جام ملت‌های آسیا / شناسه خبر: 91464 / تاریخ انتشار : 1397/10/2 17:23
|
دومین حریف تیم ملی: نایب‌قهرمان امیدهای آسیا، قهرمان جام سوزوکی

ویتنام را دست کم نگیرید

ویتنام را دست کم نگیرید

گابریل تان / دوازده ما پیش، تیمی با انتظارات پایین و با یک مربی که تنها دو ماه قبل کارش را شروع کرده بدو، در مسابقات امیدهای آسیا (زیر 23 ساله‌ها) شگفتی بزرگی خلق کرد و با عبور از حریفان نامدار به فینال رسید. ولی وقتی ویتنام با هدایت پارک هانگ سئو جام ملت‌های آسیا را شروع می‌کند، بعید است حریفی این تیم را دست کم بگیرد. در یک سال گذشته «اژدرهای طلایی» توانسته‌اند خودشان را به عنوان یکی از تیم‌های در حال رشد آسیا مطرح کنند و قهرمانی اخیر در جام سوزوکی تاییدی بر این ماجراست.

حکایت این اوج‌گیری از قهرمانی امیدهای آسیا در شروع سال 2018 شروع شد که ویتنام در راه فینال استرالیا، عراق و قطر را پشت سر گذاشت و در یک قدمی قهرمانی مغلوب جدال 120 دقیقه‌ای با ازبکستان شد. در نیمه دوم سال آنها توانستند در بازی‌های آسیایی به مقام چهارم برسند. ویتنام در این مسابقات با شکست ژاپن سرگروه شد و در مراحل بعدی توانست بحرین و سوریه را شکست دهد. این تیم ماه گذشته توانست به سلطه چهار ساله تایلند بر فوتبال جنوب شرق آسیا پایان دهد و برای دومین بار در تاریخ قهرمان جام سوزوکی شد.

نقش دستیار سابق هیدینک در موفقیت ویتنام

این مربی کره‌ای که سابقه دستیاری گاس هیدینک در کسب مقام چهارم جام جهانی 2002 را دارد، قطعا بابت این موفقیت‌ها شایسته تمجید است. او با پیگیری فوتبال روز جهان از آرایش قابل انعطاف 3-4-3 استفاده می‌کند که هنوز در فوتبال آسیا باب نشده. این روش برای ویتنام عالی بوده و این تیم فوتبال مدرن و جذابی به نمایش می‌گذارد.

توجه پارک به جوانان هم نباید نادیده گرفته شود. 12 بازیکن از 23 بازیکنی که در جام سوزوکی به میدان رفتند، عضو تیمی بودند که نایب‌قهرمان امیدهای آسیا شد و در جام ملت‌ها هم حاضر خواهند بود.

برخی تصمیم او در خط زدن نام انگوین فان‌کویت و انگوین آن‌دوک، دو بازیکن باتجربه تیم از فهرست جام ملت‌ها را زیر سوال بردند، ولی اولی در هیچکدام از بازی‌های جام سوزوکی به میدان نرفت و دومی تنها در بازی برگشت مقابل مالزی حاضر بود و گل پیروزی را زد. نگاه پارک در عوض به بازیکنانی مثل انگوین کوانگ‌های، دوان فان‌هائو و تران دین‌دونگ برای موفقیت در این مسابقات است.

---

آنچه درباره تمام نسل‌های طلایی صدق می‌کند، فاکتور شانس است که تمام بازیکنان مستعد همزمان در یک دوره ظهور کنند. با این حال همانطور که تجربه تیمی مثل پرتغال نشان داد حضور لوئیز فیگو، روی کاستا و نونو گومز تضمینی برای قهرمانی نبود. هدف اعضای نسل طلایی فوتبال ویتنام که تازه وارد بیست سالگی شد‌ه‌اند این است که در جام ملت‌ها تا جای ممکن پیشروی کنند و شاید برای موفقیت باید یکی دو تورنمنت دیگر منتظر بمانند. با این حال فرمول جدید مسابقات که چهار تیم سوم برتر هم به یک هشتم نهایی صعود می‌کنند، ویتنامی‌ها را امیدوار کرده از گروهی که شامل ایران، عراق و یمن است بتوانند عبور کنند.

---

مسابقات در آن مرحله بسیار سخت خواهد بود، ولی انگیزه و جدیت ویتنام در 12 ماه اخیر، حضور جوانان باکیفیت و یک مربی با تفکرات تهاجمی دلیلی ندارد که این تیم نتواند در این مرحله قربانی بگیرد. در این صورت خوشحالی طرفداران پرشور فوتبال ویتنام خیلی بیشتر از چیزی خواهد بود که یک سال پیش برای موفقیت تیم امیدشان نشان دادند.

منبع: فاکس اسپورت آسیا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر