ورزش ایران / شناسه خبر: 91236 / تاریخ انتشار : 1397/9/28 15:09
|
هم تمرین شدن رستمی با وزنه‌برداران ملی‌پوش در آزادی

کیانوش با توپ پر به وزنه‌برداری برگشت

کیانوش رستمی بعد از مدتی دوری از اردوی آماده سازی تیم ملی وزنه برداری با انگیزه و توپ پر برای کسب سهمیه بازی های المپیک 2020 توکیو به آزادی بازگشت.

آماده سازی برای حضور در سومین المپیک

رضا عباسپور - بعد از ناکامی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا تصمیم گرفت مدتی به دور از هیاهوی تمرینی و وزنه‌برداری باشد. حتی کار برای کیانوش رستمی که تا پیش از این در فضای مجازی فعالیت‌های تمرینی‌اش را در مکان‌های مختلف با مخاطبانش به اشتراک می‌گذاشت به جایی رسید که دیگر خبری از عکس و فیلم‌های طبیعت‌گردی و تمرین با وزنه در هوای برفی یا کوه و بیابان نبود! از همین رفتار معلوم بود که اتفاقی سوای آنچه که برای کیانوش در یکی دوسال گذشته رخ داده بود در حال به وقوع پیوستن است. زیرا از نوع واکنش‌های قهرمان طلایی وزنه‌برداری جهان و المپیک معلوم بود که رستمی برای بازگشت پرفروغ روی تخته‌ وزنه‌برداری، برنامه‌ریزی تازه ای دارد. 

عبور از سقف آرزوها برای کیانوش رستمی

همواره ستاره‌های ورزشی در تمامی رشته‌ها، وقتی به سقف آرزوها و مدال‌های رنگارنگ در دنیای حرفه‌ای ورزش می‌رسند و به قله‌های افتخار دست پیدا می‌کنند، در فواصل زمانی مختلف رفتار متفاوتی را در مسیر حرکتی خود انتخاب می‌کنند. رفتارها و تفکراتی که برگرفته از شخصیت، منش، عقبه ورزشکار و نوع برخورد جامعه با آن قهرمان است. همین موضوع هم باعث می‌شود که ستاره‌های شناخته شده و عنواندار ورزش دنیا همیشه حواشی و بحث‌های متفاوت و مختلفی را حول و حوش خود احساس می‌کنند. در وزنه‌برداری دنیا هم متناسب با شرایط و خلق و خوی ورزشکاران صاحب‌نام و عنواندار در این رشته قدرتی، شرایط ستاره‌های مدال‌دار این رشته همیشه با یکدیگر متفاوت بوده است. کیانش رستمی ملی‌پوش عنواندار و شاخص تیم‌ملی وزنه‌برداری کشورمان با تصاحب دو مدال ارزشمند طلا و نقره بازی‌های المپیک 2012 لندن و 2016 ریودوژانیرو و چنیدین و چند عنوان طلایی، نقره‌ای و برنزی جهان، بی‌تردید یکی از چهره‌های نامدار و رکوردشکن تاریخ وزنه‌برداری ایران به شمار می‌رود. ستاره‌ای که در اوج پختگی و تجربه ورزشی اگر خیلی خود را درگیر برخی حواشی خودساخته نکند، بدون شک می‌تواند نامش را در تاریخچه بازی‌های المپیک به عنوان یکی از رکوردشکنان تاریخ‌ساز جاودانه و مانا کند. اگر چه او همین حالا هم جزو یکی از وزنه‌برداران بزرگ و افتخارآفرین وزنه‌برداری جهان به شمار می‌رود. اما مطمئنا کیانوش رستمی این پتانسیل را دارد که بدون حاشیه‌سازی صاحب جایگاهی در این رشته ورزشی شود که تا کنون قسمت همتایان داخلی‌اش نشده است.

 

---

بازگشت روی تخته با تفکری نو

بواقع کیانوش رستمی ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران بعد ازکسب مدال طلا در بازی‌های المپیک 2016 ریو و رکوردشکنی در این میدان بزرگ تا به امروز که تقریبا نزدیک به سه سال از آن رویداد تاریخی می‌گذرد نتوانسته حتی در برخی رقابت‌های داخلی بواسطه تغییر وزن‌های جهانی و المپیکی و نیز تغییر وزن خودش از دسته وزنی 85 کیلوگرم به دسته 96 کیلوگرم، عنوان یا مدال ارزشمندی دشت کند! او بعد از تک مدال نقره‌ای رنگ جهان در حرکت یکضرب رقابت‌های جهانی 2017 و اوت شدن در همین مسابقه با ناکامی در حرکت دوضرب و مجموع، روند نزولی عجیبی را داشت که مطمئنا ناشی و حاصل از تفکرات تمرینی و تک روی‌های پرحرف و حدیث او در طول همین دو، سه سال قبل و بعد از بازی‌های المپیک 2016 ریو است. این روند نزولی تا بازی‌های آسیایی با سرعت برای رستم وزنه‌برداری ایران که روزگاری بی‌رقیب‌ترین وزنه‌برداری ملی‌پوش کشورمان بود ادامه داشت. ناکامی‌های رستمی در تورنمنت‌ها و رقابت‌های بین‌المللی معتبر به قدری جدی بود و به شکلی خودساخته پیش پای قهرمان طلایی وزنه‌برداری ایران قرار گرفته بود که آرام آرام داشت تمام کاشته‌هایی که او مدت‌ها برای بدست آوردنش تلاش کرده بود را هم نابود می‌کرد و از بین می‌برد. اما همین ناکامی‌ها برای وزنه‌بردار عنواندار المپیکی ایران حکم تلنگری جدی را داشت که او را هوشیار کرد و به هوش آورد. تا حدی‌ که کیانوش رستمی بعد از مدتی دوری از تیم ملی و اردوی آماده‌سازی بزرگسالان، با پادرمیانی رییس کمیته ملی المپیک و موافقت مسئولین فدراسیون وزنه‌برداری دوباره به اردوی تیم ملی برگشت و برای حضور در رقابت‌های گزینشی المپیک 2020 دست به وزنه شد. البته این دفعه بازگشت رستمی با رفت‌ و برگشت‌های قبلی او تقریبا متفاوت است. زیرا او اینبار خوب می‌داند که دیگر بحث بر سر (2 سهمیه اندک) و محدود وزنه‌برداری ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو است. سهمیه‌ای محدود که کلی مدعی اسم و رسم دار خواستگارش هستند و پر و پاقرص بدنبال زدن سند آن به نام خود دراردوی تیم ملی صف کشیدند. بنابراین با توجه به شرایط حساس فعلی دیگر جایی برای ناز کردن یا قیافه گرفتن ورزشکار برای کادرفنی یا فدراسیون وجود ندارد. زیرا هر کدام از وزنه‌برداران با هر عنوان و یا مدالی بخواهند بیرون از دایره قوانین و چارچوب گزینشی برای کسب سهمیه و گرفتن امتیاز المپیکی شدن در بازی‌های 2020 توکیو حرکت کنند خودشان قافیه را باخته و دو دستی تحویلش می‌دهند به رقبای داخلی که بی‌صبرانه منتظر دشت یک‌چنین فرصت طلایی هستند. با این اوصاف کیانوش رستمی به عنوان یک وزنه‌بردار باتجربه و سردو گرم چشیده خیلی خوب می‌داند که برای المپیکی شدن چاره‌ای جز قبول یکسری شرایط روتین و قواید مرسوم حاکم بر اردوی آماده‌سازی تیم ملی را ندارد. به همین دلیل او مدتی است بعد از دادن آزمایش به افسران آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ ( وادا) طبق قول و قرارهایی که در جلسه مشترکی که با رییس کمیته ملی المپیک کشورمان و رییس فدراسیون وزنه‌برداری داشت بین او و فدراسیون رد و بدل شد، دوباره به اردوی آماده‌سازی تیم ملی وزنه‌برداری برگشته و در کنار سایر ملی‌پوشانی که در اردوگاه آزادی حاضر هستند و تمرین می‌کنند، دست به وزنه شده و تمرینات خودش را دوباره برای کسب سهمیه المپیک از سر گرفته است.

 

---

استمرار کیانوش رستمی برای عبور از موانع داخلی

کیانوش رستمی خیلی خوب می‌داند که کسب یکی از دو سهمیه موجود المپیکی در بازی‌های 2020 توکیو، در حالی برای او ممکن است که بتواند در تمرینات آماده‌سازی خود شرایط رکوردی را بدست آورد که ضمن عبور از موانع و رقبای سرسخت داخلی، راه خود را برای درخشش مجدد در سومین المپیک تاریخ ورزشی‌اش  هموار کند. اتفاقا رستمی برای این بار برای رسیدن به هدفش، برخلاف یک دوسال گذشته بدون حاشیه، قبل از اینکه بقیه رقبایش کار را برای المپیکی شدن آغاز کنند، دست به وزنه شده و تمریناتش را برای کسب آمادگی صدرصدی و رسیدن به شرایط نرمال مسابقه‌ای آغاز کرده است. تمریناتی که اگرچه به جای کادرفنی خود کیانوش برای خودش طراحی کرده است، البته این بار به نظر می رسد تمرینات شخصی رستمی طوری طراحی شده که بوی موفقیت می‌دهد. زیرا در شرایط فعلی که کیانوش رستمی زودتر از سایر رقبای داخلی خود کارش را آغاز کرده، نشان می  دهد که انگیزه بالایی برای رسیدن به هدفش دارد؛ هدفی به نام «المپیک توکیو» که قطعا درخشش در این میدان بزرگ آن هم برای سومین بار می‌تواند از رستمی چهره‌ای تکرار نشدنی در تاریخ وزنه‌برداری ایران ثبت کند. بنابراین اگر چه بی‌شک رسیدن به سهمیه المپیک و حضور در توکیو 2020، آن هم دردسته وزنی 96 کیلوگرم جایی که سهراب مرادی یکی دیگر از فوق ستاره‌های حال حاضر وزنه‌برداری دنیا در این وزن قرار دارد کاری بزرگ و راهی بس دشوار است. اما کیانوش رستمی هم بارها در گذشته نشان داده که وزنه‌برداری است غیرقابل پیش‌بینی و همیشه عاشق به ثمر رساندن کارهایی است که نشدنی  و غیرممکن به نظر می‌رسند. حال تنها منتظر ماند و دید که سرانجام آیا قرار است قبل از المپیک شاهد نبرد داخلی رستم و سهراب برای بدتس آوردن دوبنده المپیکی تیم ملی باشیم برای برتری یکی بر دیگری یا اینکه می‌توانیم با تدبیری کارآمدتر بازهم رستم و سهراب را در کنار هم برای غول کشی روانه آوردگاه توکیو کنیم.

4/ 1

 

captcha
تازه ها
بیشتر