تیم ملی ایران / شناسه خبر: 91295 / تاریخ انتشار : 1397/9/30 11:45
|
چرا از سرمربی تیم ملی انتقاد می‌کنیم؟

مذاکره کی‌روش و کلمبیا قانونی است

یادمان نرود کی‌روش تا پایان جام ملت‌های آسیا سرمربی ایران است و بعد از آن باید به فکر همکاری با تیم یا فدراسیونی جدید باشد.بنابراین برخلاف انتقادها، مذاکره کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا قانونی است.

قانون به کی‌روش اجازه مذاکره می‌دهد

امیر اسدی/ بعد از گذشت حدود دو هفته از برگزاری فینال جام لیبرتادورس میان بوکاجونیورز و ریورپلاته که برای ما ایرانی‌ها هم از حیث مذاکره مستقیم کی‌روش و فدراسیون فوتبال کلمبیا مهم بود، سایت کلمبیایی گل کاراکول نوشت: «کارلوس کی‌روش پرتغالی هنوز گزینه اصلی برای هدایت تیم کلمبیا و بالاتر از مربیانی مانند لوئیس فیلیپه اسکولاری، رینالدو روده و خوان کارلوس اوساریو است. به احتمال فراوان کی‌روش ماه مارس سال ۲۰۱۹ برای هدایت کلمبیا در بازی‌های تدارکاتی وارد این کشور خواهد شد.»

پیش از این هم خبرنگار رادیو کاراکول گفته بود گفت و گو‌های مستقیمی بین خسورون- رئیس فدراسیون فوتبال کلمبیا- و کی‌روش انجام شده و خسورون نظر مثبتی روی سرمربی فعلی تیم ملی ایران دارد.

در مورد این اخبار، ذکر چند نکته ضروری است. نکاتی که باعث می‌شود بابت مذاکره احتمالی کارلوس کی‌روش با برخی باشگاه‌ها و تیم‌های ملی، حق را به این مربی باتجربه بدهیم. درباره پیشنهادهای کی‌روش حرف و حدیث فراوان است. سرمربی تیم ملی مدام مورد توجه تیم‌های مختلف قرار می‌گیرد اما در نهایت هیچ‌یک از آن‌ها به سرانجام نمی‌رسد. این نظر منتقدان کی‌روش است که معتقدند پیشنهادهای او بیشتر رسانه‌ای است و نه واقعی. پیشنهادهایی که در این حدود 8 سال بارها نمونه‌اش را دیده‌ایم. از آفریقای‌جنوبی و مکزیک بگیرید تا لیدزیونایتد و قطر.

کاری به واقعی یا غیر واقعی بودن این پیشنهادها نداریم. بحث اصلی درباره پیشنهاد تیم ملی کلمبیا است که مورد تأیید مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور نیز قرار گرفته. گفته می‌شود کی‌روش در اسپانیا و ورزشگاه سانتیاگو برنابئو با روسای فدراسیون فوتبال کلمبیا پای میز مذاکره نشسته و با آن‌ها درباره شرایط کار در آینده صحبت کرده.

ایرادی که از کی‌روش می‌گیرند و انتقادی که متوجه سرمربی تیم ملی می‌کنند، قراردادی است که او با فدراسیون فوتبال ایران دارد. قراردادی تا پایان جام ملت‌های آسیا، یعنی حدود یک تا 2 ماه دیگر. منتقدان می‌گویند وقتی کی‌روش با فدراسیون فوتبال ایران قرارداد دارد و سرمربی تیم ملی است، چرا با فدراسیون فوتبال کلمبیا مذاکره کرده تا روی نیمکت این تیم بنشیند؟ انتقادی غیرمنطقی و عجیب که هیچ جای جهان نمونه‌اش را نمی‌بینیم.

---

بازیکنان و مربیان فوتبال در جهان، بر اساس قانون، 6 ماه قبل از اتمام قرارداد می‌توانند با تیم‌های دیگر مذاکره و حتی به توافق هم برسند. در باشگاه‌های اروپایی یا تیم‌های ملی مشهور، از این دست مذاکره‌ها زیاد می‌بینیم. یوپ هاینکس را یادتان می‌آید؟ سرمربی موفق بایرن‌مونیخ که در حال رقابت برای کسب عنوان قهرمانی در بوندس‌لیگا و لیگ قهرمانان اروپا بود اما مدیران باشگاه با پپ گواردیولا به توافق رسیدند و این خبر را رسانه‌ای هم کردند. هاینکس اما با قدرت به کار خود ادامه داد و در پایان فصل 3 عنوان قهرمانی همراه با بایرن‌مونیخ به‌دست آورد و سپس جای خود را به گواردیولا داد.

درباره کارلوس کی‌روش هم این قانون صدق می‌کند. او از چند ماه قبل می‌توانست با تیم‌های مورد نظر مذاکره و حتی به توافق نهایی و رسمی نیز برسد. یادمان نرود کی‌روش تا پایان جام ملت‌های آسیا سرمربی ایران است و بعد از آن باید به فکر همکاری با تیم یا فدراسیونی جدید باشد. بنابراین برخلاف انتقادها، مذاکره کی‌روش با فدراسیون فوتبال کلمبیا، حتی اگر به تفاهم و امضای قرارداد هم برسد، قانونی است و نمی‌توان و نباید در این مورد خاص از سرمربی تیم ملی خرده گرفت.

 

1

 

captcha
نظرات شما | 1 نظر
ناشناس
1397/10/28 - 14:19
حیف که این فرد موفق در بیشتر زمینه هارو به این اسونی از دست میدیم تکرار ولاسکو در والیبال،،ولی همچنان درس نمیگیریم
rateup 1
 ratedown 2
تازه ها
بیشتر