فوتبال ایران / شناسه خبر: 90756 / تاریخ انتشار : 1397/9/20 16:39
|
وعده هواداران: روز جمعه، ورزشگاه آزادی

خداحافظی با پرسپولیسی‌ که بازیکن نداشت اما عشق داشت

وعده هواداران پرسپولیس برای خداحافظی با تیمی که عشق و همدلی را برای‌شان معنی کرده، روز جمعه است، در ورزشگاه آزادی.

ایران ورزشی آنلاین / بهناز میرمطهریان / این پرسپولیس را به خاطر بسپارید. تیمی با دست‌های خالی و قلبی پر از عشق که محرومیت و پنجره‌های بسته نقل و انتقالاتی نتوانست چیزی از بزرگی‌اش کم کند. روز جمعه آخرین بازی خانگی پرسپولیس، پیش از پایان محرومیت‌هاست. از حالا می‌توان تصور کرد وقتی محرومیت‌ها تمام شد و پنجره‌ها باز شد، دل هواداران چقدر برای تیم یکدلی که در ماه‌های اخیر داشتند، تنگ می‌شود. به خاطر همین است که این روزها همه، همدل شده‌اند که در آزادی جمع شوند و از تیم رویایی‌شان به خاطر همه جانفشانی‌های این مدت تشکر کنند. جمع شونتد و از تیمی که عشق را یکبار دیگر برای‌شان معنی کرد، خداحافظی کنند.

 

جمعه، آخرین بازی خانگی تیمی است که در طول تاریخ حیات باشگاه پرسپولیس شاید هرگز نظیرش تکرار نشود. تیمی که به معنی واقعی کلمه تیم بود. یک پرسپولیس تمام عیار، خالی از نام و نشان‌ها. نه نام ستاره‌ای را یدک می‌کشید و نه وابسته به مهره‌ای بود.

محرومیت که به سراغ پرسپولیس آمد. بازیکنان اصلی‌اش که از تیم جدا شدند. گویی این فقط پرسپولیس بود که می‌ماند تا ثابت کند از همه مهم‌تر است. نامش ارجح است برهر نام دیگری.

برانکو این را باور داشت که برای موفقیت، تنها چیزی که می‌خواهد تیم است. این را در حرف‌هایش هم می‌گوید. وقتی می‌پرسیم چه کار کردی که با این تیم موفق شدی؟ می گوید: «هیچ کار خاصی نکردم. ما فقط تیم بودیم و عشق داشتیم.»

در روزهایی که به بهانه حرفه‌ای‌گری، پول در فوتبال حرف اول و آخر را می‌زند و تاکتیک و یارگیری پایه و اساس برنامه‌‌ریزی‌ها می‌شوند، برانکو از عشق حرف می‌زند و تیم بودن. همین دو اصل برایش کافی تا با دستان خالی، پسرانش را به میدان نبردی نابرابر با تیم‌های متمول قطری بفرستد و از آن برنده بیرون بیایند و در فینال آسیا با کاشیما آنتلرز ژاپن تا پای جان بجنگند.

سال‌ها بعد چه کسی است که وقتی پرسپولیس برانکو در روزهای محرومیت را به یاد می‌آورد، به همدلی بی‌مثالی که بین بازیکنانش بود، غبطه نخورد؟ تیمی که در آن نه با تجربه‌ها مدعی بودند و نه جوان‌ترها بی اعتماد به نفس و نابلد. این پرسپولیس بود که به تک تک آن‌ها هویت می‌داد.

بازیکنان بودند که به پرسپولیس متکی بودند و تیم بود که آن ها را می‌ساخت. تحت تأثیر همین تفکر جوان‌ترهای تیم درخشیدند و  به ترکیب اصلی راه پیدا کردند.

قطعاً تیمی که برانکو ساخته، تا مدت‌ها بعد این عشق و همدلی را یدک می‌کشد اما با پایان این نیم فصل، وقتی پنجره‌های نقل و انتقالاتی باز شد و مهره‌های جدید و حرفه‌ای، دوباره راه خود را به پرسپولیس باز کردند. خواه ناخواه تعریف فوتبال برای پرسپولیس، همان تعریف حرفه‌ای همیشگی می‌شود. شاید عشق هم باشد، همدلی هم باشد اما فوتبال حرفه‌ای با ستاره‌هایش هم هستند.

هواداران پرسپولیس از همین حالا دل‌شان برای تیمی تنگ می‌شود که در این نیم فصل قلب‌شان برایش تپیده است. تیمی که در بازی‌هایی فقط 9 بازیکن اصلی داشت و با ذخیره‌هایش به 11 نفر رسید تا جشن پیروزی‌شان با گل دقیقه نودی از همه شادی‌های فوتبالی زیباتر باشد. تا تصویر شادی گل بی مثال‌شان در همه محافل فوتبالی، بهترین قاب روز باشد.

جمعه آخرین روزی است که پرسپولیس را با این دستان خالی و این بازیکنان یکدل در آزادی مقابل حریف می‌بینیم. پرسپولیس به مصاف پارس جنوبی می‌رود و یک نیم فصل پر از فراز و نشیب برایش تمام می‌شود. یک نیم فصل پر از مصدوم، پر از بازی‌های فشرده، پر از بازیکنان نداشته، پر از مشکلات مالی و بالاخره یک نیم فصل پر از عشق و همدلی. 

خداحافظی با این تیم رویایی و شاید تشکر از همه کسانی که تیم بودن را به مدت یک نیم فصل برای هواداران معنا کرده‌اند، چیزی است که این روزها برای هواداران اهمیت پیدا کرده است.

تک تک اعضای ارتش سرخی که در همه این روزهای سخت از تیم محبوب خود حمایت کرده‌اند، حالا می‌خواهند در آخرین بازی خانگی این تیم رویایی سکوهای آزادی را پر کنند و خاطره این تیم را برای همیشه در یاد پرسپولیس و هوادارانش ماندگار کنند.

به یاد همه بازیکنانی که به خاطر فشردگی بازی‌ها و کمبود مهره پرسپولیس رباط صلیبی پاره کرده‌اند و همه آن‌ها که برای موفقیت پرسپولیس از جان مایه گذاشتند.

چه چیزی زیباتر از اینکه بعد از همه این از خودگذشتگی‌ها، حالا هواداران می‌خواهند با حضور در ورزشگاه آزادی، از تیمی که در همه این‌ ماه‌ها عشق به آن‌ها هدیه داده، قدردانی کنند. این تصمیم را با گشت کوچکی در فضای مجازی می‌توان فهمید. اینکه پرسپولیسی‌ها یکدل شده‌اند تا در بازی روز جمعه، ورزشگاه آزادی را پر کنند و از تیم رویایی‌شان تشکر کنند.

زنان و مردان پرسپولیسی از این حضور می‌گویند و خداحافظی با تیمی که دل همه پرسپولیسی‌ها برایش تنگ خواهد شد. زنان پرسپولیسی هم با اینکه نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند و در این قدردانی سهیم شوند، در صفحات شخصی‌شان در فضای مجازی از مردان خواسته‌اند که روز جمعه به ورزشگاه بروند و جای خالی آن‌ها را هم پر کنند. وعده هواداران پرسپولیس برای خداحافظی با تیمی که عشق و همدلی را برای‌شان معنی کرده، روز جمعه است، در ورزشگاه آزادی. 

 

1 - 11

captcha
تازه ها
بیشتر