ورزش ایران / شناسه خبر: 90552 / تاریخ انتشار : 1397/9/17 16:26
|
گزارشی از حضور سرزده ماموران وادا در اردوی وزنه‌برداری

نام بهداد بازنشسته در لیست تست دوپینگ

افسران وادا (آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ) با حضور سرزده در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری بزرگسالان از ستاره‌های بازنشسته و فعال وزنه‌برداری ایران تست دوپینگ گرفتند.

تکرار تاریخ برای وزنه برداری بعد از ۱۳ سال!

رضا عباسپور / افسران وادا (آژانس جهانی ضد دوپینگ) با حضور سرزده در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری بزرگسالان از ستاره‌های بازنشسته و فعال وزنه‌برداری ایران تست دوپینگ گرفتند. فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در راستای مبارزه با دوپینگ سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را در پیش گرفته که شامل حضور سر زده ماموران کنترل دوپینگ در کشورهای مختلف و گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاران است. البته این بار گویا ماجرای گرفتن تست دوپینگ سرزده از برخی ملی‌پوشان عنواندار وزنه‌برداری ایران اندکی با دفعات قبلی متفاوت و شبهه برانگیز است! زیرا درخواست اخذ تست دوپینگ از بهداد سلیمی فوق سنگین وزنه‌برداری ایران که در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی با دنیای قهرمانی رسما خداحافظی کرده است، یا ستاره‌هایی که در اردوی آماده‌سازی تیم اعزامی به تورنمنت (قطرکاپ) حضور نداشتند مقداری  بودار و عجیب به نظر می‌رسد.

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در راستای مبارزه با پدیده دوپینگ سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را در پیش گرفته که شامل حضور سر زده ماموران کنترل دوپینگ در کشورهای مختلف و گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاران است. البته این بار گویا ماجرای گرفتن تست دوپینگ سرزده از برخی ملی‌پوشان عنوان دار وزنه‌برداری ایران اندکی با دفعات قبلی متفاوت و شبهه برانگیز است! زیرا درخواست اخذ تست دوپینگ از بهداد سلیمی فوق سنگین وزنه‌برداری ایران که در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی با دنیای قهرمانی رسما خداحافظی کرده است، یا ستاره‌هایی که در اردوی آماده‌سازی تیم اعزامی به تورنمنت (قطرکاپ) حضور نداشتند مقداری  بودار و عجیب به نظر می‌رسد. هرچند موضوع گرفتن تست دوپینگ به صورت سرزده از قهرمانان و ستاره‌های ورزشی اتفاق و امری طبیعی است که همواره درادوار مختلف چه قبل و چه بعد از مسابقات و یا در اردوهای آماده‌سازی و یا حتی در محل سکونت ورزشکاران رخ می‌دهد. اما این موضوع یعنی حضور سرزده افسران آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ برای وزنه‌برداری ایران خیلی خاطرات خوش و خوبی را به دنبال ندارد! دقیقا 13 سال پیش هم اتفاق مشابهی برای وزنه‌برداری در اردوی تیم ملی رخ داد که تقریبا باعث نابودی و سوخته شدن یکی از نسل‌های طلایی وزنه‌برداری  در آن برهه زمانی شد. آن زمان هم افسران وادا به همین شکل بخاطر گزارشی که به آنها شده بود، به یکباره و بدون اطلاع قبلی در اردوی آماده‌سازی تیم ملی وزنه‌برداری حاضر شدند و بعد از گرفتن تست دوپینگ از وزنه‌برداران حاضر در اردوی تیم ملی، با مثبت شدن تست 9 وزنه‌بردار ملی‌پوش اتفاقی تلخ، غم‌انگیز و دردآور را با محرومیتی سنگین برای وزنه‌برداری و ورزش ایران رقم زدند.

البته مطمئنا شرایط فعلی وزنه‌برداری ایران با آن زمان از هر نظر متفاوت است، اما وقتی به یکباره افسران وادا در اردوی تیم ملی وزنه‌برداری حاضر می‌شوند و با اظهار بی‌اطلاعی از موضوع روشن و شفاف (بازنشستگی بهداد سلیمی و خداحافظی او در بازی‌های آسیایی اندونزی با دنیای قهرمانی) از کادرفنی تیم ملی و فدراسیون تقاضای گرفتن تست دوپینگ از ملی‌پوش بازنشسته کشورمان دارند، واقعا جای تعجب و سوال دارد؟!

نکته جالب تر این است که وقتی افسران وادا از زبان سخنگوی فدراسیون وزنه‌برداری می‌شنوند که بهداد بازنشسته است و قرار بوده توسط فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نامش از (حوضچه کنترل دوپینگ ورزشکاران فعال بین‌المللی) خارج شود، کاملا از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده و معتقدند فدراسیون جهانی هیچ نامه‌ای به آنها دال بر اینکه بهداد سلیمی به‌عنوان وزنه‌بردار بازنشسته از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده  تاکنون به آنها ارایه نداده است!

با تمام این تفاسیر گویا افسران کنترل دوپینگ وادا بعد از شنیدن گزارش سخنگوی فدراسیون در این خصوص، همچنین گفت‌وگوی تلفنی با بهداد سلیمی که به خاطر برگزاری جشن تولد 29 سالگی‌اش به زادگاه خود یعنی قائمشهر سفر کرده بود. گزارشی تهیه کردند و قرار شد با استناد بر آن و بعد از گرفتن تاییدیه از فدراسیون جهانی بی‌خیال گرفتن آزمایش دوپینگ از وزنه‌برداری شوند که دیگر با دنیای قهرمانی خداحافظی کرده و رسما اعلام کرده که بازنشسته است.

به هر حال در همین راستا ماموران کنترل دوپینگ وادا به صورت سر زده وارد ایران شدند و پس از اینکه چند روز پیش از احسان حدادی، پرتابگر دیسک ایران تست دوپینگ گرفتند، خیلی سرزده و بی‌خبر سر وقت اردوی وزنه‌برداران بزرگسال و جوان ایران رفتند و طبق لیستی که دستشان بود به صورت رندم از برخی چهره‌های از پیش تعیین شده در هر دو رده سنی  تقاضای تست دوپینگ داشتند. این اتفاق در حالی رخ داد که معمولا تا پیش از این، ورزشکاران قبل از مسابقات تست دوپینگ انجام می‌دادند اما این بار  فدراسیون جهانی  و آژانس بین المللی کنترل دوپینگ بعد از مسابقات جهانی وزنه‌برداری ترکمنستان با حضور در کمپ تمرینی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان اقدام به گرفتن نمونه از برخی چهره‌های شاخص و تحت مراقبت ویژه خود کردند.

هرچند حتی اگر وزنه‌برداران کشورمان به هر طریق ممکن سعی در مخفی‌کاری در این باب داشته و یا از دادن تست دوپینگ به افسران وادا به هر نحو ممکن شانه خالی کنند، در راستای پروژه‌ای به نام "آدامز" ماموران کنترل دوپینگ  بر اساس اطلاعات آدرس ورزشکاران به منزل  ورزشکاران یا محل دیگری که معرفی شده مراجعه و به صورت قانونی اقدام به گرفتن تست دوپینگ از آنها می‌کنند.

برهمین اساس و با توجه به عدم حضور برخی چهره های فعال و عنوادار وزنه‌برداری ایران همچون سهراب مرادی، سعید علی‌حسینی، رضابیرالوند، علی هاشمی، سیدایوب موسوی و...، در اولین اردوی تیم ملی بزرگسالان قبل از اعزام به تورنمنت قطر کاپ، ماموران وادا درزمان حضورشان تنها موفق شدند از (کیانوش رستمی، محمدرضا براری از تیم ملی بزرگسالان و نیز محمد شهاب انداز و محسن ایمانی از تیم جوانان) به صورت رندمی تست دوپینگ بگیرند. البته قطعا اسامی وزنه‌بردارانی که وادا برای نمونه‌گیری از آنها به ایران آمده بودند، اگرچه در اردوی تیم ملی حضور نداشتند، اما قطعا درلیست اصلی افسران وادا باقی می‌مانند تا در مکان و یازمانی دیگر از آنها مجددا تست دوپینگ گرفته شود. به هر روی امیدواریم اگر چه این نمنوه گیری به صورت سرزده و غیر قابل پیش بینی برای وزنه‌برداری ایران رخ داد اما در نهایت پاسخ آزامایش اخذ شده خصوصا برای چهره‌های جوان فعال در اردوی تیم وزنه‌برداری جوانان تبعات منفی و تاسف برانگیزی را بدنبال نداشته باشد. زیرا ما رقابت‌های گزینشی المپیک و در نهایت بازی‌های المپیک 2020 توکیو را در پیش داریم و تمام امیدمان  در این رشته ورزشی به داشتن تنها 2 سهمیه باقیمانده در بخش مردان است. بنابراین اگر شوک غیرمنتظره‌ دیگری بر پیکر وزنه‌برداری ایران وارد شود قطعا دیگر نمی‌توان خیلی به تکرار موفقیت‌های گذشته امیدوار بود.

5/ 1

captcha
تازه ها
بیشتر