ورزش جهان / شناسه خبر: 91223 / تاریخ انتشار : 1397/9/27 20:04
|
جانشین کیست؟ از پوچتینو تا کونته، از زیدان تا کی روش

وداع تلخ مورینیو: پشت و خنجر، جنایت و مکافات

اخراج مورینیو نقطه پایان بود؛ پایان آرزوهای یک آدم برفی. آدمکی که در آفتاب سوزان بزرگی منچستر ذره ذره آب شد و هرگز نتوانست به رویاهایش چنگ بزند.

وداع تلخ مورینیو از منچستر یونایتد

سعید آقایی/ یک بیانیه 65 کلمه ای برای پایان یک بحران. این شاید کنایه آمیزترین تیتر برای پایان آقای خاص بود. تیتر «دیلی میل» برای مردی که دیگر مدتهاست خاص نیست و بدل به آقای معمولی شده. همان کنایه ای که یورگن کلوپ مربی پراگماتیک لیورپول در بدو ورودش به جزیره و در تقابل با رجزخوانی های بی مایه ژوزه آن را در توصیف خودش به کار برد اما حالا کلوپی با یک نمایش سحرانگیز پایان تلخی بر دوران پرفراز و نشیب ژوزه مورینیو در اولدترافورد رقم زد. پیروزی معمولی بر خاص. یک پیروزی قهرمانانه و پرشور اگرچه با دو گل تصادفی اما نمایش منچستر یونایتد به اندازه ای در آنفیلد حقارت بار بود که دیگر کاسه صبر مدیران مقتصد یونایتد را هم لبریز کرد.

همان زمان که هواداران زیر باران تند لیورپول از نمایش تیم هیجان انگیز کلوپی به وجد آمده بودند و سرود قهرمانی می خواندند و با کنایه شعار می دادند: «لطفا مورینیو را اخراج نکنید» روی صندلی های ویژه  آنفلید فرگی کبیر با افسوس و بهت سر تکان می داد و ویران شدن میراثش به دست مورینیو را به نظاره نشسته بود. یک تصویر تلخ برای هواداران منچستر که قریب به سه دهه با فرگی کبیر عادت کرده بودند از بالا به دشمن قدیمی فخر بفروشند. همو که در بدو وروش به اولدترافرود وعده داده بود که «آنها را از لانه شان پایین خواهیم کشید» و چه قدرتمندانه و با وقار این وعده را عملی کرده بود. اما حالا این لیورپول بود که روی جنازه محتضر منچستر می رقصید و طنازی می کرد.

این تصویر شرم آور برای هواداران منچستر در حقیقت نقطه پایان بود؛ پایان آرزوهای یک آدم برفی. آدمکی که در آفتاب سوزان بزرگی منچستر ذره ذره آب شد و هرگز نتوانست به رویاهایش چنگ بزند.

اخراج موریینیو پایان یک عصر برای یونایتد بود. عصری لبالب از تناقض و دوگانگی. مردی که خود را خاص می دانست اما این خاص بودن را تنها در کنفرانس های مطبوعاتی و در برابر دوربین ها و رسانه ها نمایش می داد و در مستطیل سبز هیچ نشانی از خاص بودن نداشت. مردی که با یک چمدان افتخار و جام به منچستر آمد اما در اولدترافورد چوب حراج به آبرو و اعتبارش زد و منچستر را همراه با خود به انتهای دره تاریک ناکامی کشید. مثل سقوط تایتانیک با یک کاپیتان ورشکسته.

کاپیتانی که حتی با ستاره هایش سر ناسازگاری داشت از پل پوگبا گرفته تا بقیه تا باز هم توهم توطئه و خنجر از پشت یک گزینه فرضی پررنگ در ناکامی او باشد. مردی که در ناکامی هاش همیشه این گزینه را بولد کرده؛ از جان تری در چلسی تا رونالدو و راموس در رئال مادرید و حالا پوگبا و سایرین در منچستریونایتد. او کماکان به گزاره پشت و خنجر اعتقاد دارد اما خنجری که او در قلب هواداران منچستر فرو کرده مشهودتر از آنیست که بتوان با این گزاره های فرضی آن را توجیه کرد. مورینیو در طول این سه سال هرگز راهی به قلب های هواداران منچستر نیافت چه آن روزی که که شکست آژاکس برای نخستین بار قهرمان یورولیگ شد و چه آن روزی که در دربی منچستر در دسامبر 2017 در یک نمایش دراماتیک سیتی گواردیولا را در اتحاد با نتیجه 3-2 شکست داد تا قهرمانی رقیب همشهری را به تعویق بیندازد. او هرگز محبوب نشد و با منچستر به کرانه موفقیت و محبوبیت نرسید. منچستر محتضر امروز نتیجه عصیانگری های اوست؛ مصداق عینی جنایت و مکافات.

---

جانشین مورینیو کیست؟ از پوچتینو تا کونته؛ از زیدان تا کی روش

بعد از برکناری ژوزه مورینیو از هدایت منچستر یونایتد و حضور کریک به عنوان مربی موقت تا پایان فصل، تلاش مسئولان این باشگاه برای جانشینی مربی پرتغالی آغاز شد. در این بین یک نام بیش از هر کس دیگری شنیده می شود و آن هم زین الدین زیدان است. این مربی به صورت تلویحی آمادگی خودش را برای حضور در یوناتد به عنوان سرمربی اعلام کرده و بعد از حضور موفق در رئال مادرید باید ببینیم او هدایت رئال را بر عهده خواهد گرفت یا خیر.

مائوریسیو پوچتینو یکی دیگر از گزینه‌هایی است که با توجه به حضور در لیگ برتر می‌تواند گزینه خوبی برای یونایتد باشد. گری نویل معتقد است بهترین گزینه برای جانشینی مورینیو، پوچتینو است و او می‌تواند سه اصل این باشگاه یعنی نحوه بازی، برنده شدن و استفاده از بازیکنان آکادمی را به خوبی اجرایی و مدیریت کند.

آنتونیو کونته نیز که با چلسی توانست قهرمان لیگ برتر شود یکی دیگر از گزینه‌هایی است که این باشگاه در نظر خواهد داشت. همچنین فرانس فوتبال از رایان گیگز، مایکل کریک، لورن بلان، زیدان و پوچتینو به عنوان گزینه های جانشینی مورینیو خبر داده است.

در این حال چند رسانه  از جمله فاکس اسپورت عنوان کردند کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران امکان دارد جایگزین آقای خاص شود. قرارداد کی‌روش تا پایان مسابقات جام جهانی است و امکان دارد مسئولان منچستر از کمک مربی سابق خود در زمان سرآلکس فرگوسن بخواهند به جای مایکل کریک، مربی موقت کنونی،‌هدایت تیم را در اختیار گیرد. کی‌روش در سال‌های 2002 تا 2003 و 2004 تا 2008 به عنوان دستیار در تیم اولدترافوردی کار کرد.

12

captcha
تازه ها
بیشتر