سومین کشتی‌گیری باشد که به این افتخار مهم می‌رسد و با حضور در المپیک توکیو چهارمین المپیک خود را تجربه کند. رضا یزدانی برای نخستین بار در سال 2008 به المپیک رفت که نتوانست نتیجه خوبی بگیرد اما در دو المپیک 2012 و 2016 در یک قدمی مدال با مصدومیت به کارش پایان داد و نتوانست به مدال المپیک برسد. حالا با تغییر و تحولاتی که در فدراسیون رخ داده، رضا یزدانی هم دوباره به تمرینات برگشته و به دنبال مدال المپیک است تا کلکسیون افتخاراتش را کامل کند. کسب مدال در المپیک توکیو بزرگترین افتخار زندگی ورزشی او می‌تواند باشد.

---

 

شروع دوباره رضا یزدانی

 

اردوی تیم ملی با چهره‌های جدید و البته رضا یزدانی در حال برگزاری است که اتفاق خوبی به حساب می‌آید.

خدا را شکر می‌کنم که الان در اردو حضور دارم و خوشبختانه شرایط خوبی دارم و اردوی مناسبی را هم پشت سر گذاشتیم ولی هنوز از شرایط ایده‌آل اندکی دور هستم. باید در این اردوها حاضر شوم و ببینم که وضعیت جسمانی‌ام به چه شکلی است و آیا می‌توانم به طور جدی روی تشک حاضر شوم یا نه؟

چطور شد که به یکباره تصمیم گرفتی در اردو حضور داشته باشی؟

خب آقای محمدی دعوت کردند و من هم با دیدن برخی شرایط تصمیم گرفتم دوباره در تمرینات باشم.

اما مدت زمان زیادی نبودی.

قصد داشتم کشتی را کنار بگذارم اما وقتی در لیگ مسابقه دادم احساس کردم یک‌بار دیگر می‌توانم دوبنده تیم ملی را به تن کنم. البته آنجا هم بدشانسی آوردم و به طور کل تیم منحل شد و نتوانستم بیشتر خودم را محک بزنم.

این یعنی بازگشت به دنیای قهرمانی؟

باید در این اردوها حضور داشته باشم و بعد درباره آینده تصمیم جدی‌تر بگیرم.

شرایط اردو را چطور دیدی؟ نخستین اردو بعد از مسابقات جهانی مجارستان و البته جدایی رسول خادم.

از نحوه دعوت کردن به اردو مشخص است که تا چه اندازه شرایط اردو متفاوت شده است. همه چیز در شرایط خوبی قرار دارد و اردو در آرامش کامل برگزار می‌شود.

کادر فنی قبلی چند بار دعوت کرد که در تمرینات حاضر شوی اما قبول نکردی.

کادر فنی قبلی برنامه‌ای برایم نداشت. دعوتم کردند که در اردو حاضر شوم اما به طور اختیاری. وقتی کشتی‌گیری اختیاری دعوت می‌شود یعنی این‌که می‌تواند در اردو حاضر باشد و یا اگر صلاح ندانست حاضر نباشد و در واقع قرار بود در اردوی تیم ملی برای خودم تمرین کنم که من هم صلاح دیدم در شهر خودم به تنهایی تمرین کنم و به زندگی شخصی‌ام هم برسم.

یعنی نمی‌خواستند که تو در تمرینات حضور داشته باشی؟

شورای فنی و کادر فنی اعلام کردند که برای من برنامه‌ای ندارند و گرنه من خیلی انگیزه داشتم و خیلی هم دوست داشتم که در اردوها باشم و حتی به چند تورنمنت بین‌المللی اعزام شوم اما همه این تورنمنت‌ها از دست رفت و من نتوانستم خودم را محک بزنم.

شاید اگر در انتخابی کشتی می‌گرفتی این مسائل پیش نمی‌آمد.

من هم فکر می‌کنم خیلی از این موارد از انتخابی تیم ملی شروع شد و به خاطر این‌که من در این مسابقات به میدان نرفتم چنین تصمیماتی را اتخاذ کردند اما واقعیت این است که من هرگز از انتخابی فراری نبودم. من با پای مصدوم به مسابقات انتخابی رفتم و کشتی‌های خوبی هم گرفتم اما در این مرحله شرایط خوبی را نداشتم. مادر بزرگم فوت کرد و بعد از چند روز مادرم بیمار شد که من به لحاظ روانی شرایط خوبی نداشتم و به همین دلیل هم مدتی تمریناتم را تعطیل کردم و به لحاظ جسمانی هم افت کردم.

روزهای مهمی را در دنیای قهرمانی از دست دادی. حسرت این روزها را نمی‌خوری؟

من دو طلا و دو برنز جهان را دارم اما می‌توانستم طلاهای بیشتری را هم داشته باشم. متاسفانه شرایط برای این مهم فراهم نشد.

 

---

 

 

یادآوری یک شکست تلخ

خیلی‌ها مدعی هستند که رضا یزدانی تمام شده است.

همه چشم‌ها به شکستی است که در ریو برایم رقم خورد اما هرگز نمی‌گویند که من با چه شرایطی در این بازی‌ها حاضر شدم. با پای مصدوم به مسابقات اعزام شدم و در این شرایط نمی‌توانستم بهتر از این کار کنم. شرایط برای موفقیت اصلا برایم مهیا نبود.

دو المپیک و دو طلا که با مصدومیت از دست رفت.

بدشانسی جزیی از زندگی ورزشی من شده است. در المپیک 2012 لندن در یک‌قدمی مدال طلا مصدوم شدم. در ریو هم چند ماه قبل از المپیک مصدوم شدم اما امیدوارم به توکیو 2020 برسم و مدالی که کم دارم را به دست بیاورم.

34 سال سن و تلاش برای رسیدن به مدال جهانی کمی دیر نیست؟

سن در ورزش حرفه‌ای ملاک نیست. هر کسی خوب تمرین کند و سالم زندگی کند و بتواند تمرینات حرفه‌ای را پشت سر بگذارد، می‌تواند به مدال جهانی و المپیک برسد. من هم از این قاعده مستثنی نیستم. در کنار این‌که بعضی‌ها می‌گفتند چرا باید برگردی خیلی‌ها بودند که روحیه و انگیزه دادند و از من حمایت کردند که امیدوارم بتوانم پاسخ آنها را بدهم.

مدال المپیک مهم‌ترین حسرت زندگی ات است. به آن فکر می‌کنی؟

- مهم‌ترین هدف در زندگی هر ورزشکاری رسیدن به مدال المپیک است و من هم از این قاعده مستثنی نیستم و می‌‌خواهم به این مهم برسم. امیدوارم که شرایط برای حضورم در ریو مهیا شود چرا که فقط به خاطر این موضوع تمرین می‌کنم و سختی‌ها را به جان می‌خرم.

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر