استقلال خوزستان / شناسه خبر: 91452 / تاریخ انتشار : 1397/10/2 16:45
|
بحران اقتصادی و محرومیت احتمالی تیم خوزستانی

استقلال خوزستان یک قدم تا سقوط

سمیرا شیرمردی / استقلال خوزستان بعد از اینکه با کسر 6 امتیاز و بسته شدن پنجره نقل و انتقالات مواجه شد، حالا اخطار دوم را از فیفا دریافت کرد. به این صورت که اگر در مهلت تعیین شده قسط اول فرانک ساکونی را پرداخت نکند، به لیگ یک سقوط خواهد کرد. اگرچه از این مهلت، فقط چند روز بیشتر نمانده اما هنوز هیچ اتفاقی در این رابطه صورت نگرفته و مالک باشگاه ترجیح داد به جای پرداخت این پول، پرداختی‌های خود به اعضای تیم را به 50 درصد برساند. با این شرایط حالا همه نگاه‌ها به یک اپراتور تلفن همراه است تا به عنوان اسپانسر مبلغی به تیم پرداخت کند و طلب ساکونی را بدهند. مساله‌ای که اگر در این چند روز حل نشود، اتفاق تلخ دیگری برای استقلال خوزستان می‌افتد.

 

اوایل فصل بود که خبر رسید شکایت فرانک ساکونی به فیفا رسیده و استقلال خوزستان باید در مهلت تعیین‌شده بدهی این بازیکن را پرداخت کند. در همان ابتدا، امیر سلطانی مدیرعامل وقت باشگاه استقلال خوزستان خیلی زود دست به کار شد و با فرانک ساکونی چند تماس تلفنی داشت تا او را راضی به قسطی کردن مطالباتش کند. با این اتفاق، استقلال خوزستان می‌توانست با مبلغی کم، پرونده را به راحتی ببندد و امتیازی از دست ندهد. سلطانی خیلی برای تامین این پول تلاش می‌کرد. او قراردادی با یک اپراتور تلفن همراه بست و قرار بود با انتقال یونس دلفی به آیندهوون هلند هم مبلغ دیگری به باشگاه بیاورد تا طلب ساکونی را بپردازد و البته مطالبات بازیکنان و اعضای تیم را بدهد اما برنامه‌های سلطانی خوب پیش نمی‌رفت چون ظاهرا همه مبالغ از جمله اسپانسر و البته مبلغ فروش بازیکنان باید ابتدا به حساب گروه ملی برود و بعد از آن به استقلال خوزستان برسد.

این مساله هم مشکلاتی داشت که زمان را طولانی می‌کرد. به هر حال همکاری نکردن مسئولان باعث شد سلطانی از مدیریت باشگاه استقلال خوزستان استعفا بدهد و برود. امیر سلطانی در همان ابتدا هم اعلام کرد اگر بدهی فرانک ساکونی پرداخت نشود، استقلال خوزستان با کسر 6 امتیاز مواجه خواهد شد اما انگار این مساله اهمیت چندانی برای مسئولان نداشت. به هر حال خیلی زود سرپرست جدید مدیرعاملی باشگاه استقلال خوزستان انتخاب شد اما اقدامی برای پرداخت طلب ساکونی صورت نگرفت. شاید هم مسئولان باشگاه استقلال خوزستان فکر می‌کردند مشکلات اینچنینی را می‌توانند با کدخدامنشی حل کنند اما فیفا مثل فدراسیون فوتبال ایران نیست که رای خود را به راحتی برگرداند.

به هر حال، طلب ساکونی پرداخت نشد و امتیاز کسر شد. علاوه بر آن، پنجره نقل و انتقالاتی تیم استقلال خوزستان هم بسته شد. بعد از این اتفاق، مسئولان استقلال خوزستان با امیدواری از برگرداندن 6 امتیاز و البته باز کردن پنجره نقل و انتقالات صحبت می‌کردند اما کاملا مشخص بود فیفا از رای خود برنمی‌گردد. در ادامه محمداسد مسجدی سرپرست باشگاه استقلال خوزستان تصمیم گرفت به سفر برود تا با ساکونی و مدیربرنامه‌هایش ملاقات داشته باشد تا بلکه رای برگردد اما این اتفاق هم کاری را پیش نمی‌برد. به هر حال کم‌کم مسئولان استقلال خوزستان داشتند می‌پذیرفتند که نه امتیاز برمی‌گردد و نه پنجره نقل و انتقالاتی باز می‌شود چون با اخطار دوم مواجه شدند. اخطاری مبنی بر اینکه اگر در موعد مقرر طلب ساکونی پرداخت نشود، استقلال خوزستان به یک رده پایین‌تر یعنی به لیگ یک سقوط پیدا می‌کند.

با این اخطار، تصور می‌شد مسئولان استقلال خوزستان خیلی زود دست به کار می‌شوند تا مبلغ را پرداخت کنند اما هنوز خبری از این مساله نیست. این در حالی است که چند روز بیشتر به پایان مهلت فیفا باقی نمانده. محمد رحیمی رییس هیات مدیره باشگاه استقلال خوزستان در رابطه با این مشکل می‌گوید: «به لحاظ مالی وضعیت مناسبی نداریم و منتظر پول هستیم. قرار است اپراتور تلفن همراه مبلغی پرداخت کند اما فعلا خبری نشد. در این هفته مهلت پرداخت پول به ساکونی به پایان می‌رسد و اگر تا آن زمان 750 میلیون تومان را به او پرداخت نکنیم با رای دوم که سقوط به لیگ یک است مواجه خواهیم شد. البته ما تلاش می‌کنیم این اتفاق نیفتد اما از مسئولان استان می‌خواهیم زودتر دست به کار شوند و به تیم کمک کنند.» اگرچه الان پرداخت طلب ساکونی خیلی مهمتر از هر چیزی برای استقلال خوزستان است اما ظاهرا این مساله برای گروه ملی یعنی مالک باشگاه اهمیت چندانی ندارد چراکه آنها به جای اینکه به فکر حل این مشکل باشند، فعلا پرداختی خود را به اعضای تیم در نیم فصل اول به 50 درصد رساندند. با این شرایط، مسئولان استقلال خوزستان دست به دامان استاندار شدند تا بلکه او مشکل را حل کند. رحیمی در این باره توضیح می‌دهد: «دکتر مسجدی سرپرست باشگاه چندین بار با استاندار جلسات حضوری داشت. آقای غفوری هم همین‌طور. در جریان جلسات نیستم اما ما به کمک استاندار و دیگر مسئولان استان نیاز داریم که اگر اسپانسر دیر پول را رساند بتوانیم مشکل را حل کنیم.»

یکی دیگر از مشکلات بزرگ استقلال خوزستان دودستگی هیات مدیره باشگاه است. شاید اگر این مساله وجود نداشت یکی از اعضای آن که اوضاع مالی خوبی دارد، به تیم کمک می‌کرد. اگرچه او چنین وظیفه‌ای ندارد اما حداقل می‌توانست با کمک خود جلوی این مشکل بزرگ را بگیرد اما فعلا این دودستگی مانع شده. به همین دلیل باز هم همه نگاه‌ها به استاندار است.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان که همیشه نشان داده حامی ورزش است و البته این روزها درگیر مسائل اعتراض کارگران استان است، در این مورد می‌گوید: «ما با یک اپراتور تلفن همراه جلسات خوبی داشتیم که قرار است با یک و نیم میلیارد تومانی که می‌پردازد، 750 میلیون تومان از طلب ساکونی را پرداخت کنیم و بقیه آن هم هزینه تیم شود. ما در این رابطه تمام تلاش خود را می‌کنیم اما مسئول تیم ما نیستیم و گروه ملی به عنوان مالک باشگاه هم مشکلات زیادی از جمله تعویق حقوق کارگران را دارد. با توجه به اینکه اولویت پرداخت حقوق کارگران است ما نمی‌توانیم به آنها فشار بیاوریم. به هر حال تلاش این است که 3، 4 تیم خوزستانی را در لیگ برتر نگه داریم.» با شرایطی که در استان خوزستان وجود دارد تنها امید استقلال خوزستان فقط به همان یک اسپانسر است. اگر این اسپانسر پول را به موقع به تیم تزریق نکند، احتمالا به زودی شاهد سقوط استقلال خوزستان به لیگ خواهیم بود. هر چند که این اسپانسر قول داده قبل از این اتفاق تلخ، پول را به تیم برساند.

9-1

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر