ورزش ایران / شناسه خبر: 91472 / تاریخ انتشار : 1397/10/2 18:09
|
زنان در ورزشگاه‌ها، تفکری که به مرور تغییر می‌کند

بزرگ‌ترین مخالف، موافق حضور زنان شد

معاون فرهنگی قوه قضاییه معتقد است بانوان هم می توانند همچون آقایان به ورزشگاه ها بروند و از دیدن بازی ها لذت ببرند به شرطی که اخلاق و مسائل شرعی رعایت شود.

بزرگ‌ترین مخالف، موافق حضور زنان شد

ورود زنان به ورزشگاه برای فینال لیگ قهرمانان آسیا را خیلی‌ها نمایشی می‌دانند برای فرار از جریمه‌های احتمالی فیفا و ای‌اف‌سی. البته که همان زمان هم مشخص بود که حضور اینفانتینو و بن سلمان در باز شدن درهای ورزشگاه به روی زنان بی تأثیر نبوده است. با این حال اما حتی همین ورود گزینشی و نمایشی هم گام مثبتی می‌توانست باشد به سوی باز شدن همیشگی درهای استادیوم‌ها به روی زنان. همین‌طور هم شده و حالا دیگر گاردی که برخی افراد مقابل این موضوع داشتند، از بین رفته و به این نتیجه رسیده‌اند که واقعاً با ورود زنان به ورزشگاه قرار نیست فاجعه‌ای رخ دهد.

بستر فرهنگی لازم اگر برای تماشای خانوادگی فوتبال فراهم شود و تعریف مشخصی برای آن وجود داشته باشد، هیچ مشکلی برای این اتفاق وجود ندارد. این تفکر حالا حتی به قوه قضاییه که یکی از مخالفان اصلی ورود زنان به ورزشگاه‌ها بود هم رسیده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه معتقد است بانوان هم می توانند همچون آقایان به ورزشگاه ها بروند و از دیدن بازی ها لذت ببرند به شرطی که اخلاق و مسائل شرعی رعایت شود.

حجت الاسلام هادی صادقی در همین رابطه توضیح می‌دهد: «همانگونه که خانم‌ها همراه با آقایان به سینما می روند و از دیدن فیلم بهره می‌گیرند یا به پارک می روند، در ورزشگاه نیز می‌توانند حضور پیدا کنند اما ورود زنان به ورزشگاه‌ها ممکن است دو عارضه داشته باشد که باید آن را برطرف کرد و مسوولان اجازه ندهند این مسائل پدید آید.»

او درباره عارضه‌هایی که باید پیش از ورود زنان به ورزشگاه‌ها برطرف شوند، این‌طور می‌گوید: «اگر این دو عارضه مدیریت و با آن مقابله شود و دولت فضایی مناسب را ایجاد کند که این دو مشکل وجود نداشته باشد، هیچ اشکالی مانع حضور بانوان در ورزشگاه ها نخواهد بود که عارضه اول موضوع اخلاق است. یعنی ممکن است در ورزشگاه‌ها فضای ناسالمی وجود داشته باشد و کلمات اهانت آمیزی گفته شود یا به بانوان توهین هایی شود و در آن صورت حریم ها شکسته شود که در این زمینه باید مدیریت شود اما باید بدانیم رفع این مساله فقط کار دولت نیست و خود مردم باید همکاری کنند.»

معاون قوه قضاییه تأکید می‌کند: «مساله رعایت اخلاق در ورزشگاه هم به عهده دولت است و هم تیم های ورزشی و طرفداران‌شان باید فعالیت کنند تا فضایی سالم را برای حضور زنان ایجاد کنند و فدراسیون ها نیز باید نظارت داشته باشند.»

عارضه دومی که صادقی به آن اشاره می‌کند، مسائل شرعی است: «عارضه دوم مربوط به مسائل شرعی است که طبق فتوای مراجع تقلید دیدن بدن نامحرم برای هر دو طرف اشکال دارد. یعنی هم مرد و هم زن نمی توانند به بدن برهنه نگاه کنند که رفع این مشکل هم سخت نیست. چون در گذشته برای حضور بانوان در بعضی از ورزش ها این کار را کرده ایم و تجربه داریم.»

معاون فرهنگی قوه قضاییه می‌گوید: «بانوان در اوایل انقلاب در هیچ رشته ورزشی شرکت نمی کردند اما الان در ده‌ها رشته با پوشش خوب شرکت می‌کنند و بر همین اساس می‌توانند با پوشش خوب در مسابقات شرکت کنند.»

این تغییر تفکر با اتفاقی که این روزها در لیگ فوتبال بانوان رخ داده است، به تسهیل مسیر باز شدن درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان کمک می‌کند. وقتی مردان و زنان از سوی سکوها، تماشاگر دیدار تیم‌های فوتبال بانوان آذرخش و ملوان بودند و تصاویر جالبی را از تماشای خانوادگی مسابقات فوتبال رقم زدند تا ثابت کنند نه وقتی مردان، تماشاگر فوتبال زنان باشند فاجعه‌ای رخ خواهد داد و نه وقتی زنان در ورزشگاه‌ها تیم محبوب خود را تشویق کنند.

اصلاً همین حرکت‌های فرهنگی و مردمی که امروز به این تغییر تفکر در بین مسوولان منجر شده، قطعاً در ادامه بستر فرهنگی لازم را برای شکستن تابوی حضور زنان فراهم خواهد کرد.

 

600 – 11

 

captcha
تازه ها
بیشتر